Rahandusministeerium

Allikas: Vikipeedia
Disambig gray.svg  See artikkel räägib Eesti Vabariigi ministeeriumist; üldmõiste ning teiste riikide ministeeriumide kohta vaata artiklit Rahandusministeerium (üldmõiste)

Eesti Vabariigi Rahandusministeerium


Estonian ministry of finance.JPG
Eesti Rahandusministeerium, 2006
Moodustatud 1918. aastal
Asukoht Endla 13, 10122 Tallinn
Piirkond Harju maakond
Juhtkond rahandusminister Toomas Tõniste (2017– ), riigihalduse minister Jaak Aab, kantsler Veiko Tali, asekantslerid Dmitri Jegorov, Kaie Koskaru-Nelk, Raigo Uukkivi, Märten Ross, Kaia Sarnet
Veebileht http://www.fin.ee

Rahandusministeerium on Eesti Vabariigi valitsusasutus. Rahandusministeeriumi ülesanne on valitsuse maksu-, finants- ja eelarvepoliitika kujundamine ja elluviimine.

Eesti Vabariigi rahaministeerium loodi aastal 1918 ja taasloodi rahandusministeeriumina 1990. aastal.

Alates 9. aprillist 2015 on rahandusministriks Sven Sester.

Valitsemisala[muuda | muuda lähteteksti]

Rahandusministeerium
Rahandusministeerium 2012.aastal

Rahandusministeeriumi valitsemisalasse kuuluvad valitsusasutused on Statistikaamet, Maksu- ja Tolliamet.

Ministeeriumi valitsusalas on ka sihtasutus Keskkonnainvesteeringute Keskus, äriühingud Eesti Loto ja Riigi Kinnisvara, avalik-õiguslikud juriidilised isikud Tagatisfond ja Audiitorkogu ning Raamatupidamise toimkond ja Audiitorite kutsekomisjon.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Eesti rahaministeerium loodi 24. veebruaril 1918. Ministriks sai Juhan Kukk. Tööle sai ministeerium asuda, Tallinnas Estonia puiesteel aga alles 1918. aasta lõpus pärast Saksa okupatsioonivägede lahkumist Eestist.

Rahandusministeeriumi hoone enne Teist maailmasõda

Eesti rahaministeerium koosnes alguses ministeeriumi kantseleist ja neljast struktuuriüksusest: Riigikassast, Otsekoheste maksude peavalitsusest, Aktsiisi peavalitsusest ning Tolli peavalitsusest. Ministeeriumi juures tegutsesid ka Tulumaksu peakomitee, Otsekoheste maksude peakomitee ning hiljem Iseäraliste kinnistusasjade komitee ja Tollikomitee.

Valitsusasutuste struktuur muutus Eestis 1929. aastal, mil muuhulgas loodi rahaministeeriumi ja kaubandus- tööstusministeeriumi ühendamisel majandusministeerium. Ühendatud ministeeriumi ülesandeks oli rahanduse ja krediidinduse, samuti riigimajapidamise korraldamine ja üldjuhtimine; kaubanduse, tööstuse, kindlustuse ja laevanduse korraldamine ning järelevalve.

Pärast Eesti okupeerimist Nõukogude Liidu poolt 1940. aasta suvel reorganiseeriti senine majandusministeerium Eesti NSV Rahanduse Rahvakomissariaadiks. 1946. aastal nimetati see ümber Eesti NSV Rahandusministeeriumiks.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]