Thunderbolt

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Disambig gray.svg  See artikkel räägib kaabliliidesest; Teise maailmasõja aegse hävituslennuki kohta vaata artiklit P-47

Thunderbolt

Thunderbolt (algse koodnimega Light Peak) on optilise kaabli liides, mis on loodud selleks, et ühendada välissiini seadmeid. Selle tehnoloogia ribalaius (bandwidth) on 10 Gbit,[1] mille võime/potentsiaal aastaks 2020 on 100 Gbit.[2] Praegu veel väljatöötamisel, on Light Peak nüüdseks arendatud üheks universaalseks kasutajaliideseks, mis asendaks seniseid SCSI-, SATA-, USB-, FireWire-, PCI Expressi ja HDMI-liideseid, et vähendada tänapäevaste arvutite portide kiiret juurdekasvu. Sellised liidesesüsteemid nagu USB töötati välja samal eesmärgil ning need asendasid edukalt mitmeid vanemaid tehnoloogiaid. Kuid suurenev nõudlus ribalaiuse järele on põhjustanud nõudluse suuremate võimalustega liideste, näiteks eSATA ja DisplayPorti järele, mis aga ei ühildu USB ega muude sarnaste välissiinidega. Light Peak pakub piisavalt suurt ribalaiust, mis juhib neid üle üht liiki kasutajaliidese ning tihti läbi üksiku jäigalt riistvaraga määratud prioriteetidega andmevahetuse (Daisy Chain) kaabli.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Intel on loonud PC desktopi lisandina PCI Express kaardi prototüübi.[3] See tähendab, et paljud inimesed ei pea uuele kaablitüübile ostma uut emaplaati. Kaardil on kaks optilist siini, et varustada 4 porti energiaga. Sellegipoolest paljudel arvutitel selline kaart ei suuda saavutada nelja Light Peaki pordi täielikku 40 Gbit ribalaiust, sest see bitikiirus nõuab 16× PCIe siini (1× PCIe on 4Gbit/s) optimaalseks jõudluseks ning enamikul arvutitest on vaid üks 16× siin, milles tavaliselt on kasutusel videokaart.

4. mail 2010 demonstreeris Intel Brüsselis Light Peaki ühendusega sülearvutit (näidates, et tehnoloogiline lahendus on piisavalt väike, et mahtuda nii väiksesse seadmesse) ja lasi sülearvutil saata üheaegselt 2 HD-videovoolu läbi ühenduse (näidates, et vähemalt mõned tarkvara/püsivara stacks-pinumälud ja protokollid on nüüd toimivad). Samal esitlusel väitis Intel, et eeldatakse riistvara tootmise alustamist 2010. aasta lõpul.[4]

2010. aasta septembris esitleti esimesi kommertsprototüüpe Intel Developer Forumis.[5]

Disain[muuda | muuda lähteteksti]

Ühe universaalse asendusena senistele liidestele nagu SCSI, SATA, USB, FireWire, PCI Express ja HDMI püüab Light Peak kõrvaldada mõningaid arvutitööstuse probleeme, mis on nüüdseks ilmnenud, nagu näiteks piiratud edastuskiirused ning mitmed ühendusliidesed, millest paljud peavad olema toetatud ning on tihti seejärel jäänud täielikult kasutamata. Üksikkaabli ühenduse peamine probleem on elektrijuhtmete/kaablite maksimumpikkus – DC energia ja elektrisignaalid vähenevad kiiresti alates 5 meetri kauguselt.

Teoorias võiks seade, mis asub vähem kui 5 meetri kaugusel, kergesti töötada kas 10 Gb DC PoE või 4,8 Gb USB 3 kasutajaliidese abil ühel kaablil toite ja andmetega. Kuid kui seade peab olema enam kui 5 meetri kaugusel, peab seda eraldi varustama AC võimsusega ning peab tingimata toetuma optilisele kaablile nagunii, et saavutada stabiilset 10 Gb kiirust, ükskõik kas see on Ethernet "short reach" kaabel (300 m) või Light Peak kaabel (100 m).

