Sümistor

Allikas: Vikipeedia
(Ümber suunatud leheküljelt Triiak)
Sümistori tingmärk
Sümistori pooljuhtstruktuur
Pinge reguleerimine sümistoriga: (a) võrgupinge, (b) sümistori vool tarviti suurel võimsusel ja (c) väikesel võimsusel; punased kolmnurgad tähistavad tüürimpulsside asukohti ajateljel
Eri võimsusega sümistore

Sümistor ehk triiak (inglise keeles TRIAC, sõnadest triode for alternating current) on sümmeetriline türistor, mis on toimelt võrdväärne kahe vastassuunas rööbiti ühendatud türistoriga. Erinevalt türistorist saab sümistori tüürimpulsiga sisse lülitada nii päri- kui ka vastusuunas pingestatult, mis võimaldab seda kasutada pinge reguleerimiseks vahelduvvoolu elektriahelates.[1] Sümistori kasutatakse peamiselt tüüritava lülitina vahelduvvooluahelas.

Struktuur ja toimimine[muuda | muuda lähteteksti]

Kahe türistori vastassuunalise ühenduse realiseerimisel ühes seadises kujuneb nelja siirdega npnpn- (või pnpnp-) struktuur, kusjuures kolm keskmist kihti on mõlemale türistoriosale ühised. Sümistori läbiva voolu reguleerimine toimub siiski teisiti kui tavaliste türistoride vasturööpühenduses.

Sümistoril pole kindlat anoodi ja katoodi nagu tavalisel türistoril, vaid mõlemad põhielektroodid (A1, A2) toimivad anoodi ja katoodina vaheldumisi, olenevalt pinge polaarsusest. Kokkuleppeliselt nimetatakse sümmeetrilise türistori katoodiks tüürelektroodipoolset põhielektroodi.

Sümistor töötab vahelduvpinge faasi järgi reguleeritava lülitina, mis ühendatakse vooluahelasse koormusega järjestikku. Sümistor lülitub sisse (muutub juhtivaks) tüürimpulsi andmise hetkel ja välja pinge suuna vahetumisel. Olenevalt sellest, millisel pinge poolperioodi hetkel tüürimpulss saabub, lõikab sümistor teatava osa võnkeperioodist ära ja vastavalt väheneb tarvitile rakenduva pinge keskväärtus ja seega ka võimsus.

Kasutamine[muuda | muuda lähteteksti]

Sümistori kasutatakse laialdaselt elektrimootorite pöörlemiskiiruse reguleerimiseks, hämardites (dimmerites) valgustite heleduse muutmiseks, samuti reguleeritava väljundpingega alaldites ja mujal elektrivõimsuse kaovabaks reguleerimiseks.

Sümistoril tekib sisselülitatud olekus teatud pingelang, näiteks 1 volt. Seetõttu seadis kuumeneb ja võib vajada jahutust, näiteks radiaatorit.[2]

Sümistoride kaitseks ülekoormuse eest kasutatakse varistori, mis piirab voolu sisselülitamise ajal.[3]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. "Türistorid, sümistorid". Originaali arhiivikoopia seisuga 25. jaanuar 2013. Vaadatud 27. veebruaril 2013.
  2. "Triac On-State voltage" (inglise). Vaadatud 27. veebruaril 2013.
  3. "Varistors: Ideal Solution to Surge Protection" (PDF) (inglise). Vaadatud 27. veebruaril 2013.