Schottky diood

Allikas: Vikipeedia
Schottky dioodi tingmärke
Schottky diood 1N60P

Schottky diood on madala päripingelanguga kiiretoimeline pooljuhtdiood, mille töö põhineb potentsiaalibarjääril, mis moodustub metalli kui anoodi ja pooljuhi kui katoodi kokkupuutepinnal.[1] See potentsiaalibarjäär, mida nimetatakse ka Schottky kontaktiks, on alaldavate omadustega.[2]

Schottky barjääri ehk Schottky siirde laius sõltub siirdele rakendatava pinge väärtusest ja polaarsusest (nagu pn-siirde puhul), kuid olulise iseärasusena on päripingelang Schottky dioodil märksa väiksem kui pn-ränidioodil. Samuti taastub vastutakistus ümberlülitumisel väga kiiresti, sest erinevalt pn-siirdest puuduvad siin vähemuslaengukandjad, nii et Schottky siirde toimekiiruse määravad ainult enamuslaengukandjate laeng, seega siirde mahtuvus.

Diood on nime saanud Saksa füüsiku Walter Schottky (1886–1976) järgi. Esimene teada olev Schottky kontaktiga alaldusseadis oli nn kristalldetektor (vt Detektorraadio).

Schottky dioode kasutatakse ülikõrgetel sagedustel detektor-, segustus- ja lülitidioodina, toiteplokkides kiiretoimelise alaldusdioodina, loogikalülitustes transistoride vastutakistuse taastumiskestuse vähendamiseks ja seega ümberlülitumise kiirendamiseks, samuti elektroonikalülituste sisenditel ja väljunditel kaitsedioodina.

Schottky dioodi ja ränidioodi pinge-voolu tunnusjooned

Parameetrid[muuda | muuda lähteteksti]

  • Päripinge – pinge, millest alates elektronid suudavad läbida barjääri, tavaliselt 0,2 V.
  • Vastuvool – suureneb temperatuuri tõustes.
  • Vastutakistuse taastumiskestus ümberlülitumisel – selle määrab laengu suurus siirdes.
  • Suurim lubatav vastupinge.
  • Siirde mahtuvus – mõõdetakse pikofaradites.
  • Töötemperatuur – maksimaalselt 125–175 °C.[3]

Eelised ja puudused[muuda | muuda lähteteksti]

Eelised[muuda | muuda lähteteksti]

Schottky dioodide päripingelang on 0,2–0,4 V. Madala päripingelangu tõttu on nad tõhusamad kui tavalised ränidioodid, mille päripingelang on vahemikus 0,7–1,7 V.

Dioodi väikese elektroodidevahelise mahtuvuse tõttu on Schottky dioodil suur töökiirus, nii et nad on kasutatavad kuni mikrolainete sagedusteni.

Schottky dioodides tekib vähem müra kui tavalises ränidioodis.[3]

Puudused[muuda | muuda lähteteksti]

Schottky ränidioodide puuduseks oli esialgu madal lubatav vastupinge (50 V või vähemgi) ja suhteliselt suur vastuvool (lekkevool), mis võis kõrgetel temperatuuridel põhjustada ebastabiilsust. Tänapäeval ulatub paljude Schottky ränidioodide lubatav pinge 250 voldini.[3]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. https://www.physics-and-radio-electronics.com/electronic-devices-and-circuits/semiconductor-diodes/schottkydiode.html, Muskan Shaik, Schottky diode, 23.04.2020
  2. https://www.electrical4u.com/schottky-diode/, Electrical4U, 31.07.2018, Schottky Diode, 24.04.2020
  3. 3,0 3,1 3,2 https://www.autodesk.com/products/eagle/blog/schottky-diodes/, Sam Sattel, How Schottky Diodes Work, 23.04.2020.