Korn

Allikas: Vikipeedia
Hoiatus! Võimalik autoriõiguste rikkumine!
Kui on olemas/saadud luba teksti kasutamiseks litsentsi CC BY-SA 3.0 tingimustel, siis edasta aadressile permissions-etAt char.svgwikimedia.org kiri, milles autor kinnitab, et on nõus teksti kasutamisega selle litsentsi tingimustel.

Võimalikuks lahenduseks on ka teksti ümbersõnastamine, sest faktid ei ole autoriõigustega kaitstud.

  Teksti allikas: http://php.allstarz.ee/index.php?tegevus=vaata_artiste&id=185

Korn (ametliku logo järgi ka KoЯn või Koяn) on USA nu metal bänd. Neid peetakse tihti selle žanri alustajateks ja bändide nagu Limp Bizkit ja Deftones inspiratsiooniks.

Korn on üks 1990. aastate populaarsemaid uusi tulijaid, kelle edu algas underground-muusika fännide toetusel kuni tõusuni MTV soosituimaks videokuulsuseks.

Liikmed[muuda | redigeeri lähteteksti]

Albumid[muuda | redigeeri lähteteksti]

 • "KoЯn" (1994)
 • "Life is Peachy" (1996)
 • "Follow the Leader" (1998)
 • "Issues" (1999)
 • "Untouchables" (2002)
 • "Take a Look in the Mirror" (2003)
 • "Greatest Hits, Vol. 1" (2004)
 • "See You on the Other Side" (2005)
 • "Live and Rare" (2006)
 • "Untitled" (2007)
 • "KoЯn ||| – Remember Who You Are" (2010)
 • "The Paradigm Shift" (2013 oktoober)

Bändi eellugu[muuda | redigeeri lähteteksti]

Californias Bakersfieldis tekkis heavy metal bänd nimega LAPD, kuhu kuulusid kitarristid James "Munky" Shaffer ja Brian "Head" Welch, basskitarrist Reginald "Fieldy" Arvizu ning trummar David Silveria. Peale LP valmimist lahkus laulja ning bändi kutsuti Sexarti solist Jonathan Davis ning uus ansambel sai nimeks Creep. Kui bänd liikus Los Angeles'ile lähemale, nimelt Huntington Beach'ile, muudeti nimi Korniks.

Bändist ja liikmetest[muuda | redigeeri lähteteksti]

1994[muuda | redigeeri lähteteksti]

Sel aastal anti välja esimene LP nimega "KoЯn" ning algas kaheaastane kontserditurnee koos selliste kuulsustega nagu Ozzy Osbourne, 311, Marilyn Manson, KMFDM ja Megadeth. Kahe aasta jooksul kasvas nende fännide hulk ning nende esimest plaati osteti pea 700 000 ekspemplari.

1996[muuda | redigeeri lähteteksti]

Oktoobris sai Kornist esimene ansambel, kes oma uut albumit "Life Is Peachy" live'ina internetis reklaamis, produtsent Ross Robinsoni abiga jõuti rokiedetabelites kolmandale positsioonile. Esimene singel "No Place to Hide" kandideeris 1997. aastal Grammy auhinnale parima metal-esituse kategoorias, edu aitas kindlustada ka teine singel nimega "A.D.I.D.A.S.". 1997. aastal kogus bänd tuntust, kui oli Lollapalooza muusikafestivali üks peaesinejatest koos ansambliga Tool. Kuid varsti tuli Kornil tuur katkestada, sest kitarrist Shafferil diagnoositi viiruslik meningiit.

