Tantrad

Allikas: Vikipeedia
Višva-vadžra . V.Väärtnõu illustratsioon

Tantra (tiibeti rgyd, sanskriti tantra) on budismis ja hinduismis esoteeriline praktika. Tantrad on tekstid ehk raamatud, kuhu on kirja pandud vadžrajaana õpetused.

Tantra[muuda | muuda lähteteksti]

Vadžrajaana kujunes välja I aastatuhande keskel juba ja paljud püüavad tõestada et see pärineb hinduistlikust tantrast kuid viimaste aastate uurimused on tuvastanud, et vadžrajaana on ajaloolilselt vanem hinduistlikust tantrismist. Vadžrajaana teoreetiliseks baas-matejaliks on samuti budism nagu hinajaanal ja mahajaanal, kuid erinevus selles, et vadžrajaana võimaldab Valgustatuse seisundini ehk Buddha seisundini jöuda juba selle elu jooksul. Kiire arengu võimaldab enda meelte ja sise-olemuse tundmine. Teades end oskab vadžrajaana õppija ja praktiseerija kasutada ära enda sisemised psüühilised ressursid. Selleks on vadžrajaanas suur hulk vahendeid ja võimalusi pakutud. Jidamite loomine, nende kujustamine, neile annetuste tegemine. Mantrate lugemine ja mantrasilpide kujustamine endale dünaamilise ehk liikuva pildina, (mitte lihtsalt pobisema teksti), (Vadžrajaana puhul on kasutatud ka tihti mõistet Mantrajaana). Vadžrajaanas kasutatakse meditatsiooni, kuhu kuuluvad eri tehnikad. Kõik see on vadžrajaanaga tegeleja töövahendid. Rõhk on vadžrajaanas asetatud dhjaanibudadele. Vadžrajaana teeneks saab lugeda Kālatšakra õpetuse ja Šambala kultuse tekkimise.

Väga suur ja kaugeleulatuv mõju mahajaana budismi kujundamisel oli Padmasambhaval, keda paljud talle pühendunud Tiibetis, Mongoolias, Hiinas, Nepalis, Kašmiiris, Bhutanis ja Sikkimis peavad Buddha Gautama tantristlikuks taaskehastuseks; Padmasambhava mõju oli tantrismile sama laiaulatuslik kui Nāgārdžuna tühjuse (śūnyatā) õpetusel.

Samuti mõjutasid tantrismi Tiibeti algne usund bön ja teised neis regioonides, kuhu budistlik tantrism saabus varem eksisteerinud usundid ja kultused. Nii budistlik kui hinduistlik tantrism olid Indias laialt levinud, tantrismis ehk vadžrajaanas kujutatatakse Buddhasid ja bodhisattvaid koos jumalustest saatjatega, samuti hinduistliku tantrismis seal siis šaktiga. Tantristliku budismi vormi viis Padmasambhava 8. sajandi teisel poolel Tiibetisse. 11. sajandiks oli Kālatšakra saanud täiesti populaarseks õpetus süsteemiks ning sellega levis ka mahajaana budismi maades Ürg- ehk Ādi-Buddha kultus.

Kuulsamaid tantrate õpetajaid oli 7. sajandil kahtlematult Tiibeti budismi suurkuju ja rajaja Padmasambhava ehk Guru Rinpotše.

Nii hinduistlik kui budistlik tantrism on enesele eesmärgiks seadnud tõlgendada inimese olemust põhjuse ja tagajärje seoses. Sel põhjusel peetakse šaastratest ajaliselt hiliseimat "Tantra šaastrat " sobivaimaks kali-juuga, praeguse ajastuga.

Tantrismis pööratakse erilist tähelepanu “raevukatele” jumalustele, usukaitsjatele – dharmapaladele. Tekkis ka terve rida naisjumalusi, hiljem lisati nn “vasakukäelises” tantras jumalustele abikaasad – pradnjaa vidjaadBuddhadele ja bodhisattvatele. Sageli kaasnes vidjaade kultuse näiliselt erutav tasand ja selline tantra väline visuaalne külg on uimastanud eurooplastest uurijaid, kes on pidanud tantrat seksiõpetuseks, Hipid sidusid vasaku käe tantra oma seksrevolutsiooniga ja tegid sellest tõelise liiderdamise ideoloogia.

Tantristlikelt jumalustelt pühenduse ja tarkuse, teadmiste saamiseks riituste puhul on tantrate praktiseerijal ilmtingimata tarvilik teadvuse seisundi kontroll. Teadvuse kontroll on eesmärk, mille poole tuleb alati püüelda. See on tantristi arusaam vastukaaluks üldisele ühiskondlikule müüdile mida levitatakse läänemaailmas, kus räägitakse kosmilisest tantristlikust ekstaasist .

