Kandžur

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Osa artiklitest teemal
Budism
Dharma Wheel.svg

Kandžur on Tiibeti budismi tekstide kanooniline kogu, millesse kuulub 108 (budismis püha arv) köidet. Kandžur koosneb 1083 raamatust.

Kandžuri tekstid süstematiseeris ja pani kokku Putön, Tiibeti ajaloolane 13. sajandil. Kandžurist on erinevaid väljaandeid, neist enam austatud ja lugupeetavaim on Tašilunpo lähedal Nartangis puutahvlitelt trükitud Kandžur, mille igas köites on 1000 lehekülge. Samuti on populaarsed ka läbi ajaloo olnud Derge ja Pekingi Kandžuri väljaanded. Mongoolias tõlgiti Kandžuri ümber mongoli keelde 17. sajandil.

Kandžuriga koos käib veel eraldi tekstide kogu, mida kutsutakse Tandžuriks, mis sisaldab kommentaare Kandžuris asuvate tekstide kohta.

Esimene Kandžuri trükitud versioon ilmus 1411. aastal Pekingis. Tiibetis hakati trükkima tekste 14. sajandi algul, kus kasutati puutahvlite sisselõigatud matriitse, trükiti paberile. See tehnoloogia võeti tiibetlaste poolt üle hiinlastelt.

Kandžuri jaotus[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Dulva (tiibeti keeles dul ba; sanskriti keeles vinaya) – mungaelu reeglid, normid, seletused, kommentaarid teema kohta.
  2. Sherab (tiibeti ses rab; sanskriti prajnaparamita) – filosoofia osa; õpetus, kuidas koostada loogilisi ridu ehk arutlusi.
  3. Phaltsen (tiibeti phal chen; sanskriti avatamsaka) – tutvustab mahajaana arusaamu ilmadest ja maailmast mis meid ümbritseb.
  4. Kontshok (tiibeti dkon mchog; sanskriti Ratnakuta) – algbudismi perioodi kuuluvad tekstid.
  5. Do (tiibeti mdo; sanskriti Sutra) koosneb suure hulga suutra tekstidest ja on üks mahukamaid. Näiteks:
  1. Mjangde (tiibeti myan das; sanskriti Nirvana) – selles on ka kuulus (Mahaparinirvasutra) "Ülima nirvaana suutra", kus juttu Buddha Gautama viimastest päevadest kuni momendini, kus ta sepa majas saab toidumürgistuse ja sureb. Selgitatakse ka Buddha nirvaanasse vaibumise, kustumise mõisteid.
  2. Gju (tiibeti rgyd; sanskriti Tantra) on mahukas tekstide kogum, mis on mõeldud nende jaoks, kes tegelevad vadžrajaana ehk tantrismiga.