Nortal

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Nortal AS
Nortal logo RGB.svg
Asutatud 2000
Asutajad Priit Alamäe
Peakorter Tallinn
Valdkonnad elektrooniline isikutuvastus, riigi rahanduse juhtimine, e-tervishoid, andmekaitse, varustussüsteemid, arukas tootmine, suurandmete analüüs, Revenue Science, Ease of Doing Business
Tooted FMIS (Financial Management Information System), eHealth Suite, MES (Manufacturing Execution System), sadamaoperatsioonide lahendus
Käive € 66,8 miljonit (2018)
Töötajaid 850+ (2019)
Tütarfirmad Nortal Oy, Nortal UAB jpt
Koduleht nortal.com

Nortal AS (endise nimega Webmedia Group) on Baltikumi suurim rahvusvaheline tarkvaraarendusettevõte[1][2], mis pakub peamiselt rätsepatööna tehtud IT-lahendusi nii avaliku kui erasektori ettevõtetele. Nortali tarnitud lahendusi kasutavad kliendid telekommunikatsiooni, finantsteenuste, tööstuse, logistika, tervishoiu ja avalikus sektoris. Nortal pakub nii avaliku sektori kui erasektori ettevõtetele andmepõhist äriprotsesside lihtsustamise teenust. Ligi kolmandik Eesti e-valitsuse lahendustest on välja töötatud Nortali ja tema Eesti eelkäijas Webmedias.

Nortalis töötab üle 800 töötaja kümnes riigis. Üle 75% ettevõtte käibest tuleb väljastpoolt Eestit. Ettevõte tegutseb Euroopas, Lähis-Idas ja Aafrikas ning loeb enda koduturgudeks EestiSoomeRootsiLeedu, Araabia Ühendemiraadid ja Omaani. Lisaks tegutseb Nortal ka Serbias, Kataris, Nigeerias ja Botswanas. Nortali lahendusi on rakendatud viiel kontinendil ja 60 riigis.

Nortali juhatuse esimees on Priit Alamäe, lisaks kuuluvad firma juhatusse Harri Koponen, Jaanus Erlemann, Oleg Shvaikovsky, Andre Krull, Peeter Smitt ja Neringa Narbutiene.

Firma on Eesti Infotehnoloogia ja Telekommunikatsiooni Liidu liige [3]. Nortali juhatuse liige Andre Krull on ITL-i president.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Nortali peakontor Tallinnas Ülemiste Citys

Webmedia grupi moodustumine sai alguse 2000. aastal Tartus, kui asutati osaühing Webmedia, mis hiljem vormistati ümber aktsiaseltsiks. 2001 lisandus ettevõtte osanikeringi riskikapitalifirma AS Intergate, kellelt Webmedia töötajad ostsid 2004. aastal osaluse tagasi. 2003 avati kontor ka Tallinnas.

AS Webmedia Group (esialgse nimega AS WMG) asutati AS Webmedia restruktureerimisel rahvusvaheliseks ettevõtete grupiks 2005. aasta augustis, kui ettevõtte osanikeringi lisandus Rootsi konsultatsioonifirma Acando Frontec, kuid jaanuaris 2008 ostsid Webmedia töötajad Acandolt osaluse tagasi. Esimesed tütarfirmad olid AS Webmedia (Eestis), Webmedia UAB (Leedus) ja Webmedia OY (Soomes). 2006. aastal lisandusid tütarfirmad Rumeenias ja Serbias. Samuti võeti ettevõte Eesti Kaubandus-Tööstuskoja liikmeks.

Alates 2008. aastast tegutseb üks Webmedia grupi harukontor Kataris. 2009. aasta juulis sõlmis Webmedia Group lepingu osalemaks Katari e-riigi ülesehitusel[4]. Webmedia Group on olnud seotud ka projektidega Moldovas, Nigeerias ja Kõrgõzstanis[5].

Logo, mida kasutati kuni 2012. aasta maikuuni
Logo, mida kasutati 2012–2015

2009. aasta septembris toimunud Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse ettevõtlusauhindade väljakuulutamisel pälvis tollal veel Webmedia Groupi tütarettevõte Webmedia majandussurutisega parima kohaneja tiitli[6]. Sama aasta oktoobris sai ettevõtte ärinimeks AS Webmedia Group[7].

