Pooljuhtketas

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Disambig gray.svg  See artikkel räägib andmekandjast; ansambli kohta vaata artiklit SSD (ansambel)

See Artikkel See artikkel on välkmälul või teistel tehnoloogiatel rajanevate pooljuhtketaste kohta. USB andmekandjate kohta vaata artiklit Mälupulk. RAM'i kohta vaata artiklit Muutmälu.

SSD – välismälu, mis on pakitud 2,5-tollise kõvakettaajurina
Intel SATA SSD 80 GB
PCI-le kinnituv IO Accelerator SSD
mSATA SSD

Pooljuhtketas (Solid State Drive ehk SSD) on välismälu-andmekandja, mis kasutab püsimälu info hoiustamiseks. SSD-d eristuvad kõvaketastest (Hard Disk Drive ehk HDD), mis on elektromehaanilised seadmed ja koosnevad pöörlevaist laengutega metallketastest ja lugemis-/kirjutamispeast. SSD-d kasutavad selle asemel mikrokiipe, hävimälu ja säilmälu ning ei sisalda liikuvaid osi. Operatsioonisüsteemile paistab pooljuhtketas kõvakettana ning selle kasutamiseks pole vaja spetsiaalseid draivereid. Kõvakettaga võrreldes on SSD vastupidavam füüsilistele löökidele, on vaiksem ja energiasäästlikum. Lisaks on pooljuhtketastel lühem pöördus- ja latentsusaeg. Kuna HDD ja SSD kasutavad samu liideseid, on HDD enamasti asendatav SSD-ga.[1]

SSD-kõvaketta eelis kõvaketta ees on oluliselt suurem kiirus, uusimad SSD-kettad on kõvaketastest kuni kümme korda kiiremad. SSD-d jagunevad kahte põhirühma: SLC ja MLC. SLC ehk Single Level Cell on kallim ja kiirem, ning sellel on suurem kirjutuskordade arv ligikaudu ~100 000 korda. SLC-ketta teeb kallimaks 1-bitine kontroller. MLC-ketastes on ühes üksuses neli erinevat olekut, mis võimaldab hoida 2 bitti ühes üksuses ja see teeb need odavamaks. Kirjutuskordade arv on MLC-ketastel väiksem ~10 000 korda. Kiireimate SSD-ketaste kiirus on praegu 550–600 MB/s lugemisel ja 520 MB/s kirjutamisel. SLC- ja MLC-ketaste hinnavahe on kümnekordne.

Alates 2010. aastast kasutab enamik pooljuhtkettaid Nand-tüüpi välkmälu, mis säilitab infot ka ilma pideva elektritoiteta. Hävimälu (muutmälu) kasutavad SSD-d on olukordadeks, kus vajatakse veel kiiremat pöördumist, aga andmete säilimine pärast toite katkemist pole oluline või kasutatakse toite katkemisel andmete salvestamiseks akutoidet.[1]

Hübriidketas hõlmab HDD ja SSD omadusi ühes seadmes. Kuna SSD-kettad on võrdlemisi kallid, on paljud tootjad toonud turule hübriidkettad, mis koosnevad 4 GB SSD-kettast ja 500 GB tavalisest kõvakettast – selle eeliseks on see, et kõvaketas paigutab ise tihedamini kasutatavamad failid SSD osasse, et neid oleks võimalik kiiremini kätte saada.

Arendus ja ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Esimesed SSD-d kasutasid RAM-i ja sarnast tehnoloogiat[muuda | muuda lähteteksti]

SSD pärineb 1950. aastate abimälu tehnoloogiatest.[2][3] Odavama trummelmälu käibelevõtuga nende kasutamine lõpetati.[4] Hiljem, 1970. ja 1980. aastatel, kasutati SSD-d pooljuhtmälus IBM-i superarvutite Amdahl ja Cray,[5] kuid tellimusena ehitatavate SSD-de kõrge hind muutis nende kasutamise haruldaseks.

