Tuputiškės

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Tuputishkes2010.jpg

Tuputiškės (poola keeles Tupaciszki) on Vilniuse asum, mis asub linna keskosas Naujoji Vilnia vallas Žemasis Pavilnys linnaosas. Asum paikneb Vilnia jõe ja Peterburi-Varssavi raudtee vahelisel alal.

Tuputiškėses asub Markučiai parkmets. Asum jääb Pavilniai regionaalparki, sealhulgas Markučiai maastikukaitsealale ja Tuputiškėse botaanilisele kaitsealale.[1] Tuputiškėsesse jääb Pavilnysi raudteepeatus.

Keeleteadlane Jonas Jurkštas arvab, et asumi nimi tuleneb isikunimest, millele viitab lõpp -iškės. Aastal 1783 pandi nimi esmakordselt kirja kui Tupaciszki.[2] Sealne tänav kandis aastani 1971 Tupatiškėse nime.

Tuputiškės on vana asulakoht. Sealne mõis hakkas aastal 1640 kuuluma Vilniuse linnale. Aastal 1812 liideti selle alad Leoniškėse mõisaga, sisuliselt kujunes see siis karjamõisaks. Mõisa alad olid hõredasti asustatud, nii asusid aastal 1912 raudteelased sinna oma linnakut rajama.[3] Aastal 1905 oli Tuputiškėse asulas 65 elanikku.[4] Aastal 1931 oli karjamõisas 17 elanikku.[5]

Aastal 1932 alustas Vilnius sealse karjamõisa maade tükeldamist. Aastal 1936 välja antud kaardil oli Tuputiškės Vilniuse osa. Sinna kavandati 1940. aastal uue linnaosa rajamist.

Suurem osa asumist on miljääväärtusliku piirkonnana muinsuskaitse all kui Vilniuses haruldane XIX sajandi lõpu ja XX sajandi alguse puitarhitektuuriga ala. Neli sealset maja on muinsuskaitse all ka üksikobjektidena..[6]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. https://www.geoportal.lt/map/
  2. Jurkštas, Jonas. Vilniaus vietovardžiai. – Vilnius, 1985, lk. 10-13.
  3. Vilnijos vartai
  4. Гошкевич И.И. Виленская губерния: Полный список населенных мест со статистическими данными о каждом поселении, составленный по официальным сведениям. Вильна, 1905.
  5. Wykaz miejscowości Rzeczypospolitej Polskiej, Kd. 1, Warszawa 1938.
  6. Leedu kultuurimälestiste register