Fotodiood

Allikas: Vikipeedia
Skeemitähis

Fotodiood on elektroonikas kasutatav pooljuhtdiood, mille elektrilised omadused sõltuvad sellele langevast valgusest.

Tööpõhimõte[muuda | redigeeri lähteteksti]

Fotodiood on ehitatud nii, et tema pn-siire oleks keskkonnast langevale valgusele avatud. pn-siirdele langevad valgusosakesed, footonid, tekitavad vabade laengukandjate paare (augud ja elektronid), mis siirde elektrivälja toimel pn-siirde läbivad ja dioodi viikudele tekib potentsiaalide vahe, mida nimetatakse fotoelekromotoorjõuks. Footoni võime vabu langukandjaid tekitada sõltub sellest kas footoni energia on suurem või väiksem kui väljumistöö. Footoni energia on sõltuv talle vastava laine sagedusest, lihtsustatult valguse värvist.

Töörežiimid[muuda | redigeeri lähteteksti]

Küllastusrežiim[muuda | redigeeri lähteteksti]

Suure koormustakistusega töötab fotodiood fotoelemendina ja genereerib talle langeva valguse toimel elektrilist pinget. Sellel režiimil genereeritud pinge ei sõltu oluliselt dioodile langeva valguse hulgast.

Lühisrežiim[muuda | redigeeri lähteteksti]

Väga väikese koormustakistuse juures tekitab fotodiood talle langevast valgustugevuset suhteliselt täpselt lineaarselt sõltuvat elektrivoolu, mistõttu kasutatakse seda režiimi valguse tugevuse määramiseks kasutatavates seadmetes.

Vastupingerežiim[muuda | redigeeri lähteteksti]

Fotodioodi vastuvool on võrdelises seoses talle langeva valguse hulgaga. Vastupingerežiimis reageerib fotodiood valgusele väga kiiresti - selleks kulub alla 10 nanosekundi, mis võimaldab dioodi kasutada Optilise informatsiooni vastuvõtjana (näiteks televiisori- ja videomaki puldi signaali vastuvõtjana).

Kasutusalad[muuda | redigeeri lähteteksti]

Fotodioode kasutatakse kiirguste avastamisel ja mõõtmisel. Samuti kasutatakse fotodioode kujutiste edastamisel. Nende abil skanneeritakse vajalik kujutis, ning valgus muundatakse elektriliseks signaaliks. Ka päikesepatareid on tegelikult fotodioodidel põhinevad. Neid dioode ehk üksikuid komponente on lihtsalt palju, nad on omavahel elektrijuhiga ühendatud. Päikesepatarei valmistamiseks kasutatakse suhteliselt suuri ja odavaid fotodioode.

Vaata ka[muuda | redigeeri lähteteksti]