Türatron

Allikas: Vikipeedia
Thyratronsmall.jpg

Türatron on ioonseadis, mis koosneb anoodist, katoodist ning võrest. Kui võrepinge on null, siis töötab türatron ioonventiilina nagu gasotron, see tähendab, et ühtpidi pääseb vool läbi, teistpidi mitte. Kui võrepinge on tugevalt negatiivne, siis voolu ei ole. Võre olemasolu tõttu kujutab türatron endast tüüritavat ioonventiili.

Võrepinget, mille juures toimub süttimine, nimetatakse süttimispingeks. Süttimisel saavutab vool anoodil järsult väärtuse, mis sõltub anoodpingest. Pärast süttimist võrepinge enam anoodvoolu ei mõjuta, sest positiivsed ioonid ümbritsevad võre ja kõrvaldavad tema negatiivse potentsiaali toime. Lahenduse kustutamiseks tuleb anoodpinge muuta nulliks. Võre tüüriva mõju säilitamiseks tüüritakse anoodiahelat vahelduva pingega, sel juhul positiivse pool-perioodi lõpus lahendus kustub.

Süttimispinge sõltub anoodpingest, nende omavahelise sõltuvuse määrab süüte tunnusjoon ehk käivitustunnusjoon, kuna süttimispinge sõltub temperatuurist ja on erinevatel eksemplaridel erinev. Siis antakse süüte tunnusjoon kahe joone vahelise piirkonnana. Põhikasutusala on reguleeritavad alaldid.