1978. aastal tutvustas Texas Memory Systems 16-kilobaidist (kB) muutmälu pooljuhtketast naftafirmadele seismiliste andmete kogumiseks.[6] Järgmisel aastal arendas StorageTek välja esimese tänapäevase pooljuhtketta tüübi.[7] 1983. aastal avaldatud Sharp PC-5000 kasutas mullmälu sisaldavat 128 kB pooljuhtsalvestikasette.[8] 1984. aastal oli ettevõttel Tall Grass 40 MB magnetlintvarundamisüksus sisseehitatud 20 MB pooljuhtkettaga. 20 MB SSD üksust oli võimalik kasutada kõvaketta asemel. Septembris 1986 tutvustas Santa Clara Systems BatRami 4 MB massmäluseadet, mida oli võimalik 4 MB mälumooduleid kasutades laiendada kuni 20 MB-ni. Komplekt sisaldas akut mälukiibi sisu säilitamiseks olukorras, kui massiiv ei ole vooluvõrgus.[9] 1987. aastal tuli EMC korporatsioon SSD turule ketastega mini-arvutitele. Ometi eemaldus EMC peatselt sellest ärist.[10]

Saadavus[muuda | muuda lähteteksti]

SSD on olnud turul sõjaväe ja nišituru jaoks 1990. aastate keskpaigast. SSD-d on viimasel ajal ilmunud nii sülearvutitesse kui ka ultramobiilsetesse sülearvutitesse. SSD-kettad ei ole veel hinna poolest võrreldavad HDD-ga, hind sõltub tootjast, mahust ja andmekiirustest. Praeguseks on suhteliselt odavaks muutunud USB-välkmälu seadmed, mis on juba enamikul inimestel kodudes olemas. Trendi kohaselt vähenevad SSD hinnad paari aasta jooksul poole võrra ja mahutavus suureneb kaks korda. Selle tulemusena on välkmälupõhised SSD-d saanud järjest populaarsemaks sülearvutites, tahvelarvutites ja ultramobiilsetes sülearvutites.

Kasutusalad[muuda | muuda lähteteksti]

Kuni 2009. aastani olid SSD-d peamiselt kasutusel sellistes valdkondades, kus salvestisüsteemi kiirus oli elulise tähtsusega. Kuna välkmälu on saanud SSD tavaliseks komponendiks, on see viinud alla SSD hinnad ja suurendanud nende mahutavust. Selle tõttu on SSD hakanud jõudsalt liikuma ka tavakasutaja käsutusse. SSD kiirusest saavad kasu näiteks telekommunikatsioonifirmad, voogvideoteenust pakkuvad firmad ja börsiettevõtted. Rakendused, mis saaksid andmete kiiremast salvestamisest ja lugemisest kasu, on lõputud. SSD väiksem energiatarve ja suurem töökindlus võrreldes HDD-ga võimaldab ka raha kokku hoida, sest kulub vähem elektrit ja liikuvate osade puudumise tõttu on purunemisoht palju väiksem.

Välkmälupõhist SSD-d saab kasutada ka operatsioonisüsteemide paigaldamiseks. Ülekirjutamiskindla välkmälul põhineva kettaga, millel on operatsioonisüsteem ja rakendustarkvara, saab asendada mõõtmetelt suuremaid ja vähem töökindlaid kettaajameid erinevates arvutites, vähendades sellega samuti kulutusi riistvarale.

SSD jaoks optimeeritud failisüsteemid[muuda | muuda lähteteksti]

Windows[muuda | muuda lähteteksti]

Windowsi versioonid enne Windows 7-t on optimeeritud HDD, mitte SDD jaoks. Windows Vista sisaldab ReadyBoost, et kasutada ära välkmälu süsteemi kiirendamiseks, kuid ei sobi SSD jaoks. Mõned Vista operatsioonid, kui neid ei keelata, lühendavad SSD eluiga. Kõvaketta defragmentimine peaks olema keelatud, sest SSD puhul ei ole tähtsust, kus failide osad kettal asuvad. Failide pideval liigutamisel ühest kohast teise lüheneb SSD eluiga oluliselt. Saalefaili (Page file) kasutus peaks samuti olema keelatud, sest ka pidevad failiuuendused kulutavad ketast tarbetult.

Windows 7 on optimeeritud nii SSD kui ka HDD jaoks. Operatsioonisüsteem otsib SSD-ketast ja kui ta selle leiab, opereerib ta sellega teistmoodi kui HDD-ga. Kui SSD leitakse, keelatakse sellised funktsioonid nagu ketta defragmentimine, Superfetch, ReadyBoost. Tänu sellele kestab SSD kauem, kuna ei toimu üleliigseid kirjutamis- ja lugemistsükleid.

