Erinevus lehekülje "Valgustusfilosoofia" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
resümee puudub
P (Tühistati kasutaja Olengay (arutelu) tehtud muudatused ja pöörduti tagasi viimasele muudatusele, mille tegi Kuriuss.)
Märgis: Tühistamine
{{keeletoimeta}}{{toimeta}}{{allikad}}
'''Valgustusfilosoofia''' on inimmõistuse kõikvõimsuse ideest lähtuv [[filosoofia]] ja ajalõik [[Euroopa]] ühiskondlikus, poliitilises ja kultuurielus 17. sajandi II poolest 19. sajandi alguseni. Nimetus pärineb [[Immanuel Kant]]<nowiki/>ilt. Valgustusfilosoofia tõi kaasa [[Tööstuslik pööre|tööstusliku pöörde]], [[kodanlikud revolutsioonid]], kodanluse[[kodanlus]]e esiletõusu janing loodusteaduste ningja tehnika arengu. Tähtsamad valgustusfilosoofid olid [[David Hume]], [[Jean-Jacques Rousseau]], [[Voltaire]], [[Denis Diderot]]. jaValgustusliikumise nadjärgi elasidnimetatakse valgustusajastulperioodi ligikaudu (1680–1780) Euroopa ajaloos [[valgustusajastu]]ks.
 
 
== Valgustusfilosoofia põhimõtted ==
 
* Inimene on olemuselt arukas ja hea.
* Üldine optimism ja usk ühiskonna arengusse ehk progressi.
 
== Uus mõtlemine Inglismaal ([[empirism]]) ==
[[Thomas Hobbes]] (1588–1679): Sünnilt on kõik inimesed võrdsed; [[ühiskondlik leping,]] andis võimu valitsejale – [[kuningas|kuningale]]. Kuna võim on vajalik rahu ja julgeoleku kindlustamiseks, peab see olema võimalikult tugev. ([[Materialismabsolutism]]<nowiki/>i). rajaja[[Materialist]].
 
[[John Locke]] (1632–1704): Riigi ja valitsuse ülesanne on omandi[[eraomandi]], isikuvabaduse[[isikuvabadus]]e ja julgeoleku kaitse. Kõrgeim võim peab kuuluma [[parlament|parlamendile]]. Vabadus tähendab ka täielikku usuvabadust[[usuvabadus]]t.
 
== Uus mõtlemine Prantsusmaal ==
[[René Descartes]] (1596–1650). [[Ratsionalism|Ratsionalismi]] rajaja.
 
François Marie Arouet (1694–1778), varjunimi [[Voltaire]]. Voltaire’iVoltaire'i filosoofilises tegevuses kõigeon tähtsam onesiplaanil absolutistliku [[roomakatoliku kirikukirik]]u, [[usuline sallimatus|usulise sallimatuse]] ja fanatismi[[fanatism]]i kritiseerimine. Valgustus tähendab vaimuvabadust ja võitlust kiriku preestrite vastu, kes püüavad takistada uue maailmapildi levimist. [[Sallivus]] on eeldus[[sõnavabadus]]e sõnavabaduseleeeldus
 
Charles LouiLouis de [[Montesquieu]] (1689–1755).
 
[[Jean Jacques Rousseau]] (1712–1778).
 
[[Denis Diderot]] ja [[entsüklopedistid]]. Nn entsüklopedistid olid vaenulikud kiriku suhtes.
 
== Uus mõtlemine Saksamaal ==
Saksa valgustusfilosoofid polnud vaenulikud kiriku suhtes vaenulikud, sest saksa valgustusliikumine lähtus osaliselt [[luterlus|luterlikust kirikust]], [[pietism]]ist.
 
[[Gottfried Wilhelm Leibniz]] (1646–1716). [[Ratsionalism]].

Navigeerimismenüü