Singel

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Disambig gray.svg  See artikkel räägib muusikasalvestisest; Eesti ansambli kohta vaata artiklit Singel (ansambel)

Singel on lühike helisalvestis, kus on tavaliselt üks või paar lugu. Singlitel on erinevaid vorme:

  • Allalaaditavad singlid koosnevad kõigest ühest loost, mida saab osta digitaalsel kujul (failina) mõnest veebi-muusikapoest. Sama loo erinevate remiksde eest tuleb eraldi maksta.
  • CD-singlid koosnevad tavaliselt ühest pealoost (A-pool), mis annab singlile ka nime, ja ühest või enamast vähema tähtsusega loost (B-pool) [kas CD-plaadil on ka teine pool?!]. Tihti võib CD-singlitelt leida erinevaid remikse või muusikavideoid. Mõnikord lastakse singlid välja ka kahe A-poolega (näiteks Nirvana "All Apologies" / "Rape Me").

Maailma suurima müügieduga singel on Bing Crosby jõululaul "White Christmas" (1942), mida on kogu maailmas müüdud üle 50 miljoni eksemplari. Teisel kohal on Elton Johni heategevuslikel eesmärkidel printsess Diana mälestuseks välja antud kahe A-poolega singel "Candle in The Wind 1997" / "Something About the Way You Look Tonight", mida on kogu maailmas müüdud umbes 33 miljonit eksemplari. Kolmandat kohta hoiab enda käes Bing Crosby jõululaul "Silent Night" (1935) 30 miljoni eksemplariga.

Lühendid b/w ja c/w[muuda | muuda lähteteksti]

Lühendeid b/w ja c/w kasutatakse singelplaatide puhul osutamaks plaadi B-poole lugudele. B/w on lühend sõnadest "backed with" või harvem ka sõnadest "bundled with", c/w aga sõnadest "combined with", "comes with" või "coupled with".

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]