2010. aasta juulis sõlmisid Webmedia Group ning Kesk- ja Ida-Euroopa üks suuremaid riskikapitalifonde Enterprise Investors kokkuleppe, mille kohaselt omandas fond 36-protsendise osaluse Webmedia Groupis[8]. Tehingu väärtus oli 110 miljonit krooni (7 miljonit eurot). Samal aasta omandas Webmedia Cybernetica AS-i tervishoiuüksuse, lisades e-tervise tootesarjale laboriteabe süsteemi.

2011. aasta mais ostis Webmedia Soome tarkvarafirma CCC Corporation[9] ja teatas soovist kolme järgmise aasta jooksul senist käivet kahekordistada[10]. 2011. aastal alustas Webmedia Group tegevust ka Omaanis.

2012. aasta mais võtsid Webmedia Group ja CCC Corporation kasutusele uue ühise nime ja logo – ettevõtte ja kõigi tütarettevõtete ühiseks uueks nimeks sai Nortal[11]. Nortali nimesse on peidetud kaks ingliskeelset sõna – Nordic ja Talent.

2012 oli Eesti esimese e-rahvaloenduse IT-partner, kus osales interneti teel 66% rahvastikust.[viide?] Samal aastal aitas Nortal Nigeeria föderaalvalitsusele välja töötada elektroonilise finantsjuhtimisplatvormi GIFMIS, mis moodustas osa riigikassa ühtse konto finantspoliitikast. Tänu sellele säästis Nigeeria valitsus 2013. aastal 153 miljardit nairat ning avastas 46 000 "kummitustöötajat".[viide?]

2013. aastal alustas ettevõte Omaani investeerimisportaali Invest Easy arendamist, mida tunnustati hiljem, kui üht maailma parimat valitsuse ja ettevõtete vahelise suhtluse portaali. Samuti võitsid Nortal ja Fast Enterprises 226 miljoni euro suuruse pakkumismenetluse uue maksusüsteemi arendamiseks Soome maksuametile.

2016. aastal ostsid Nortali töötajad ettevõtte omanike ringist välja investeerimisfondi Enterprise Investors ja LHV Pensionifondid ning mõne endise töötaja väikeosalused. 50% aktsiate eest käidi välja 15 miljonit eurot.[12] Sama aasta oktoobris teatati ühinemisest Rootsi ettevõttega Element, mille tulemusel lisandub ettevõtte teenuseportfelli uus ärisuund ja Nortali omanike ringi liituvad Elemendi osanikud.[13]

2017. aastal laieneti USA turule ning avati tütarettevõte Seattle'is.[14]

2018. aastal omandas Nortal USA äriühingu Dev9 [15].

2018. aastal avati kontor Saksamaal, Düsseldorfis.

Tegevusvaldkonnad[muuda | muuda lähteteksti]

Nortal on info- ja kommunikatsioonitehnoloogia ning strateegiliste ärilahenduste täisteenust pakkuv ettevõte. Enda tegevust kirjeldades väidab ettevõtte, et nende sooviks on muuta ettevõtlus- ja valitsemisprotsessid tõhusamaks ja lihtsamaks nii ettevõtete kui inimeste jaoks. Lisaks IT-põhiste lahenduste loomise tegeleb Nortal ka konsultatsioonide pakkumisega seadusandluse ajakohastamise teemadel.

Alates 2016. aastast pakub Nortal teenuseid järgmistes valdkondades:

Eestis on loodud näiteks struktuurifondide operatiivsüsteem Rahandusministeeriumile ja tööhõive teabesüsteem Töötukassale. Suuremate välismaiste projektide hulgas on näiteks Nigeeria valitsuse tellimusel loodud elektrooniline finantsjuhtimisplatvorm GIFMIS, e-maksusüsteem Botswana ja Omaani maksuametitele ning valitsuse e-teenuste portaal Invest Easy Omaani Sultaniriigile.

