Emaplaat

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Emaplaat K7T266 firmalt MSI

Emaplaat on elektroonikaseadmetes, eriti mitmesugustes arvutites peamine trükkplaat, mis ühendab elektriliselt arvutikomponente ja millel on pistikud lisakomponentide ja välisseadmete ühendamiseks.

Sõltuvalt arvuti disainist võivad erinevad arvutikomponendid olla emaplaadi pesadesse ja pistikutesse ühendatud või emaplaati sisse ehitatud ehk integreeritud. Sellised komponendid on näiteks mälu, protsessor, graafikaprotsessor, sisend-väljundkontroller, baasvahetussüsteem, toiteplokk, laienduskaardid ja lisaseadmed. Komponentidevahelisi elektrilisi ühendusi nimetatakse siinideks.

Üldiseloomustus[muuda | muuda lähteteksti]

Emaplaadil on tavaliselt protsessori, graafikakaardi, mälude, toiteploki ja muude lisade ühendamiseks kindlad pesad ehk socketid.

Protsessori pesi on mitut tüüpi. Levinumad pesad on LGA 775 (Intel Core 2 Duo/Quad/Extreme), 1366, 1156, 1150, 1151 (Intel I3/I5/I7), AMD protsessorite pesad AM2, AM2+ ja AM3 ja veidi vanem pesa 939. Iga pesa on ehituselt erinev ning seega ei sobi AMD protsessor näiteks LGA775 pesasse, samuti pole eri ajastute protsessorid ja pesad isegi mitte sama tootja korral omavahel ühilduvad. Protsessori pesa on tavaliselt asetatud emaplaadi sellesse ossa, mis jääb korpusse asetatuna üles. See hoiab ära teiste arvutiosade ülekuumenemise protsessori tekitatud sooja õhu poolt.

Ka muud pesad, näiteks graafikakaardipesad on erinevad. Vanemad graafikakaardid käisid ISA või PCI siini (ehk pessa), veidi hiljem asendus see AGP siiniga ning tänapäeval on kasutusel graafikakaardid, mis kasutavad PCI-Expressi siini. Nüüdisajal on PCI-pesad kasutusel laienduspesadena – sinna saab panna erinevaid kaarte, näiteks TV-kaarte (mille olemasolul saab arvuti kuvarilt telesaateid vaadata), võrgu- või helikaarte. Sageli on graafikakaart emaplaadile integreeritud (sisse ehitatud), seda eriti tekstitöötluseks ja kontorikasutuseks mõeldud arvutites. Sel juhul saab ilma graafikakaarti ostmata arvutit kasutada, kuid seejuures peab arvestama, et integreeritud graafikakaardid on tavaliselt aeglased, kasutavad palju arvuti mälu ja protsessorivõimsust ega võimalda näiteks efektiivset videotöötlust.

Emaplaadil on ka mälupesad. Need võivad olla DDR-, DDR2-, DDR3-, DDR4 mäludele. Mälupesad on tavaliselt värvilise tähisega, et neid oleks lihtsam eristada. Mälupesade kõrval on ka väikesed klambrid, mis mälu emaplaadile paigutamisel klõpsuga kinni lähevad – need hoiavad mälu tugevasti paigas.

Tänapäeval on standardiks saanud emaplaadid, millel on integreeritud helikaart. Sel juhul ei pea arvutiga ühendama eraldi helikaarti, et helisid kuulda. Emaplaadi tagapaneelil on kõlarite ja mikrofoni ühendamiseks väikesed pesad. Helipesadele lisaks võivad sellel paneelil asuda printeri ühenduspesa (LPT), USB- (Universal Serial Bus) pesad (ühendamaks uuemaid hiiri, klaviatuure ja muid seadmeid), PS/2-pesad, kuhu ühendatakse vanemad hiired ja klaviatuurid, ning ka võrgukaabli pesa, kuhu ühendatakse internetikaabel.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

1980. aastate lõpul ja 1990. aastatel muutus majanduslikult tasuvamaks paljude väliste funktsioone emaplaadile paigutamine. 1980. aastate lõpus hakkasid emaplaadid sisaldama üksikuid mikrokiipe (Super I/O kiibid), mis toetasid väikese kiirusega välisseadmeid: klaviatuuri, hiirt, flopiseadet, jada- ja paralleelliideseid. 1990. aastate lõpust toetasid paljud personaalarvutid mitmeid heli-, video-, salvestus- ja võrgundusfunktsioone, vajamata eraldi laienduskaarte. Tippklassi süsteemid 3D mängimiseks ja arvutigraafikaks säilitasid tüüpiliselt ainult videokaardi eraldi komponendina.