Arendustöö[muuda | muuda lähteteksti]

Elektrilise toitevarustuse ebakindlus[muuda | muuda lähteteksti]

Light Peaki peamine ebakindlus seisneb selles, et kui üldse, siis millist tüüpi kasutajaliidese toidet ta toetab. Esialgu Intel ütles, et "see töötab optilise kiu ja vasktraadi kimbuna nii, et Light Peaki võib kasutada seadmete toitmiseks, mis on ühendatud PC-ga"[6] ning seega konkureerib Power over Ethernet (PoE), USB ja G.hn’iga. Kuid selgelt välja kuulutatud kavatsus 2010. aastal[7] oli "saavutada ühe ainsa ühendusklemmiga ülemineku tehnoloogia", mis lubab "elektrilisel USB 3.0 […] ja/või nagu teised protokollid võivad tulevikus käia läbi optilise", vihjates, et Light Peak on pigem siin kui kasutajaliides ning väites, et Light Peak on USB 3.0 või 4.0 DC toite külge haagitud ning võimaluse korral (selleks, et toetada kuvareid) liigub läbi AC (arvatavasti IEEE P1901).

Võrdlus[muuda | muuda lähteteksti]

Kuvar ja väljundid[muuda | muuda lähteteksti]

Et saavutada edu, peab Light Peak asendama ühe-kasutusviisiga tüüpi ühendusklemme nagu HDMI, DisplayPort (mis nõuab enam kui topelt algseid 10 Gbit/s kiirusi oma lõplikuks kõrgemaks uuenduseks – vt ribalaiuste loetelu), eSATA, vähemalt mõnda Etherneti kasutusala ning lõppkokkuvõtteks väiksemad ja aeglasemad USB-seadmed, kui Light Peaki ühendusklemmi hinnad kukuvad.

Juhul, kui ebaõnnestub asendada vananenud USB-seadmeid, siis uuendused on pigem USB 3.0-le või järglane 4.0 või 10 Gb võimsusega Ethernet, või suuema kiirusega G.hn, millest igaüks võib olla võimsuselt ja andmekiiruse poolest väga sarnane Light Peakiga, kuid mis kasutavad palju odavamat vasest kasutajaliidest. Pole ka selge, kas Intel kavatseb nõuda kas AC- või DC-toidet või mõlemat, mis tähendab vähemalt kaheksat kooseksisteerivat spetsifikatsiooni variatsiooni (kas ainult AC, ainult DC, mõlema, mitte kummagagi, mõlemas 10 Gb ja 100 Gb uuendustes) – sarnased probleemid takistasid ka eSATA-t.

Ethernet (10 Gbit/s toiteta)[muuda | muuda lähteteksti]

Oletades, et Light Peakil ei ole oma toite kasutajaliidest, siis kõige otsesem ja asjakohasem võrdlus on 10 gigabit sekundis Ethernet. Tüüpiline selline pakkumine on Neterionil,[8] mis toetab ühte või kahte PCIe 8× kaardi porti. Optilise Etherneti kaabli lühiulatus (300 m) või kaugulatus (10 km) on toetatud, kuid vasest kaableid kasutades on maksimumulatus ainult 5–7 meetrit, mis on umbes kolm korda enam kui USB-l, kuid palju vähem kui Light Peaki lubatud 100 meetrit. DC toide on peamine kaabli ulatust piirav tegur, sest vaatamata sellele, kuidas andmeid edastatakse, kogeb pikk DC-toitega kaabel märkimisväärseid kadusid ning on ebapraktiline enam kui 5 meetri kaugusel. Seetõttu toiteta Light Peaki on mõistlik võrrelda toiteta 10 Gb lühiulatusega optilise kaabliga, sest sellel tundub olevat ainult kolmandik 10 GbE ulatusest.

Sellegipoolest on 10 Gb Etherneti kommuteerimine erakordselt kallis. Kuni ta hind langeb (nagu 1 Gb Ethernet langes) konkurentsi survel (Light Peak ja USB 3.0), domineerib hinnatundetul põhiturul 10 Gb.

