Väike-Patarei tänav

Allikas: Vikipeedia
‹ Kaart ajutiselt peidetud (?) ›
Endine ohvitseride kasarm Väike-Patarei tn 10
Vaade Väike-Patarei tänavale aastal 2001

Väike-Patarei tänav on tänav Tallinnas Põhja-Tallinna linnaosas Kalamaja asumis.[1] Tänav algab Suur-Patarei tänavalt ja lõpeb Vana-Kalamaja tänaval. Väike-Patarei tänav on enam-vähem kagu–loodesuunaline ja 329 meetrit pikkune[2].

Hoonestus[muuda | muuda lähteteksti]

Väike-Patarei tänav on hoonestatud valdavalt kahekorruseliste puitelamutega. Üks neist, Väike-Patarei 5 on Rootsi abiga renoveeritud Säästva Renoveerimise Infokeskuseks. Kummalgi pool tänavat on üks erand: paaritute numbrite poolel Tallinna Elektrijaama inseneride jaoks ja külaliskorteriteks 1930. aastail ehitatud neljakorruseline krohvitud kivimaja.

Paarisnumbrite poolel on silmapaistvaim 19. sajandil ehitatud kahekorruseline tellishoone (ohvitseride kasarm Väike-Patarei 10[3]), kus on enne Esimest ja ka pärast Teist maailmasõda asunud mitmesuguseid riigiasutusi (Vabadussõja algul asus seal Kaitseliidu Tallinna I jaoskonna staap. 21. detsembril 1918 asus hoonesse 1. Eesti Jalaväepolgu staap. Hoones asus ka Kaitseväe Varustusvalitsus. 1919. aasta algul kasutas Väike-Patarei 10 ruume lühemat aega tagavarapataljon) ja mida tänapäeval kasutatakse elamuna. Hoone fassaadil on mälestustahvlid kindralmajor Otto Sternbeckile ja Aleksandr Blokile.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Tallinna linn ja Väike-Patarei tänav, 1914

Tänav sai nime 1877. aastal. Väike-Patarei tänava saksakeelne nimi oli Kleine Batterie-Strasse ja venekeelne nimi Малая Батарейная улица.[4] 1939. aastal sooviti Väike-Batarei tänava nime vahetada Kahuri tänavaks[5]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. http://www.eki.ee/knab/tallinn1.htm
  2. Tallinna Linnavolikogu (6.10.2016). "Tallinna kohalike teede nimekiri". Õigusaktid. Tallinn.
  3. 8555 Ohvitseride kasarm Väike-Patarei t. 10, 19. saj. lõpp, Kultuurimälestiste register
  4. Aleksander Kivi. Tallinna tänavad. Tallinn, 1972, lk. 91
  5. Rida Tallinna tänavaid ümberristimisele, Päewaleht, nr. 110, 23 aprill 1939