Varased teerajajad emaplaatide valmistamises olid Michronics, Mylex, AMI, DTK, Hauppauge, Orchid Technology, Elitegroup, DFI ning mitmeid Taiwani tootjaid.

Populaarseimad arvutid nagu Apple II ja IBM PC olid avaldanud jooniseid ning muud dokumentatsiooni, mis lubasid kiiret vastupidist ehitamist ning kolmandate osapoolte asendusemaplaate. Tavaliselt mõeldud uute arvutite ehitamiseks, mis oleks eeskujudega ühilduvad, pakkusid paljud emaplaadid lisajõudlust või muid omadusi ning neid kasutati uuendamaks tootjate originaalvarustust.

Üldine osa[muuda | muuda lähteteksti]

Emaplaat tagab elektrilised ühendused, mille abil ülejäänud süsteemi komponendid suhtlevad. Samuti ühendab ta protsessori ning hostib teisi alamsüsteeme ja seadmeid.

Tüüpilisel personaalarvutil on mikroprotsessor, põhimälu ja muud vajalikud komponendid ühendatud emaplaadiga. Muud komponendid, näiteks välissalvesti, video- ja helikontrollerid ning välisseadmed võivad olla ühendatud plug-in kaartidena või kaablitega, aga tänapäevastes arvutites on tavaliseks saanud osade välisseadmete integreerimine otse emaplaadile.

Tähtis emaplaadi komponent on mikroprotsessorit toetav kiibistik, mis tagab CPU ja erinevate siinide ning väliste seadmete vahelise liidesetoe. Kiibistik määrab teatavas ulatuses emaplaadi omadused ja suutlikkuse.

Tänapäevastel emaplaatidel on vähemalt järgmised liidesed ja muud komponendid:

Võttes arvesse tänapäevaseid kiireid arvutiprotsessoreid ja komponentide suurt jahutusvajadust, omavad kaasaegsed emaplaadid üldiselt jahutusradiaatoreid ja paigalduskohti ventilaatoritele, et hajutada eralduvat soojust.

CPU pesad[muuda | muuda lähteteksti]

CPU Socket 775 T

CPU pesa või sokkel on elektriline komponent, mis kinnitub trükkplaadile (PCB) ja on mõeldud CPU majutamiseks. See on spetsiaalne mikroskeemi sokkel, mis on disainitud väga suurte jalgade arvu jaoks. CPU soklil on mitu funktsiooni. Selle füüsiline struktuur hoiab CPU-d ja kandetuge jahutussüsteemile, hõlbustab protsessori vahetamist (samuti vähendab hinda) ning moodustab elektriühenduse nii CPU-ga kui ka PCB-ga. CPU sokleid leidub kõige rohkem lauaarvutites ja serverites, eriti sellistes, mis põhinevad Inteli x86 arhitektuuril. Sülearvutid kasutavad tavaliselt pinnale kinnituvaid CPU-sid. CPU sokli tüüp ja emaplaadi kiibistik peavad toetama CPU seeriat ning kiirust.

Integreeritud lisaseadmed[muuda | muuda lähteteksti]

Tänu mikroskeemide odavnemisele ja kompaktsemaks muutumisele on võimalikuks saanud mitme lisaseadme tugi emaplaadil. Kombineerides mitmeid funktsioone ühele PCB-le on võimalik süsteemi füüsilist suurust ja kogumaksumust vähendada; seega on integreeritud lisavõimalustega emaplaadid eriti populaarsed väiksemõõtmelistes ning odavamates arvutites.

Näiteks ECS RS485M-M, tüüpiline kaasaegne odavam emaplaat AMD protsessoriga arvutitele, omab järgmisi integreeritud lisaseadmeid:

  • kettakontrollerid flopiseadmele, kuni 2 PATA ketast ja kuni 6 SATA ketast (kaasaarvatud RAID 0/1 tugi)
  • graafikakontroller, mis toetab 2D ja 3D graafikat ning VGA- ja TV-väljundit
  • helikaart, mis toetab 8-kanalist (7.1) heli ja S/PDIF väljundit
  • kiire Etherneti võrgukontroller (10/100 Mbit/s)
  • USB 2.0 kontroller, mis toetab kuni 12 USB-porti
  • USB 3.x
  • lisana IrDA kontroller infrapuna-andmeside jaoks
  • temperatuuri, pinge ja ventilaatori kiiruse sensorid, mis võimaldavad tarkvaral jälgida arvutikomponentide tervist

Laienduskaardid, mis toetaks kõiki neid funktsioone, oleks maksnud sadu dollareid isegi veel aastakümmend tagasi, kuid alates 2007. aasta aprillist on nii kõrgelt integreeritud emaplaadid saadaval USA-s 30 dollari eest.