USB 3.0[muuda | muuda lähteteksti]

Light Peaki on tihti esile toodud kui "USB3 asendajat", kuigi 2010. aastal on seda hakatud soovitama kui kiudoptilist täiustus USB3-le. Algsete andmete järgi on selle kiirus ainult kahekordne võrreldes USB 3.0 ning siiani on ebaotstarbekas asendada kõiki olemasolevaid kuvarikaableid sellega. Originaal USB 3.0 spetsifikatsioon pakkus välja 24-voldise DC 6 ampri juures (kuni 144 W), mis on suurepärane USB 3.0 täiustus varasemale spetsifikatsioonile, mis oli 5 VDC 0,9 A juures, ning PoE spetsifikatsiooni (600 mA IEEE 802.3at). Light Peak nõuab päris kõrgeid toite võimsusi, et suur hele kuvar töötaks, mis peaks olema tema peamine otstarve, kuna isegi 144 w tundub liiga madal selleks. 2010. aastal tootis Gigabyte USB 3.0 emaplaate 2,7 ampriga, nii et võib arvata, et USB 3.0 tarnijad tervitavad drastiliselt suuremat DC-toidet ning toetavad Inteli ettevõtmisi täisintegreeritud AC, DC ja kiudoptilise kaabli väljaarendamiseks.[9]

PoE/toitega Ethernet[muuda | muuda lähteteksti]

Kuna PoE (täpsemalt IEEE 802.3at ja IEEE 802.3af) on üldotstarbeline siin, on see 10 Gb puhul Light Peaki kõige otsesem konkurent, millel on mõned eelised kõigi uute kiududel põhineva toiteta mudelite ees:

 • 10Gb PoE toetub laialt kättesaadaval odaval keerdpaarkaablil (Cat6a).
 • PoE tagab kuni 30-vatist alalisvoolu mitmesuguse pingega (1,5 V kuni 80 VDC), mis on piisav paljudele seadmetele, sh väiksemad kuvarid, mis on arvutiga ühendatud.
 • PoE-l on märgatav uuendustee 10 Gigabit Etherneti ühilduvusele, mis on Light Peakiga sama andmeulatusega – see on Gigabit Ethernetiga ühilduv ning ühilduks ka 10 GbE ja 100 GbE-ga.
 • PoE seadmeid on juba laialdaselt paigaldatud.

10 Gb standardiseerimisprotsessi ning IEEE 802.3az DC toitehalduse ühildamine PoE-ga ei ole lõplik, enne kui Light Peak 2010. aasta lõpus levib ning Light Peaki (eriti USB 3.0 toitega kombineerituna) on aega eelisturustada seadmetele, mis nõuavad 10 Gb kiirust.

Konfiguratsioon[muuda | muuda lähteteksti]

Light Peaki kaabel koosneb optiliste kiudude paarist, mida kasutatakse andmeside üles- ja allaliikumise puhul. See tähendab, et Light Peak pakub 10 Gbit/s maksimumi samaaegselt igas suunas. Prototüüpsüsteem tõstis esile kaks emaplaadi kontrollerit, mis mõlemad toetasid üheaegselt kahte kahesuunalist siini, mis olid võrgustatud nelja välise ühendusklemmiga. Iga optiliste kaablite paar on juhitud kontrolleritest ühendusklemmidega, kus toide lisatakse läbi eraldatud kaabelduse. Prototüüpsüsteemi puhul kasutatud füüsiline ühendusklemm on sarnane olemasoleva USB- või FireWire-ühendusklemmidega.[10]

Üks seadmeketi võtmeosa, mida ei ole näidatud, on seadme siini kontroller. USB puhul üksik kontroller võib sisaldada toite lülitusi, USB-seadme loogikat, koos "otse riiulilt", modifitseeritud või programmeeritavat loogikat jooksvatele seadmetele. Lihtne USB-seade võib olla ehitatud lisades ühendusklemmi, ühe juhtkiibi ning riistvara, mida süsteem peab juhtima; hiir on hea näide süsteemist, mis on rakendatud kasutades ühte "otse riiulilt" kiipi.[11] Sarnast ühekiibilist lahendust vajab ka Light Peak, kuid Intel on välja pakkunud, et selle tagamiseks peavad nad veel töötama koos tööstuspartneritega.[12] Inteli järgi Light Peaki tehnoloogiat toodavad ettevõtted nagu Foxconn, Foxlink, IPtronics,[13][14] SAE Magnetics,[15] FOCI Fiber Optics Communications Inc, Avago,[16] Corning, Elaser, Oclaro, Ensphere Solutions[17] ja Enablence.[18] Mitmed vajalikud komponendid eelpoolnimetatud tarnijatelt vajavad omavahelist koostööd selleks, et tuua turule esimesed Light Peak-suutlikud PC-d ja teised tarbijale mõeldud tooted. Mõned tarnijad ning nende vastavad tegevusalad on järgmised:[19]