Koostöö ülikoolidega[muuda | muuda lähteteksti]

2005. aasta suvel asutati Nortali (endise nimega Webmedia Group) suveülikool, mis pakub tudengitele praktilise tarkvaraarenduse kogemust[16]. Suveülikooli eest autasustas Tartu Linnavalitsus ettevõtet 2006. aastal vastutustundliku ettevõtja tiitliga[17]. 2010. aastal kandideeris suveülikooli 111 noort[18], 2011. aastal 130[19] ja 2012. aastal 165 tudengit[20].

2008. aasta oktoobris sõlmis ettevõte koostöölepingud Tartu Ülikooli ja Tallinna Tehnikaülikooliga, toetamaks IT-hariduse kvaliteeti[21]. Lepingute kohaselt pidi Nortal investeerima kahe aasta jooksul üle kolme miljoni krooni (üle 190 tuhande euro) tudengite loengutesse ja praktikumidesse[22].

Samuti toetab ettevõte Eesti gümnaasiumidele suunatud loodusteaduste ja matemaatikaolümpiaade[viide?] ning kiirkuubimise võistluseid.[23]

Kõrvalfirmad[muuda | muuda lähteteksti]

Nortali uurimis- ja arendusosakonna all asuti 2006. aastal[24] arendama programmi, mis võimaldaks Java programmeerimiskeeles kirjutatud tarkvara töökindlust ilma ooteajata kontrollida[25]. JRebel (esialgse nimega JavaRebel) võitis 2009. aastal Jolt Awardsi produktiivsuse auhinna[26] ja alates 1. augustist 2009 arendatakse seda eraldiseisvas spin-off ettevõttes OÜ ZeroTurnaround. 2016. aastaks töötab ettevõttes juba umbes 170 inimest ja seda peetakse üheks Eesti suurimaks idufirmaks.[27]

Endised Nortali töötajad olid ka idufirma Plumbr rajamise juures[28] ja ettevõttele kuulub osalus Plumbris[29].

2016. aastal eraldus ettevõttest tootmisprotsesside, tarneahelate ja töökohtade automatiseerimisega ning planeerimislahenduste väljatöötamisega tegelenud haru. Ärisuuna ostsid ära ettevõtte endised töötajad. Moodustatud Leanest OÜ-sse läks üle kümme Nortali töötajat ja see võttis üle Stafflogic ja Staffic toodete arendamise.[30]

Nortal aitab kaasa Eesti IKT sektori arendamisele toetades Eesti Äriinglite Assotsiatsiooniga (EstBAN) sõlmitud strateegilise partnerluse kaudu iduettevõtteid oskusteabe, nõustamise ja rahaga.[viide?]

Tunnustus[muuda | muuda lähteteksti]

Ettevõtte juhatuse esimees Priit Alamäe ja juhatuse liige Taavi Kotka valiti audiitor- ja konsultatsioonibüroo Ernst & Youngi eestvedamisel korraldatud konkursil Eesti Aasta Ettevõtjaks 2011.[31]

Nortal kuulus Kesk- ja Ida-Euroopa 30 kõige kiiremini kasvava ning EMEA regiooni 500 kõige kiiremini kasvava tehnoloogiaettevõtte hulka nii 2008. kui ka 2009. aastal[32][33].

Nortal on neljal korral (2008., 2010., 2014. ja 2015. aastal) valitud ajalehe Äripäev ja ajakirja Pere ja Kodu poolt Eesti kõige pere- ja töötajasõbralikumate ettevõtete Top 3[34][35].

Nortali loodud Invest Easy ettevõtjaportaal aitas Omaanil teha Maailmapanga iga-aastase aruande "Doing Business 2017" ettevõtluskeskkonna lihtsuse (ease of doing business) edetabelis aastaga tõusta 127 kohta ettevõtte asutamise kategoorias.[viide?] Portaal on pälvinud auhindu ka 2016. aastal Tema Kõrguse šeik Salem al Ali al Sabah’ informaatikaauhinna valitsuse kategoorias, Al Roya majandusauhinna parima valitsuselt ettevõtjatele mõeldud e-teenuse eest, GCC e-valitsuse auhinna parima riigisektorilt ettevõtjatele mõeldud e-teenuse eest.[viide?] Global Enterprise Registration (GER.co) reiting hindas Nortali loodud Omaani ettevõtlusportaali Invest Easy maksimumpunktidega ning nimetas selle üheks viiest maailma parimast G2B (government to business) lahendusest.[viide?]