Laienduskaardipesad[muuda | muuda lähteteksti]

Tüüpilisel emaplaadil (2009. aastal) on erinev arv laienduskaartide pesasid sõltuvalt emaplaadi standardist.

ATX standardile vastav emaplaat omab tüüpiliselt üht PCI-E 16x pesa videokaardile, kaht PCI pesa, ning üht PCI-E 1x pesa (mis tulevikus hakkab täielikult asendama PCI-standardi pesi). EATX-standardile vastav emaplaat omab tüüpiliselt üht PCI-E 16x pesa videokaardile, ning sõltuvalt tootjast ja mudelist erinevat arvu PCI või PCI-E 1x pesasid (mõnel emaplaadil on ka PCI-E 4x pesa).

Mõnel emaplaadil on kaks PCI-E 16x pesa, et toetada kahe kuvari kasutamise võimalust ilma spetsiaalse riistvarata. Ka mastaabitav ühendusliides ja ATI CrossFireX nõuavad kaht PCI-E 16x pesa, et kaks videokaarti saaks võimaldada jõudsamat videotöötlust või mõnusamat mänguelamust.

Praeguseks on pea kõigil emaplaatidel vähemalt 4 USB-pesa tagapaneelil ja 2 lisaühendust plaadil endal (esipaneeli USB-pesade jaoks, mis tihti on korpusse integreeritud). Samuti ei puudu Etherneti pesa, ühendamaks arvuti võrku või modemi külge. Helikaart on reeglina integreeritud emaplaadile, et tagada võimalus heli väljutamiseks täiendava riistvarata. Mõnel emaplaadil on ka integreeritud videokaart.

Temperatuur ja töökindlus[muuda | muuda lähteteksti]

Emaplaadid on enamasti õhkjahutusega (jahutamiseks kasutatakse jahutusradiaatoreid). Kui emaplaati pole nõuetekohaselt jahutatud, võib see põhjustada arvuti kinnijooksmise. Passiivne jahutus või siis üksiku ventilaatori paigaldamine toiteplokile oli arvuti protsessori jaoks piisav kuni 1990. aastate lõpuni. Hiljem on enamik protsessoreid vajanud eraldi ventilaatoreid, kuna arvutite voolutarbimine ja kellakiiruse tõstmine (ingl: clocking) on kasvanud. Uuematel emaplaatidel on juba integreeritud temperatuuriandurid, mis mõõdavad protsessori ja emaplaadi temperatuuri ning mille abil saab BIOS või operatsioonisüsteem seadistada ventilaatorite tööd. Mõnedel väga headel arvutitel on paljude ventilaatorite asemel kasutuses juba vesijahutus.

Mõned kodukinoarvutid (ingl: home theater PCs) on projekteeritud nii, et nad võtaksid vähe voolu ja oleksid vaiksed, sellepärast ei ole neile paigaldatud ka eraldi ventilaatoreid. Selline lahendus vajab väikese voolutarbega protsessorit ning väga hoolikat emaplaadi ja selle komponentide paigutust.

Kujutegur[muuda | muuda lähteteksti]

MicroATX kujuteguriga emaplaat

Emaplaate toodetakse mitmes suuruses ja kujuga, mida kutsutakse arvuti kujuteguriks, mõni neist on eriomane ühele kindlale tootjale. Alates 2007. aastast kasutab enamik emaplaate ühte neist standardsetest kujuteguritest – isegi need, mis leiduvad Macintoshi ja Suni arvutites, mis pole traditsiooniliselt ehitatud tarbekomponentidest. Praegu on lauaarvutite populaarseim kujutegur ATX. Korpuse, emaplaadi ja toiteploki kujutegur peavad klappima, kuigi mõned sama perekonna väiksema kujuteguriga emaplaadid mahuvad ka suuremasse korpusse. Näiteks ATX korpus suudab tavaliselt majutada microATX emaplaati.

Sülearvutid kasutavad üldiselt kõrgeltintegreeritud, vähendatud ja kohandatud emaplaate. See on üks põhjustest, miks sülearvuteid on raske täiustada ja kallis parandada. Tihti nõuab sülearvuti ühe komponendi rike terve emaplaadi väljavahetamist, mis on tavaliselt paljude integreeritud komponentide tõttu kallim kui lauaarvuti emaplaat.

Tuntumad emaplaaditootjad on praegu Asus, ASRock, Gigabyte, MSI, Biostar ja DFI.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. In the case of CPUs in BGA packages, such as the VIA C3, the CPU is directly soldered to the motherboard.
  2. 2007. aasta seisuga, some graphics cards (e.g. GeForce 8 and Radeon R600) require more power than the motherboard can provide, and thus dedicated connectors have been introduced to attach them directly to the power supply. (Note that most disk drives also connect to the power supply via dedicated connectors.)

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]