Telliskivi tänav (Tallinn)

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Disambig gray.svg  See artikkel räägib Tallinna tänavast; teiste sellenimeliste tänavate kohta vaata artiklit Telliskivi tänav.

Kaart
Telliskivi 52 on arhitektuurimälestis [1]
Vaade kirdepoolselt raudteeülesõidult põhja (2010)

Telliskivi tänav on tänav Tallinnas Põhja-Tallinna linnaosas Pelgulinna ja Kalamaja asumis.[2]

Telliskivi tänav algab Paldiski maantee Sõle ja Tehnika tänava vaheliselt lõigult. Esialgu kulgeb see põhja, ristub vasakult Mulla tänavaga ja pöördub kirdesse. Edasi on sel ühine ristmik Ristiku tänavaga (risti, seal asub Telliskivi tänava ainus fooriga reguleeritud ristmik), Õle tänavaga (vasakult), Rohu tänavaga (risti) ja Heina tänavaga (vasakult). Edasi ületab tänav raudtee Kopli kaubajaamast pisut lõuna poolt, kusjuures see raudteeületuskoht on tõkkepuu ja fooriga reguleeritud. Seejärel keerab paremale Reisijate tänav, mis on üksnes jalakäijatele. Tänav ületab teist korda raudtee, see raudteeületuskoht on väikese liiklustiheduse tõttu reguleerimata. Telliskivi tänav lõpeb Kopli tänaval.[3]

Telliskivi tänav on 1240 m pikk. Suurim majanumber tänaval on 62.[3]

Ristiku ja Rohu tänava vahel on liiklus tänaval ühesuunaline. Sõita tohib vaid Rohu tänavalt Ristiku tänava poole. Paldiski maanteelt kuni Mulla tänavani on liiklus samuti ühesuunaline: sõita tohib vaid Ristiku tänavalt Paldiski maantee suunas. Soovi korral vastassuunas sõita käib ümbersõit Paldiski maantee, Tehnika ja Rohu tänava kaudu.

Ühissõidukid Telliskivi tänavat mööda ei sõida. Trollid sõidavad mööda Paldiski maanteed ja trammid mööda Kopli tänavat, bussid mööda Paldiski maanteed ja Ristiku tänavat.

Hoonestus[muuda | muuda lähteteksti]

Telliskivi kaubakeskus Säästumarketiga (2011)

Telliskivi ja Mulla tänava vahel asub Mööblimaja (Mulla tn 1). Telliskivi ja Ristiku tänava ristmikul asub Comarket (Telliskivi 24).

Telliskivi 25, 23 ja 21 on osa Pelgulinna vanimast puithoonestusest. Telliskivi 25 hoone projekti esialgne autor Rudolf von Knüpffer.

Pisut enne esimest, suuremat raudteeülesõitu asub Pelgulinna rahvamaja (Telliskivi 56). Kahe raudteeülesõidu vahel asub Telliskivi loomelinnak (Telliskivi 60). Teise, väiksema raudteeülesõidu kõrval oli Telliskivi tänava veetorn, aga see lammutati 2013. aastal.

Telliskivi Loomelinnak[muuda | muuda lähteteksti]

Next.svg Pikemalt artiklis Telliskivi Loomelinnak
Telliskivi Loomelinnak

Tänava viimane maja enne Kopli tänavat on Telliskivi kaubakeskus (Telliskivi 61;[4] pildil), kus 2014. aastani tegutses Telliskivi Säästumarket,[5] mis ehitati samal aastal ümber Rimiks. Uuendatud kauplus avati 3. oktoobril.[6]

Telliskivi ja Ristiku tänava ristmikul asuvad 1923. aastal asutatud Taimevõitehase AS Extraktori 1930. aastaks valminud hooned.[7]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Elamu Telliskivi t. 52-54, 1931. a. Telliskivi tänav (Tallinn) kultuurimälestiste riiklikus registris
  2. http://www.eki.ee/knab/tallinn1.htm
  3. 3,0 3,1 Ekspresskataloog 2005, lk. 35, välja arvatud foorid
  4. "Salapärane Vene ettevõtja ostab ärikinnisvara". Äripäev, 2014-01-08. Vaadatud 2016-06-03.
  5. Rivo Veski. "Telliskivi Säästumarket ehitatakse Rimi supermarketiks". TallinnCity, 2014-04-04. Postimees. Vaadatud 2016-06-03.
  6. "В Таллинне открывается магазин Telliskivi Rimi". Delfi vene keeles, 2014-10-03. Vaadatud 2016-06-03. Vene.
  7. Taimevõitehase AS Extraktor hooned Pelgulinnas Telliskivi ja Ristiku tänavate nurgal. Kaubandus-tööstuskoja Teataja 17/1931 lk 297

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]