Ribiškės

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Ribiskiu takas2010.jpg

Ribiškės on Vilniuse linnaosa, mis asub linna kaguosas Rasose valla territooriumil. Ribiškės piirneb kagus Kalnėnaiga, lõunas Kuprioniškėsega, idas Guriaiga, põhjas Puškinuvkaga, läänes aga Rasosega ja Liepkalnisega.

Ribiškės jääb Pavilniai regionaalparki ja Ribiškėse maastikukaitsealale.[1]

Linnaosa nimi on slaavi keelte ja leedu keele hübriid. Aastal 1622 rajas Vilniuse elanik Tomasz Bildziukiewicz sealsesse karjamõisa kalakavatustiigi. Poola keeles on kala ryba, see andis nime esimese poole, selle lõpuliide on aga leedupärane.[2] Kuni XVII sajandini kasutati ka vanemat nimekuju Lukėnai.

Algselt Potockitele kuulunud valdusest kujunes hiljem Vilniuse magistraatide mõis. XIX sajandi alguses rajati mõisa restoran. Piirkond kujunes populaarseks tudengite väljasõidukohaks. Aastal 1838 kaevasid tudengid lahti sealsed tumulused. Restoran kujunes aga vabamüürlaste kooskäimiskohaks.[3]

Aastal 1905 oli Tyszkiewiczitele kuuluvas Ribiškėse mõisas, koolimajas, telliselöövi juures ja külas kokku 406 elanikku.[4]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. https://www.geoportal.lt/map/
  2. Jurštas, Jonas. Vilniaus vietovardžiai. – Vilnius, 1985, lk. 14-15.
  3. Vilnijos vartai
  4. Гошкевич И.И. Виленская губерния: Полный список населенных мест со статистическими данными о каждом поселении, составленный по официальным сведениям. Вильна, 1905.