Nu metal

Allikas: Vikipeedia

Nu metal (vahel ka sidekriipsuga: nu-metal) on metal'i alažanr, mis kujunes välja 1990ndate keskpaigaks. Nu metal'it iseloomustab enamasti lihtne meloodilisus (selle all mõeldakse enamasti esilekerkivaid basskitarri meloodiaid) ja tehnilisus ning harilikust metal-muusikast pehmem vokaal.

Mõjutused[muuda | redigeeri lähteteksti]

Peamisteks stiilideks, mida peetakse nu metal'i juurteks, on funk metal, grunge ja heavy metal.

Nu metal sisaldab paljuski ka teatavaid elemente räppmuusikast näiteks nagu scratsimine, vahel võib vokaal olla ka räpilikult jutustav, tihtipeale on ka muusika temaatika sarnane, albumite kunstiline kujundus seotud hip-hopile omase tänavakunsti liigi graffitiga ning erinvalt enamikest metaližanritest on nu metal ansamblites tihti ka dj, kes plaati keerutab.

Tihti peetakse ka alternative metalit üheks nu-metali juureks, kuid reaalselt arenes alternative metal nu metaliga paralleelselt, mis seab kahtluse alla selle, kas ta sai nu metalile algse mõjutuse anda. Tihtipeale tehakse see viga, et ei käsitleta alternative metalit, kui eraldi stiili, vaid liigitatakse ka alternative metal artistid nu metali žanrisse. Seda enamasti asjaolu tõttu, et žanrite eristamine on väga keeruline, kuna nad pärinevad enamvähem samast allikast, neil on sama fännkond ja on paljud artistid (näiteks nagu System of a Down) segavad neid kahte žanrit. Siiski leidub alternative metal ansambleid, kes on eristunud harilikust nu metal bändi mainest näiteks nagu Deftones.

Sarnaselt alternative metalile on ka rapcore ehk rap-metal üks neist žanritest, mille vahet nu metaliga on raske määratleda ja seega tihtipeale seda ei tehtagi.

Nu metalit iseloomustab ka asjaolu, et seda segatakse väga suurel määral mitmete erinevate muusikastiilidega ning laiemas plaanis on nu metal võtnud enda mõjutused pea, et kõikjalt. Näiteks Slipknot viljeleb harilikust karmimat nu metali stiili, kuna on võtnud üle mitmeid grindcore elemente, ka Soulfly ei mahu kuidagi ära harilikku nu metali lahtrisse, kuna meenutab paljuski thrash metalit, P.O.D. on võtnud mitmeid otseseid mõjutusi reggae muusikast, Static-X'i liigitatakse tihti nu-metali ansamblite hulka, mis mõjutatud industrial metali poolt ja Papa Roachi kirjeldatakse vahel kui punk rocki ja nu metali segu. Siiski tasub suhtuda neisse žanrimääratlustesse skeptiliselt, kuna nii Slipknoti, Soulfly, POD, Static-X'i kui ka Papa Roachi stiililine liigutus on väga laialdaselt vaidluse all (nagu enamike nu metal bändide oma) ja on põhjustanud mitmeid diskusioone, kuid rahuldavat vastust pole veel leitud.

Kriitika[muuda | redigeeri lähteteksti]

Nu metal on saanud oma pehme iseloomu ja laialdase populaarsuse poolest palju kriitikat. Seda eriti mõne aasta jooksul peale sajandivahetust, mil nu metali populaarsus oli haripunktis. Ilmselt tol ajajärgul tekkis raskema metali austajate poolt antud muusikastiili nimetuse ebakorrektne jäljendus no-metal, mida kasutati enda suhtumise väljendamiseks, et nu metal ei kõlba "tõelise" metali austajale kuulata.

Ka nüüd, mil nu-metali suurem menu on kadunud, viidatakse kriitiliselt mitmetele uutele populaarsetele muusikasuundadele, kui "uuele nu metalile" tahtes sellega viidata, et tegu on liig populaarse- ja pehme muusikasuunaga.

Ajalugu[muuda | redigeeri lähteteksti]

Tihtipeale peetakse esimeseks nu metali ansambliks Korni. Selle fakti võib vaidlustada, kuid selge on asjaolu, et 1994 aastal ilmunud Korni debüütalbum lükkas suuresti hoo sisse nu- ja alternative metali üldisele arengule.

Teiseks suueremaks algeks peetakse Limp Bizkitit, mis ilmus areenile natuke hiljem.

Nu metal sai aga laiemalt tuntumaks aastal 2000, mil Limp Bizkit üllitas enda enim müünud albumi "Chocolate Starfish and the Hot Dog Flavored Water" ja pea, et üleöö kuulsaks saanud Linkin Park tuli välja enda ülipopulaarseks saanud albumiga "Hybrid Theory". Kumbagi albumit on müüdud üle kümme miljoni eksemplari.

Vaata ka[muuda | redigeeri lähteteksti]

Heavy metal | Metali stiilid
Alternative metal - Black metal - Death metal - Doom metal - Folk metal - Glam metal - Gothic metal - Grindcore - Industrial metal - Metalcore - Nu metal - Power metal - Progressive metal - Speed metal - Symphonic metal - Thrash metal - Viking metal