Tantristide (tantrist sngags-'chang) uskumuste kohaselt kaasnevad õige harjutamisega üleloomulikud võimed (siddhid). Riitustel kasutati mitmesuguseid rituaalesemeid – inimkolbast kapala, sääreluust trompet, inimkontidest valmistatud keed ja põlled, pistoda phurbaa.

Tantrismi ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Budistlikud tantrad[muuda | muuda lähteteksti]

Mahajaana (theg pa chen po, sanskriti mahāyāna)[muuda | muuda lähteteksti]

Tantrate jaotus[muuda | muuda lähteteksti]

Vadžrajaana eksisteerib tänapäeval vaid kahe budismi koolkonna juures. Esimene on Tiibeti budism, mille alla käivad sellised alad nagu Bhutan, India, Nepal, Edela ja Põhja Hiina, Mongoolia, Habarovski krai, Burjaatia, Tuva ja Kalmõkkia. Need on paigad, kus budism on juba traditsioonina juurdunud kohalikku kultuuri. Teine on Jaapanis shingon. Shingon on jaapanipärane vorm hiinakeelsest terminist Zhenyan, mis tähendab "Tõe sõnad", mis omakorda on sõna (mantra) tõlge sanskritist.

Shingon kui koolkond tekkis Jaapanis Heiani (794–1185) ajastul kui munk Kukai reisis Hiinasse 804. aastal kus õppis ja praktiseeris tantraid ja tagasi Jaapanisse saabudes tõi kaasa suure hulga tekste ja kunsti.

Aja möödudes töötas välja enda isikliku sünteesi praktika ja esoteerika kohta, kus kesksel kohal on (Mahavairotshana Tathagata) ehk Vairotshana kõrgeim vorm.

 • Bya rgyud (sanskriti kriyā-tantra)
 • Spyod rgyud (sanskriti caryā-tantra)
 • Rnal 'byor rgyud (sanskriti yoga-tantra)
 • Bla na med pa'i rgyud (sanskriti anuttara-yoga-tantra)

Varajased tantra tekstid on jagatud nelja kategooriasse.

 1. Krijatantra
 2. Tšarjatantra
 3. Yoga Tantra
 4. Anuttarayoga Tantra

Sellist klassifikatsiooni tantrate puhul rakendas tiibetlane Bu-ston 14. sajandil. Nyingma koolkonnas on suutrad (suutra-mdo) jagatud kolme ja tantrad (rgyud) kuude erinevasse klassi. Tiibeti budismi tekstide kogumik Kandžur sisaldab enda viimases osas Gyu (rgyd) (sanskr.: Tantra ) suurel hulgal tekste ,mis on möeldud vadzrajaana ja tantrismiga tegelejatele.

 • Krija tantra
 • Charja tantra
 • Jooga tantra
 • Atijooga tantra
 • Anujooga tantra
 • Mahajooga tantra
 • Anuttarajooga tantra

Nyingma koolkond jagab tantrad kahte suurde rühma: sisesed ja välised tantrad.

Kõrgeima Jooga tanrad jaotatakse omakorda alamklassidesse:(Non-duaal) , isa – ja ema- tantrateks


Ema tantrad:

Buddha pere:

 • Sarva-Buddha-Samayoga

Akšobhja

Vairotšana

Ratnasambhava


Amitabha


Amoghasiddhi

Namas Tare Ekavimsati Vajrakilaya Tantra Mahakala

Vadžradhara

Yathalabdha-Khasama


Isa tantrad

Akšobhja


Vairotšana

Amitabha

Bhagavad-Ekajata Tantra

Vadžradhara

Mõned tantrate nimetused[muuda | muuda lähteteksti]

Tantra rituaalinstrumendid[muuda | muuda lähteteksti]

Kapala tehakse alati inimese pealuust. See sümboliseerib meie meelte olemust. Rituaalses praktikas kasutatakse kapalat tantriku teadvuse seisundi ja meelte ohverdamiseks raevukale jumalusele, sellepärast on thankadel kujutatud kapalas meeled, täpsemalt meeleelundid – silmad, kõrvad, keel, nina.

Tilbu Tilbu on (sanskr. (khantA), тиб.dril-bu mong. хонхо) , käepidemega metall-kelluke. Hoitakse vasakus käes, helistatakse rituaalide ja tseremooniate ajal. Tilbu kasutamine eeldab ka teise temaga kaasaskäiva ehk komplektis oleva instrumendi olemaoslu nimega Vadžra, dordže (vadžra, tiib.rdo-rje). Vadžrat ehk dordžet hoitakse paremas käes.

Bön (bon) tantra[muuda | muuda lähteteksti]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]