Läänemaailm

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Disambig gray.svg  See artikkel räägib üldmõistest; sarja kohta vaata artiklit Läänemaailm (TV-sari)

Läänemaailm (angloameerika ja euroopa väärtused) sinises, ülejäänud Uus Maailm helesinises
Päikesetõusu- ja päikeseloojangumaad Theodosius I ajal

Läänemaailm (Lääs ehk läänemaad ehk lääs ehk lääne kultuur) või teisisõnu õhtumaad ehk oktsident on maailma (kultuuri) osa, mis hõlmab tänapäeval Lääne-Euroopat, Ameerikat, Austraaliat, Uus-Meremaad, ja muid piirkondi.

Mõistete 'läänemaailm', 'läänemaad', 'lääneriigid', 'lääne kultuur', 'õhtumaad' kasutamine sõltub suuresti kontekstist. Enamasti on need kasutusel vastandamiseks ida- ja lõunaslaavi, Aasia või islami rahvastele ja kultuuridele. 20. sajandil vastanduti selle mõistega Nõukogude Liidule ja teistele sotsialistlikele maadele.

Üldiselt loetakse läänemaailma alguseks Lääne-Rooma keisririigi poolt vastu võetud kristluse levima hakkamist Euroopas. Keskajal sai läänemaailm suuri mõjutusi araabia kultuurist. Renessansist alates hakati lääne kultuuri allikaid nägema antiikkultuuris. Maadeavastuste ja koloniseerimise käigus laienes läänemaailm kui kultuuriruum kõigile mandritele.

Erinevates käsitlustes võidakse läänemaailma defineerida mitmeti.

Tänapäeval iseloomustab läänemaailma ühiste kultuuriliste, ajalooliste, poliitiliste jm väärtuste (sh. usuvabadus) hindamine.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]