Nikolaus

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Püha Nikolaus. Õigeusu ikoon, u 1300
Piero di Cosimo "Püha Nikolaus", 1480–1490

Püha Nikolaus (ka püha Nikolai; 3.–4. sajand) oli Ida-Rooma keisririigi Väike-Aasia poolsaare lõunaküljel asunud Lüükia provintsi Myra linna peapiiskop, kristlik pühak.

Ajaloolisi andmeid selle pühaku elu kohta säilinud pole, seetõttu katoliku kirikus tema päeva enam ei tähistata. Legendide järgi oli ta rahumeelne, heasüdamlik ja abivalmis inimene ning tulihingeline kristluse levitaja. Oma nimegi on ta saanud sellest, et võitis piiskopina rahva enda poolele (kreeka keeles nikao – võitma, laos – rahvas).

Kaks korda aastas, 6. detsembril ja 9. mail, tähistatakse püha Nikolause mälestuspäeva – nigulapäeva.

Õigeusu kirikus on püha Nikolaus Kristuse ning neitsi Maarja järel üks armastatumaid pühakuid. Eriti levinud on Nikolause kultus Vene Õigeusu Kirikus. On väidetud, et Venemaal pole linna, kus ei leidu temale pühendatud kirikut või kloostrit. Ka Tallinnas on Moskva Patriarhaadi Eesti Õigeusu Kirikul kaks Nikolause kirikut: Vene tänaval Tallinna Nikolai kirik ja Koplis Tallinna Püha Piiskop Nikolause kirik.

Eestis levis Nikolause kultus koos katoliikliku hansa kultuuriga. Temale on pühendatud muu hulgas Viru-Nigula, Lääne-Nigula, Põltsamaa, Kose ja Kirbla kirik ning Haapsalu toomkirik, hansalinnades samuti Niguliste kirik Tallinnas ja Pärnu Nikolai kirik.

Ta oli suur heategija: neitsite, meremeeste, vangide, kaupmeeste, pagarite ja laste kaitsja, kes jagas neile jõuluajal kingitusi.

Püha Nikolause isik ja legendid on osaliselt olnud eeskujuks jõuluvana tegelaskuju tekkimisele (ingliskeelsetes maades Santa Claus, mis tuleneb Saint Nicolaus'est).

Legend[muuda | muuda lähteteksti]

Vaesel mehel oli kolm tütart. Ta ei saanud neile anda kaasavara ega seega neid mehele panna ja otsustas tütred lõbumajja saata, kuigi raske südamega ja selle üle kaeveldes. Nikolaus, kes asjast kuulis, viskas kolmel järjestikusel ööl aknast sisse kolm kullakotti ja päästis tüdrukud. (Lastelegendis on lõbumajaähvardus välja jäetud ning kottide asemel on kolm kuldmünti, mis tüdrukute ahju ääres kuivavate sukkade sisse kukkusid. Siit on tulnud inglise keelt kõnelevate maade jõulusukkade komme).

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]