Linux[muuda | muuda lähteteksti]

Hädavajalikku TRIM funktsiooni toetab Linux alates kerneli versioonist 2.6.33, kuid see lahendus eeldab ka failisüsteemi tuge. Praegu on TRIM tugi suures osas olemas ext4 failisüsteemis (-o discard[11]) ja alles arenduses olevas btrfs failisüsteemis[12]. Tavaliselt ei tee paigaldustarkvara automaatselt ära sobilikku partitsiooni lähendamist.

Ühendusliidesed[muuda | muuda lähteteksti]

Ühendusliides ei ole SSD komponent, aga on selle oluline osa. Liides on tavaliselt SSD-kontrollerisse sisse ehitatud. Kõige populaarsemad liidesed on järgnevad:

SSD ja HDD võrdlus[muuda | muuda lähteteksti]

Koost lahti võetud magnetkõvaketta komponendid (vasakul) ja pooljuhtketta komponendid (paremal)

SSD-sid ja kõvakettaid on keeruline omavahel võrrelda. Traditsioonilised HDD reeperid (ingl. benchmarks) keskenduvad näitajatele, milles nad on nõrgad, näiteks pöörlemise latetentsusajale ja otsinguajale. Kuna SSD-d ei pöörle ega otsi andmeid kettalt üles (HDD mõttes), võivad SSD-d sellistes testides näidata oluliselt paremaid tulemusi. See-eest võistlevad pooljuhtkettad kõvaketastega segalugemise ja -kirjutamise osas ning jõudlus võib aja jooksul degradeeruda. SSD testimiseks tuleb võtta (kasutuses olev) täis ketas, kuna uue ja tühja ketta kirjutamise tulemus võib olla palju parem kui pärast mitmeaastast kasutamist.[13]

Võrdlus peegeldab iseloomulikke tunnuseid ega pruugi kindla seadme puhul kehtida.

