Kalaranna tänav
Kalaranna tänav on tänav Tallinnas Põhja-Tallinna linnaosas[1] Kalamaja asumis.[2] Tänav on nime saanud Kalaranna allasumi järgi, mida see läbib.
Tänav algab Kalasadama tänavalt, ristub Vesilennuki tänava, Noole tänava, Lennusadama tänava, Peetri tänavaga ja lõpeb Tööstuse tänavaga ristudes.
Kalaranna tänava pikendus rajati endise Kultuurikilomeetri maa-alale ja avati liikluseks 14. septembril 2015.[3]
Aadressimuudatused
[muuda | muuda lähteteksti]Kalasadama tänava ja Tööstuse tänava vahele endise endine Balti raudtee Tallinna sisese Tallinna sadama teenindustrassi alale rajatud tänava nimeküsimust arutas Tallinna Linnavalitsuse nimekomisjon esmakordselt juba 2008. aastal. Kuna uus tänav paikneb osaliselt endise Kalaranna tänava sängis, toetati 1959. aastast kasutusel oleva Kalaranna tänava nime säilitamist ja seoses sellega Kalaranna tänava leviala muutmist. Kalaranna tänav on ümbernimetatud, endine Kalda tänav[4] Kuna Kalaranna tänava pikenduse rajamine raudteetammile tõi kaasa Kalasadama tänavalt algava Suur-Patarei tänava katkemise enne ristumist Kalaranna tänavaga, tekkis Kalaranna tänavast põhja poole jäävale osale uus juurdepääs Kalaranna tänavalt, kuid lõuna poole jääva Suur-Patarei tänavaga Kalaranna tänaval ühendust ei tekkinud. Tallinna linnavalitsuse nimekomisjoni hinnangul oli vaja muuta ka Suur-Patarei tänava leviala, mis lõpeb edaspidi Vana-Kalamaja tänaval ja teisele poole Kalaranna tänavat endise Patarei merekindluseni enam ei ulatu. Suur-Patarei tänava leviala muutmisel adresseeriti ümber neli maaüksust, sh Kalaranna 28 (algselt Kalaranna 2) / Vesilennuki 2 ja 4, kus asub endine Keskvangla hoone.
1,75 kilomeetri pikkune tänav kujutab endast kaherajalist ja kahesuunalist sõiduteed, mida ääristab nelja meetri laiune kergliiklustee.[3] Tänava maapoolsele küljele on endise kultuurikilomeetri asemel rajatud uus 4 m laiune kergliiklustee ja merepoolsel küljel on kahe meetri laiune kõnnitee.
Kalaranna tänava viadukt
[muuda | muuda lähteteksti]Kalaranna tänava ehitustööde käigus rekonstrueeriti muinsuskaitse objektina registreeritud olemasolev endine Balti raudtee Tallinna sisese Tallinna sadama teenindustrassi Noblessneri laevatehase raudteeviadukt[5] (Tööstuse tänav 48), mille alune ühendustee tagab juurdepääsu Tööstuse tänavalt Noblessneri kvartalisse. 1997. aastal toimunud raudteesilla remondi käigus vahetati avaehitise metallist konstruktsioon sama pika raudbetoonkonstruktsiooni vastu. 2015. aastal valminud uus Noblessneri viadukt on ehitatud üle vana viadukti kaldesammaste. Uue viadukti kogulaius on 15m, selle moodustab kaks 3,25m laiust sõidurada, lõunaküljel 4,5m laiune kergliiklustee ja põhjaküljele 2m laiune kõnnitee. Vanu kaldesambaid ümbritsenud muldkoonused on uue konstruktsiooni paigalduse vajadusel eemaldatud. Koonused on asendatud kumerate astmeliselt koonduvate gabioonidega. Ülejäänud viadukti ümbritsev nõlv on kaetud sillutuskividega. Gabioonide alaosas on säilinud vana paekivist müüritis.
Kalaranna tänavat nimetati selle avamise järel Eesti kõige nutikamaks ja Tallinna esimeseks niinimetatud nutitänavaks: see on varustatud nüüdisaegsete LED-lampidega ning tänavale paigaldatud sensorid annavad reaalajas teavet musta jää ohu ja mürataseme kohta. Samuti saab jälgida sensorite abil kogutud andmete põhjal inimeste ja sõidukite liiklustihedust ning tänavavalgustuse energiatarvet. Tänavavalgustuse juhtsüsteem on osa nutistu taristust.[6]
Hoonestus
[muuda | muuda lähteteksti]Kalaranna kvartalisse kavandatakse ehitada kolmes etapis, kaksteist hoonet. Kalaranna tn 8 asuvale kinnistule planeeritakse kaheksa hoonet[7].
Küti, Kalaranna ja Oda tänavaga piirnevasse Küti kvartalisse kavandatakse ehitustegevuse teises etapis kortermajad Kalaranna tn 25, Kalaranna tn 27 ja Kalaranna tn 29 ning kolmandas etapis Kalaranna tn 21 ja Kalaranna tn 23[8]
Kalaranna 24, Patarei merekindluse juures Kalaranna ja Suur-Patarei tänava vastas asub 1899. aastal sõdurite toitmiseks ehitatud endine leivatehas[9]
Aadressil Kalaranna 28 (algselt Kalaranna 2) / Vesilennuki 2 ja 4 asub endine Kalaranna fordi ja Keskvangla hoone. 2020. aasta suvel avati Kalaranna fordi gorži hoov ning ligi 200 aastat suletud olnud Kalaranna fort on nüüd kõikidele külastajatele avatud[10].
Kalaranna tänava ja Lennusadama tänava vahel, aadressil Vesilennuki tänav 5/7 asub Vabadusel, Turvalisusel ja Õigusel Rajaneva Ala Suuremahuliste IT-süsteemide Operatiivjuhtimise Euroopa Liidu Ameti peahoone.[11]
Vaata ka
[muuda | muuda lähteteksti]Viited
[muuda | muuda lähteteksti]- ↑ http://www.eki.ee/knab/tallinn3.htm (vaadatud 28.01.2016)
- ↑ http://www.eki.ee/knab/tallinn1.htm
- ↑ 3,0 3,1 "Fotod: Kalaranna tänav avati liiklusele". ERR.ee. 14.09.2015. Vaadatud 4.08.2018.
- ↑ Kriminaalkurjategijad piinavad poliitvange, Meie Kodu = Our Home : Australian Estonian weekly, 15 oktoober 1980
- ↑ Noblessneri laevatehase raudteeviadukt, 1914-1915 kultuurimälestiste riiklikus registris (vaadatud 12.12.2020)
- ↑ "Kalaranna on sensoreid täis: kultuurikilomeetrist sai Eesti nutikaim tänav". Delfi Forte. 28.10.2015. Vaadatud 4.08.2018.
- ↑ Milline hakkab välja nägema 40 miljonit maksev Kalaranna kvartal, majandus24.postimees.ee
- ↑ Küti kvartal, www.yit.ee
- ↑ Patarei merekindluse kõrval asuv leivatehas ehitatakse ümber korterelamuks, www.err.ee, 09.10.2019
- ↑ Patarei merekindluse Goržhi hoov avati külastajatele, err.ee, 28.07.2020
- ↑ Euroopa IT-agentuuri peakontor kerkib Vesilennuki angaaride juurde, www.delfi.ee, 16.04.2015
Välislingid
[muuda | muuda lähteteksti]Pildid, videod ja helifailid Commonsis: Kalaranna tänav |
- Kalaranna SmartStreet. Reaalajas andmed Kalaranna tänava sensoritelt