 • SAE Magnetics – optiline moodul
 • IPtronics – draiver vastuvõtja silikoon
 • Oclaro – VCSEL-d
 • Enablence Technologies Inc. – laia levialaga kahelainepikkuselised 10 Gbit/s fotodioodid
 • FOCI Fiber Optic Communications Inc. – ühendusklemmid ja kaablid
 • Avago Technologies – optiline moodul sisseehitatud optilise mootoriga
 • Ensphere Solutions Inc. – transiiver (saatja ja vastuvõtja ühes) IC

Kaablid[muuda | muuda lähteteksti]

Light Peak kasutab optilist kiudkaablit, mis koosneb kahest 62,5 mikroni laiusest kiust, mis võib transportida infrapunasignaali 100 meetri kaugusele.[20] Optiline kiud on tavaliselt kaetud plastkihtidega, mis kaitsevad kaablit niiskuse ja muude kahjustuste eest.

Omadused[muuda | muuda lähteteksti]

 • 10 Gbit/s optiline kaabel (kuni 100 meetrit pikk)
 • Ühendumine mitme seadmega ühel ajal
 • Mitmed protokollid
 • Kahesuunaline ülekanne
 • Teenuserakenduse kvaliteet
 • Käigultvahetus
 • Intel töötab välja optilise kiu ja vasktraadi kimpu, et Light Peaki saaks kasutada seadmete toitena.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

 1. Fox, Stuart (24. september 2009). "Intel's New Light Peak Cable Transfers 10 Gb/S, Puts USB To Shame". Popular Science. Vaadatud 31. oktoober 2010. 
 2. "Intel Light Peak: A Tech Guide". ZDNet. 5. august 2009. Vaadatud 31. oktoober 2010. 
 3. “”. "Intel Light Peak Interconnect Technology Update". YouTube. Vaadatud 28.11.2010. 
 4. Collins, Barry (4. mai 2010). "Intel shows off first Light Peak laptop". PC Pro. Vaadatud 5.05.2010. 
 5. "Intel's Light Peak optical interconnect shrinks slightly, LaCie, WD, Compal and Avid begin prototyping". Engadget. 14. september 2010. Vaadatud 28.11.2010. 
 6. Shankland, Stephen (23. september 2009). "Intel's Light Peak: One PC cable to rule them all | Deep Tech – CNET News". News.cnet.com. Vaadatud 28.11.2010. 
 7. Crothers, Brooke. "Sources: 'Light Peak' technology not Apple idea | Nanotech – The Circuits Blog – CNET News". News.cnet.com. Vaadatud 28.11.2010. 
 8. "Products | X3100". Neterion. Vaadatud 28.11.2010. 
 9. USB 3.0 Fast, Light Peak will be faster
 10. Note that the gold-colored connector shown in many news reports is the motherboard connector, not the external plug.
 11. For instance, STMicroelectronics' VT5363 implements a complete system for laser or ball mice, running on USB or PS/2 busses, needing only the physical hardware.
 12. Adhikari, Richard (28. september 2009). "Intel Shows Glimpse of Light Peak Device Connector". TechNewsWorld. 
 13. IPtronics, http://www.iptronics.com
 14. "IPtronics Develops Components for Light Peak Technology". D&R. 1. oktoober 2009. Vaadatud 1. oktoober 2009. 
 15. SAE Magnetics (H.K.) Ltd, http://www.sae.com.hk, a wholly owned subsidiary of TDK Corporation manufacturing magnetic recording heads for hard disk drives and magnetic components in computers and consumer electronics
 16. Clarke, Peter (1. oktoober 2009). "IPtronics, Avago chip in to Intel's optical interconnect". EETimes. Vaadatud 1.10.2009. 
 17. Ensphere Solutions http://www.enspheresolutions.com
 18. Enablence, http://www.investingnideas.com/lightpeak.png
 19. Fuller Hanna, Meghan (1. juuni 2010). "Intel plots Light Peak interconnect revolution". www.LightWaveOnline.com. Vaadatud 18.11.2010. 
 20. "125 microns wide fiber optic cable". Intel. 23. september 2009. 

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]