1998[muuda | redigeeri lähteteksti]

18. augustil ilmus album "Follow The Leader", millelt pärineb hittsingel "Freak On A Leash". Kohe esimesel nädalal tõusis LP Billboardi albumiedetabelis esikohale. Oktoobris tõusis skandaal: lauljat Jonathani süüdistati homoseksuaalsuses, kuna kasutas meiki. Laulja ise suhtus sellesse huumoriga ning ajakirjandus kaotas selle juhtumi vastu suurema huvi. Detsembris valisid ajakirja Rolling Stone lugejad ansambli aasta parimaks metalibändiks. 1999. aastal kõlas nende lugu "The Camel Song" filmis "End Of Days".

1999[muuda | redigeeri lähteteksti]

16. novembril ilmus Korni neljas album "Issues", mida Davis on iseloomustanud kui "Korni kõige süngema heli ja emotsionaalsemate laulutekstidega albumit". Album debüteeris enam kui 573 000 müüdud ekspemplari toel Billboard 200-s esikohal. Trummar Silveria vigastas ühel Põhja-Dakotas antud kontserdil oma käerannet nii tõsiselt, et vajas operatsiooni. Samuti tuli tal vahele jätta kaks tuuri, kus tema asendajaks oli Mike Bordin Faith No More-ist. Novembris 1999 ilmus Korni video "Falling Away From Me", mis kandideeris MTV parima rockvideo auhinnale.

2002[muuda | redigeeri lähteteksti]

11. juunil anti välja viies album "Untouchables", mida müüdi esimesel nädalal 434 000 ekspemplari ning mis debüteeris Billboard 200-s 2. kohal. Esimene singel "Here To Stay" võitis Kanada MuchMusic videoauhindade jagamisel parima rahvusvahelise ansambli auhinna. Teiseks singliks sellelt plaadilt sai oktoobris ilmunud "Thoughtless".

2003[muuda | redigeeri lähteteksti]

22. juulil 2003 paisati raadiotesse uus lugu nimega "Did My Time", mis oli salvestatud filmi "Laura Croft Tomb Raider: Cradle Of Life" tarvis, kuid lugu filmi heliribale ei jõudnud (põhjuseks teatud juriidilised põhjused), küll aga ilmus see eraldi singlina Sony Music’ult. Singli b-pooleks on Metallica cover "One".

Korni kuues album, 14-looline "Take a Look in the Mirror" ilmus Euroopas 24. novembril 2003. Plaadi on produtseerinud laulja Jonathan Davis, lood on salvestatud tema stuudios. Plaadi andis välja Epic Records ning sel kõlab tuttav ""Did My Time". Külalisena astub seekord üles räppar Nas, kellega esitatakse lugu "Play Me". Albumist ilmus ka limiteeritud väljaanne, kus lisaks CD-le oli boonus-DVD, mis sisaldas 30 minutit videoid, kontsertmaterjali ja kaadritaguseid hetki. Albumi esimese singlina anti välja "Right Now". Esimene versioon oli internetikasutja Junoon poolt, mis aga televisiooni ei jõudnud. Sama loo teine videoversioon, koosnedes grotesksest animatioonist "Lloyd's Lunchbox"-i seeriast, mille loojaks Spike & Mike Animation, sai MTV2 programmis "Headbangers Ball" üsna palju eetriaega. Kolmas versioon, "Right Now (Mirror mix)" mille režissööriks Nathan Cox, lisati albumi limiteeritud väljaandele.

2004[muuda | redigeeri lähteteksti]

Teine singel plaadilt "Take a Look in the Mirror" anti Suurbritannias välja 22. märtsil 2004 ning selleks oli "Ya'll Want A Single". Lugu protesteerib plaadifirmade ülemvõimu vastu muusikute üle. Videos, mille autoriks on Andrews Jenkins, kujutatakse bändiliikmeid plaadipoodi rüüstamas ning vahepeal kuvatakse muusikatööstust kritiseerivaid seisukohti. Video läks maksma 150 tuhat dollarit.

Kolmas singel plaadilt oli "Everything I've Known". Ametlikku videot loole ei tehtud, kuid Gregory Ecklund'i animatsioon sai MTV2 programmis "Headbangers Ball" veidi eetriaega.

