Dopamiini transporter

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Dopamiini transporter[1] ehk dopamiiniretseptor[2] ehk DAT on looduslikult mitmete elundite rakkude poolt ekspresseeritav valk, mis liigitatakse transmembraansete valkude hulka.

Dopamiini transporterite rohkus ja funktsioonid, nende aktiivsus ja inaktivatsioon ning seotud geenid (sh mutatsioonid) varieeruvad indiviiditi ja liigiti, neid mõjutab ka organismi füsioloogia.

Nimetused ja tähised[muuda | muuda lähteteksti]

Dopamiini transporteri sünonüümid on: "SLC6A3", "DAT1", "PKDYS".[3]

Kesknärvisüsteem[muuda | muuda lähteteksti]

Dopamiini transporterite funktsiooniks kesknärvisüsteemis on dopaminergilise neurotransmissiooni reguleerimine, sh neurotransmitteri dopamiini transportimine (juhtimine) neuroni sünapsist tsütosooli.

Inimese dopamiini transportereid (hDAT) ekspresseeritakse mitmetes peaaju piirkondades, sealhulgas keskajus paiknevas tuumas, mis sisaldab mustainet ja ventraalses tegmentaalses alas.

Dopamiini transporteritel on määrav roll peaaju dopamiini homöostaasil (dopamiini biosüntes, liigutamine, algundamine jm), see lõpetab dopamiini tagasihaardega sünaptilise transmissiooni ja täiendab vesikulaarse dopamiini varusid. DAT võib dopamiini ka vabastada. Dopamiini vabastaja funktsioon omistatakse ka psühhostimulantidele, nagu näiteks amfetamiin ja kokaiin ja selle analoogid, toime saabub rakuvälise dopamiinitaseme tõusus.[4]

Autonoomne närvisüsteem[muuda | muuda lähteteksti]

Autonoomse närvisüsteemii all mõeldakse vahetult tahtele allumatut närvisüsteemi osa, mis innerveerib peamiselt siseelundeid: seede-, hingamis-, eritus-, vereringe- ja suguelundeid ning sisesekretoorseid näärmeid.[5]

Dopamiini transporterite ja dopamiini roll autonoomse närvsüsteemi osade, näiteks sümpaatilise närvisüsteemi poolt innerveeritavates elundites, pole teada.

Dopamiini retseptoreid ja dopamiini on tuvastatud vähesel määral ka neerupealiste säsis, näärmehüpofüüsis, pankreases, tüümuses, põrnas.

Haiguspärandis[muuda | muuda lähteteksti]

Dopamiini transporterite ekspressiooni, aktiivsuse ja allakäigu mehhanismid, lukustumisfaktorid ja toimed pole teada. Teadlased on uurinud nende seoseid mitmete haiguslike seisundite geneetilise fookusega, kus dopamiin neurotransmitteri ja neurohormoonina osaleb. Dopamiini transportereid kodeerib inimesel SLC6A3 geen. Need osalevad geneetikute jmt teadlaste meelest inimese haiguste, nagu aktiivsus- ja tähelepanuhäire, alkoholism, bipolaarne meeleoluhäire, kliiniline depressioon, Parkinsoni tõbi (DAT alaaktiivne), skisofreenia (skisofreenikute amügdala dopamiini transporterite ekspressioon on alanenud), Tourette'i sündroom jt, haiguspärandis.

Farmakoloogiliste ainete interaktsioonid[muuda | muuda lähteteksti]

Farmakoloogilised ained võivad mõjutada ka dopamiini transporterite aktiivsust ja sekkuda dopamiini neurotransmissiooni. Dopamiini transporterite inhibeerimine (dopamiini ülekande pärssimine) arvatakse mitmete keemiliste ainete toimemehhanismiks. Seda silmas pidades on välja töötatud lapseea aktiivsus- ja tähelepanuhäire ravis kasutatavad metüülfenidaati (nt Concerta, Ritalin) sisaldavad ravimid. Aga transporterite inaktiveerimsiega tuleb toime ka kokaiin.

Teatud ained aga toimivad transportijatena, nagu dopamiin, amfetamiin, MDMA.[6]

Eelnimetatud ainete toimel suurenenud rakuvälise dopamiini toimed immuunsüsteemi rakkudele, mis samuti dopamiini retseptoreid ekspreseerivad, nagu dendriitrakud, loomulikud tappurrakud, granulotsüüdid, B-rakud, tsütotoksilised T-rakud ja makrofaagid, pole selge uuringud näitavad ainete proinflammatoorset toimet. Kesnärvisüsteemi dopamiini taseme tõus võib käivitada või kiirendada mitmete neuroloogiliste haiguslike seisundite, nagu Alzheimeri tõbi ja HIV-nakkuse, kulgu.[7]

Neuroendokrinoloogia[muuda | muuda lähteteksti]

Dopamiini transporterite ja östrogeenide seosed pole selged, kuid uurijate arvates on siin tugevad ristumised, kuna naistel võib mitmesuguste ainete kuritarvitamine, sõltuvushäirete näol, eriti raskelt kulgeda. Ka pole selged dopamiini transporterite ja geenide ning dopamiini seosed testosterooniga. Dopamiini neurotransmissiooni mõjutavate psühhostimulantide igati reguleeritud manustamise toimel on täheldatud noorukitel kasvupeetust, mitmete soovimatute psüühiliste seisundite esinemissageduse tõusu jpm.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Koostaja Laine Trapido, "Meditsiiniterminite lühendeid", 2. trükk, AS Medicina, lk 62, 2007
  2. Ain Heinaru, "Geneetika" õpik kõrgkoolile, Tartu: Tartu Ülikooli Kirjastus, lk 879, 2012
  3. Symbol Report: SLC6A3, [2017, veebruar 27]
  4. Torres, Gonzalo E. Thiels, Edda, Regulation of Dopamine Transporter Function by G Protein Beta-Gamma Subunits, University of Pittsburgh, Pittsburgh, PA, United States,[2017, veebruar 26]
  5. Meeli Roosalu. "Inimese anatoomia", Kirjastus Koolibri, lk 224, 2010, ISBN 978-9985-0-2606-9.
  6. Williams JM, Galli A.,The dopamine transporter: a vigilant border control for psychostimulant action., Lõhikokkuvõte, Handb Exp Pharmacol. 2006;(175):215-32, [2017, veebruar 27]
  7. Peter J Gaskill, Loreto Carvallo, Eliseo A Eugenin ja Joan W Berman, Characterization and function of the human macrophage dopaminergic system: implications for CNS disease and drug abuse, Journal of Neuroinflammation, 20129:203 DOI: 10.1186/1742-2094-9-203©; 18. August 2012, [2017, veebruar 27]

Veebiallikad[muuda | muuda lähteteksti]