Omadus Pooljuhtketas (SSD) Magnetkõvaketas (HDD)
Pöörete ülessaamise aeg (ketta töökiiruseni; inglise spin up) Hetkeline (ei kulu aega) Võib võtta mõne sekundi; mitme-kettalises seadmes võib olla vajadus lükata edasi iga ketta spin up'i, et piirata järsku pingetõusu kõikide ketaste üheaegsest elektritarbimisest.
Suvapöördusaeg[14] Umbes 0,1 ms – mitu korda kiirem kui HDD, sest andmete poole pöördutakse otse välkmälus. Vahemikus 5–10 ms vajaduse tõttu liigutada päid ja oodata kuni andmed liiguvad lugemis-/kirjutamispea all.
Lugemise latentsusaeg[15] Üldiselt madal, sest andmeid saab lugeda otse ükskõik millisest kohast; kasutusaladel, kus kõvaketta andmete otsimine on piirav tegur, on tulemuseks kiirem käivitus ja rakenduste stardiaeg (vaata Amdahl'i seadust).[16] Üldiselt kõrge, kuna mehaanilised osad vajavad joondumiseks lisaaega.
Pideva lugemise jõudlus[17] Lugemise jõudlus ei muutu vastavalt sellele, kus info SSD-l paikneb. Fragmenteerunud andmete korral võib lugemine anda erinevaid vastamisaegu.
Defragmentimine Pooljuhtkettad ei saa kasu defragmentimisest (fragmentatsiooni eemaldamisest), sest sellel on SSD-le minimaalne mõju ja iga defragmenteerimisega kasutatakse ära NAND-välkmälu kirjutuskordi ja lühendatakse niigi piiratud eluiga.[18][19] HDD-d vajavad defragmentimist pärast kestvat töösolekut või info kustutamist ja kirjutamist.
Müra SSD-del ei ole liikuvaid osi ja müra ei teki HDD liikuvad osad (pead, mootor) tekitavad olenevalt mudelist erineval tasemel müra.
Mehaaniline vastupidavus Liikuvate osade puudumine praktiliselt eemaldab mehaanilised rikked. HDD-del on mitmeid liikuvaid osi, mis kõik ütlevad aja jooksul üles.
Vastupidavus löökidele, rõhule, vibratsioonile ja äärmuslikele temperatuuridele[16][20][21] Puuduvad mehaanilised osad, mis võiks ekstreemsetele oludele alla jääda. Lendavad pead ja pöörlevad kettad on üldiselt selliste äärmuslikele situatsioonidele haavatavad.
Magnetiline tundlikkus Ei mõjuta välkmälu. Magnetid või magnetimpulsid võivad muuta andmeid kettal.
Kaal ja maht[20] Välkmälu ja trükkplaadi materjal on HDD-dega võrreldes väga kerged. Tippjõudlusega HDDd kasutavad raskemaid komponente kui sülearvuti kõvakettad, mis on kerged, kuid mitte samal määral kui pooljuhtkettad.
Paralleelsed operatsioonid Mõnel välkmälu kontrolleril võib olla mitu välkmälu kiipi kirjutamas ja lugemas erinevat infot samal ajal. Kõvaketastel on mitu pead, kuid need peavad kõik ühel samal silindril (rajal) joondatud olema.
Kirjutuskindlus Välkmälu kasutavad pooljuhtkettad on kirjutatavad piiratud arv kordi.[22][23][24][25] DRAM-il (dünaamilise suvapöördusega mälul) põhinevatel pooljuhtketastel pole kirjutuskordade piiranguid. Magnetandmekandjatel pole limiteeritud arv kirjutuskordi.
Tarkvara krüpteeringu piirangud NAND-välkmälu ei saa üle kirjutada, selle asemel tuleb ümber kirjutada eelnevalt kustutatud plokkidesse. Kui tarkvaralise krüpteeringu programm krüpteerib juba SSD-l paiknevat infot, siis "ülekirjutatud" andmed on ikka kaitsmata, krüpteerimata ja andmevargale kättesaadavad (kettal-põhineval riistvarakrüpteeringu puhul seda probleemi ei esine). Lisaks ei saa andmeid turvaliselt kustutada kirjutades algseid andmeid üle kirjutades ilma kettasse sisseehitatud eriliste "Secure Erase" protseduurideta.[26] HDDd saavad andmed otse ükskõik millises sektoris üle kirjutada.
Hind 2010. aasta oktoobri seisuga maksavad NAND Flash SSD-d umbes 1,4–2,0 USD ühe GB kohta. 2010. aasta oktoobri seisuga maksavad 3,5" HDD-d umbes 0,1 USD üks GB ja 2,5" HDD-kettad 0,2 USD üks GB.
Maht 2010. aasta oktoobri seisuga on saadaval kuni 2 TB pooljuhtkettaid, enamasti siiski 512 GB või vähem.

[27]

2010. aasta oktoobri seisuga on HDD tavalised mahud 2–3 TB või vähem.
Lugemis- ja kirjutamiskiiruste sümmeetria Odavamate pooljuhtketaste korral on kirjutamiskiirused oluliselt väiksemad kui lugemiskiirused. Tippjõudluse ja kindlate tootjate SSD-del on kirjutamis- ja lugemiskiirus tasakaalus. HDD-del on enamasti sümmeetrilised lugemis- ja kirjutamiskiirused.
Vabade plokkide saadavus ja TRIM Pooljuhtketaste jõudlust mõjutab kõvasti saadaolevate vabade, programmeeritavate plokkide olemasolu. Varem kirjutatud andmeplokid, mis ei ole enam kasutuses, on võimalik taaskasutusse võtta TRIM'i poolt; kuid isegi TRIM-iga vähem vabu programmeeritavaid andmeplokke tähendab väiksemat jõudlust.[28][29][30] HDD-d ei ole mõjutatud vabadest plokkidest ega TRIM-i funktsionaalsusest või selle puudumisest.
Energiakasutus Tippjõudluse välkmälul põhinevad pooljuhtkettad kasutavad tavaliselt ainult 1/3 kuni 1/2 toitest, mis kulub HDD-dele; Tippjõudluse DRAM SSD-d vajavad tavaliselt sama palju elektrit kui HDD-d ja vajavad toidet ka siis, kui ülejäänud süsteem on välja lülitatud.[31][32] Tippjõudluse HDD-d vajavad tavaliselt 12–18 W; sülearvutitele mõeldud kettad kasutavad tavaliselt 2 W.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

