Süsteem

Allikas: Vikipeedia
Disambig gray.svg  See artikkel räägib süsteemiteooria põhimõistest; teiste tähenduste kohta vaata artiklit Süsteem (täpsustus)

Süsteem on kooslus elementidest (osistest) ja nendevahelistest seostest (suhetest). Süsteemi iseloomustab selle elementide ja seoste empiirilised omadused, funktsioon ja struktuur. Need on igasuguse süsteemi põhilised tunnused.

Reeglina võib igat objekti (nähtust) käsitleda (uurida) kui süsteemi. Süsteem on paljuaspektiline, vastavalt eesmärgile võib selle elemente eristada erinevatest aspektidest, sellel võib olla erinevaid funktsioone jne.

Süsteemse lähenemise teoreetiliste aluste ehk süsteemiteooria rajajaks peetakse Ludwig von Bertalanffy't [1] kes uuris bioloogilisi süsteeme.

Süsteeme on liigitatud nii nende valdkondade alusel (näiteks, füüsikaline süsteem, küberneetiline süsteem, ökosüsteem, majandussüsteem, jt) kui ka täiendavate spetsiifiliste omaduste järgi (näiteks, avatud süsteem, suletud süsteem, homogeenne süsteem, isereguleeruv süsteem, isoleeritud süsteem, stohhastiline süsteem jt). Tihtipeale vastandatakse süsteemi ja selle keskkonda.

Viide[muuda | muuda lähteteksti]

  1. L. von Bertalanffy. Modern Theories of Development. Oxford 1934.