2015. ja 2016. aastal tunnustas EcoVadis Nortalit auhinnaga Silver Level.[viide?]

2019. aastal valiti Nortal Saksamaal Nordrhein-Westfalen (NRW) liidumaal aasta välisinvestoriks. [36]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

 1. "Webmedia kerkis Balti IT-teenuste turul 2. kohale" Äripäev, 19. november 2009
 2. Prime Investment: "Balti IKT turg sügisel 2009"
 3. Liikmed ITL (viimati vaadatud 3. mail 2019)
 4. "Eesti firma teeb eksootilisest Katarist e-riigi" Eesti Päevaleht, 13. juuli 2009
 5. "Webmedia suurendab oma tööpõldu piiri taga" ERR.ee, 17. september 2009
 6. "Eesti parimad ettevõtted on VKG Oil ja Mazeikiu Nafta Trading House" E24.ee, 15. september 2009
 7. "Webmedia emaettevõtte uus nimi on Webmedia Group" Äripäev, 23. oktoober 2009
 8. "Webmedia uus aktsionär investeerib firmasse 110 miljonit" E24.ee, 20. juuli 2010
 9. "Webmedia ostis Soome IT-firma ja kaalub börsileminekut" ERR Uudised, 16. mai 2011
 10. "Webmedia and CCC to merge, creating software development leader" Webmedia, 16. mai 2011
 11. "Webmedia Group ja CCC Corporation võtavad ühisnimeks Nortal" ERR uudised, 25. mai 2012
 12. "Alamäe ostis Nortali välja" ITuudised.ee, 20. juuni 2016
 13. "Nortal võtab üle Rootsi firma" Postimees, 4. oktoober 2016
 14. Aivar Pau: "Nortal sai USAs hiigellepingu" tehnika.postimees.ee, 8. mai 2017
 15. https://tehnika.postimees.ee/6419808/nortal-omandas-usas-ettevotte
 16. "Webmedia ei oota noorelt töökogemust, vaid kirge" Postimees, 25. jaanuar 2012
 17. "Konkursi "Parim ettevõtja 2006" tulemused"
 18. "Webmedia suveülikooli soovib pääseda 111 noort" E24, 24. aprill 2010
 19. "Webmedia suveülikooli pürib sel aastal 130 noort" Postimehe uudisvoog, 6. mai 2011
 20. "Webmedia suveülikooli kandideerib rekordiliselt 165 noort" Postimehe uudisvoog, 10. aprill 2012
 21. "TÜ ja TTÜ sõlmivad tarkvaraarendusfirmaga Webmedia koostöölepingud" Tartu Ülikooli pressiteade, 27. oktoober 2008
 22. "Webmedia investeerib IT-haridusse 3 miljonit krooni" Eesti Päevaleht, 27. oktoober 2008
 23. Toetajad estonianopen.eu
 24. THE STORY ZeroTurnaround
 25. "Webmedia lööb laineid revolutsioonilise leiutisega" Eesti Ekspress, 15. november 2007
 26. "Webmedia võidutses tarkvaratööstuse "Oscarite" jagamisel" Eesti Ekspress, 12. märts 2009
 27. Estonian Startups Startup Estonia
 28. "Startup Spotlight: Estonia’s Plumbr wants to help your Java applications run better" tech.eu, 12. juuni 2015
 29. Uudised: 13. november 2013 Nortal
 30. "Nortal müüb ühe Eesti ärisuuna töötajatele" Äripäev, 1. juuli 2016
 31. "Eesti Aasta Ettevõtjaks 2011 said Webmedia Group ASi omanikud Priit Alamäe ja Taavi Kotka" Ernst & Young, 4. november 2011
 32. "Deloitte Technology Fast 50 Central Europe rankings 2009"
 33. "Deloitte Technology Fast 500 EMEA 2009"
 34. "Kõige pere- ja töötajasõbralikum firma on Webmedia" Äripäev, 23. mai 2008
 35. "Pere- ja töötajasõbralike topi võitja: meie ainus väärtus on inimesed" Äripäev, 24. mai 2010
 36. NRW Invest. "NRW Invest pressiteade (saksa keeles)". 7. September, 2019.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]