 1. 1,0 1,1 "Solid State Storage 101: An introduction to Solid State Storage". SNIA. jaanuar 2009. 
 2. Rent, Thomas M. (2010-03-20). "Origin of Solid State Drives". storagereview.com. 
 3. Weber, Helmut (1967-09). "Microprogramming the IBM System/36O Model 30". ?. 
 4. "Auxiliary memory". eb.com. 
 5. "IBM User's Guide, Thirteenth Edition". Web.utk.edu. 1960-06-30. 
 6. "SSD Market History – Charting the 30 Year Rise of the Solid State Disk Market". storagesearch.com. 
 7. Moore, Fred. "Enterprise Storage Report for the 1990s". Storage Technology Corproation. 
 8. Ahl, David H. (1984-01). "The Sharp PC-5000; a desktop computer in a portable package". Creative Computing. 
 9. Waurzyniak, Patrick (1986-09-08). Battery-Powered Mass Storage System Offered. InfoWorld. 
 10. Kerekes, Zsolt. "SSD Market History – Charting the 30 Year Rise of the Solid State Disk Market". storagesearch.com. 
 11. "Linux Kernel Documentation :: filesystems : ext4.txt". 
 12. "Development of the BTRFS linux file system". 
 13. Benchmarking Enterprise SSDs
 14. Markoff, John (2008-12-11). "Computing Without a Whirring Drive". The New York Times. p. B9. "Using a standard Macintosh performance measurement utility called Xbench, the Intel solid-state drive increased the computer’s overall performance by almost half. Disk performance increased fivefold." 
 15. Radding, Alan. "Solid-state storage finds its niche". StorageSearch.com.  Registration required.
 16. 16,0 16,1 Meyev, Aleksey (2008-04-23). "SSD, i-RAM and Traditional Hard Disk drives". X-bit labs. 
 17. "Super Talent SSD: 16GB of Solid State Goodness". AnandTech. 2007-05-07. 
 18. "Intel High Performance Solid State Drive – Solid State Drive Frequently Asked Questions". 
 19. "Windows Defragmenter". microsoft.com. 2010-04-23. 
 20. 20,0 20,1 "SSD vs HDD". SAMSUNG Semiconductor. 
 21. "Memoright SSDs: The End of Hard drives?". 
 22. Lucas Mearian (2008-08-27). "Solid-state disk lackluster for laptops, PCs". "Corporate-grade SSD uses single-level cell (SLC) NAND memory and multiple channels to increase data throughput and wear-leveling software to ensure data is distributed evenly in the drive rather than wearing out one group of cells over another. And, while some consumer-grade SSD is just now beginning to incorporate the latter features (p. 1). It matters whether the SSD drive uses SLC or MLC memory. SLC generally endures up to 100,000 write cycles or writes per cell, while MLC can endure anywhere from 1,000 to 10,000 writes before it begins to fail, [according to Fujitsu's vice president of business development Joel Hagberg] (p. 4)." 
 23. Kerekes, Zsolt. "SSD Myths and Legends – "write endurance"". StorageSearch.com. 
 24. "No SWAP Partition, Journaling Filesystems, …on a SSD?". Robert.penz.name. 2008-12-07. 
 25. "SSDs, Journaling, and noatime/relatime". Thunk.org. 2009-03-01. 
 26. "SSDs are hot, but not without security risks". IDG Communications. 2010-08-01. 
 27. http://www.ocztechnology.com/products/solid-state-drives/pci-express/z-drive-r2/mlc-performance-series/ocz-z-drive-r2-p88-pci-express-ssd.html
 28. "The SSD Anthology: Understanding SSDs and New Drives from OCZ". AnandTech.com. 2009-03-18. 
 29. The SSD Improv: Intel & Indilinx get TRIM, Kingston Brings Intel Down to $115 Anandtech
 30. "Long-term performance analysis of Intel Mainstream SSDs". PC Perspective. 2009-02-13. 
 31. Schmid, Patrick (2007-11-07). "HyperDrive 4 Redefines Solid State Storage: HyperDrive 4 – The Fastest Hard Disk In The World?". Tom's Hardware. 
 32. Prigge, Matt (2010-06-07). "An SSD crash course: What you need to know". InfoWorld. 

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]