Naujininkai

Allikas: Vikipeedia

Naujininkai (poola keeles Nowy Świat) on Vilniuse linnaosa, mis asub linna lõunaosas Naujininkai valla territooriumil. Naujininkai piirneb lõunas Kirtimaiga, põhjas Naujamiestisega, läänes Burbiškėsega, idas Liepkalnisega, kirdes Rasosega.

Naujininkai põhjapiiril asub Vilniuse raudteejaam. Sinna jäävad ka mitmed kalmistud - tatarlaste kalmistu, vanausliste kalmistu, karaiiimide kalmistu ja lõunapiirile rajatud Liepnynė kalmistu.[1] Sealne vanausuliste kirik valmis aastail 1830-1906, õigeusu kirik aga aastal 1898. Naujininkais asub polikliinik, seal on ka raamatukogu ja postkontor. Haridust annavad gümnaasium, muusikakool ja kolm põhikooli.[2]

Naujininkai kujunes vanausuliste kalmistu juurde, kuhu rajati aastal 1830 ka väike puidust vanausuliste kabel. Hiljem otsustati see kirikuks ümber ehitada, aastal 1900 alustati puidust hoone asemele kivist hoone rajamist.

XIX sajandi teisel poolel läks enamik tööstusettevõtteid üle aurujõule, mis tõi ka kaasa vajaduse korstnate järele. Nõnda rajati Naujininkaisse ettevõte, mis tegeles korstnate valmistamisega. Selle järgi hakkasid kohalikud piirkonda kutsuma Kaminai (kaminas on leedu keeles korsten). Südalinna asukad andsid aga piirkonnale nime Nowy Świat (tõlkes Uus Maailm).[3] Tänu raudteejaama lähedusele hakkasid sinna kerkima ka teised ettevõtted, mis vajasid raudteetransporti, samuti rajati sinna ladusid. Naujininkai kujunes nii töölisasulaks.

Aastal 1939 asusid Naujininkaisse esimesed Nõukogude väeosad, hiljem rajati sinna ka sõjaväebaas.

Muinsuskaitse all on Naujininkai tulpkabel, vanausliste kirik ja selle kõrval asuv elamu.[4]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. vartai
  2. Naujininkai. Visuotinė lietuvių enciklopedija, Kd. XVI (Naha-Omuta). – Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2009
  3. Čaplinskas, Antanas Rimvydas. Naujininkai // Čaplinskas, Antanas Rimvydas. Vilniaus gatvės = Vilnius streets: istorija, vardynas, žemėlapiai. – Vilnius, 2000. – Lk. 132-136.
  4. "Leedu kultuurimälestiste register". Vaadatud 14. augustil 2021.