2004. aasta sügisel andis bänd välja albumi “KoЯn Greatest Hits Volume 1“. Plaadil kuuleb lisaks ansambli oma loomingule ka töötlusi nagu Pink Floydi "Another Brick in the Wall" ning Cameo "Word Up!", millest viimane oli ka kogumiku esimene singel. Plaadil on kokku 19 lugu ja see ilmus 5. oktoobril 2004.

5. oktoobril 2004 abiellus Jonathan Davis Hawaii saarel Konas modell Deven Davisega. Nende laps sündis 2005. aasta märtsis.

Järgmise stuudioplaadi produtsendiks kutsuti Dallas Austin, kes on teinud koostööd artistidega nagu Madonna, Michael Jackson ning TLC. Samal aastal esines Korn festivalil "Projekt Revolution".

2005[muuda | redigeeri lähteteksti]

Veebruari lõpus teatas bändi kitarrist Brian "Head" Welch, et lahkub ansamblist ja pühendub jumala teenimisele. Pärast seda uudist teatas Jonathan Davis, et uut liiget bändi ei võeta ning jätkatakse neljakesi.

Korn coverdas Public Enemy lugu "Fight the Power", mis kõlas filmi "XXX: State of the Union" heliribal. Loos lõi kaasa Xzibit.

18. märtsil sündis Jonathan Davisel poeg, kes sai nimeks Pirate Houseman Davis. Davis pidas seda heaks märgiks, sest tema esimene poeg Nathan sündis 9 aastat varem samuti 18. kuupäeval (küll aga oktoobrikuus).

Korn lindistas uue plaadi tarvis mõned demod, millel mängib soolokitarri kunagine Evanescence'i kitarrist Ben Moody. Bänd tegi demod kättesaadavaks ka oma koduleheküljel. Juuli lõpus teatas ansambel, et nende Suurbritannia/Euroopa turneel osaleb kontsertkitarristina bändi Otep mees Rob Patterson.

Kuna Korni plaadileping Sonyga sai täidetud, alustas bänd koostööd EMI-ga ning sõlmis plaadilepingu Virgin Recordsiga. 6. detsembril 2005 ilmuski Korni seitsmes album, 15-looline "See You on the Other Side". Esimene singel oli "Twisted Transistor". Singli videos mängisid Korni liikmeid tuntud räpparid Lil Jon, Snoop Dogg, Xzibit ja David Banner. Albumist oli saadaval ka limiteeritud väljaanne, mis sisaldas lisadena kolme varem avaldamata lugu, kaht remixi ning kahe uue loo kontsertvideoid. Albumi teiseks singliks oli "Coming Undone", mille maksisingel sisaldas lisaks nimiloole ka limiteeritud väljaandel olnud laulu "Eaten Up Inside" ja kontserdiversiooni loost "Twisted Transistor".

2006[muuda | redigeeri lähteteksti]

 • 9. mail ilmus Kornil 13-looline kogumik "Live And Rare", millel 11 lugu kontsertesituses, üks varasema albumi "peidetud" lugu ja üks filmi "Eelmise suve saladus" heliribalt.
 • 20. juunil tuli välja Korni DVD "Live on the Other Side", millel 2005. aasta sügisel New Yorkis Hammerstein Ballroom'is antud kontsert.
 • Augustis esitleti loole "Liar" Big Bear Entertainmenti loodud animeeritud videot.

2007[muuda | redigeeri lähteteksti]

 • 31. juulil anti välja album uus, seekord pealkirjatu, album. Jonathan Davise põhjendus albumi nimele (õigemini selle puudumisele): "miks mitte lasta fännidel nimetada seda albumit nii, nagu nad ise tahavad?".
 • 22. septembril alustati kontserditurnee "Bitch We Have a Problem", mis kestis kuni 2008. aasta aprillini.

Välislingid[muuda | redigeeri lähteteksti]