Batist
Batist, ka cambric on kammlõngast kootud peenekoeline õhuke ja poolläbipaistev labases siduses kangas, mida algselt valmistati linast[1], tänapäeval kasutatakse selleks ka puuvillkiudu ja puuvilla ning polüestri segu[2].
Sõnast
[muuda | muuda lähteteksti]Prantsuskeelne sõna kanga kohta on batiste, selle sünonüüm inglise keeles cambric Cambrai järgi on tuntud alates 1530. aastast[3]. Pärineb Pikardia sõnast batiche, mis oli tuntud juba 15. sajandil ja tuletatud vanaprantsuse sõnast battre 'villanäppimine', teise versiooni järgi India päritolu sõnast baftas 'valge puuvillkangas'[4]. Legend batisti leiutajast, 1300. aasta paiku Cambrais elanud kangrust nimega Baptiste või Jean-Baptiste, ei ole kuidagi tõendatav.
Õhukest läbipaistvat ostetud puuvillriiet, mis võis olla batist või klaasbatist, on eesti rahvakultuuris 19. sajandil nimetatud klaarriideks[5][6][7]. Klaarriidest õmmeldud põlle nimetati klaarpõlleks.
Omadused
[muuda | muuda lähteteksti]Kangas on väga peenekoeline, läbipaistmatutest kangastest on batist kergeim ja pehmeim. Peene puuvillbatisti tihedus on 40-46 lõimelõnga ja 30-40 koelõnga sentimeetri kohta[4].
Batisti on sageli kasutatud kõrgekvaliteediliste rõivaste voodrikangana. Puuvillbatistist on tehtud taskurätte, lasterõivaid, öösärke ja aluspesu[8].
Vaata ka
[muuda | muuda lähteteksti]Viited
[muuda | muuda lähteteksti]- ↑ Batiste; Cambric. - Encyclopædia Americana: A Popular Dictionary of Arts, Sciences ..., 1. kd. F. L. Desilver, Thomas, 1836
- ↑ A. Tervonen. Kangad. Argo, 2016
- ↑ https://en.wikisource.org/wiki/1911_Encyclop%C3%A6dia_Britannica/Cambric
- ↑ 4,0 4,1 "Arhiivikoopia". Originaali arhiivikoopia seisuga 19. detsember 2019. Vaadatud 19. detsembril 2019.
{{netiviide}}
: CS1 hooldus: arhiivikoopia kasutusel pealkirjana (link) - ↑ https://www.laurentsiuse-selts.eu/pdf/Kuusalu_rahvariided.pdf
- ↑ http://secreturbanist.blogspot.com/2013/02/rahvaroivad.html
- ↑ "Arhiivikoopia". Originaali arhiivikoopia seisuga 19. detsember 2019. Vaadatud 19. detsembril 2019.
{{netiviide}}
: CS1 hooldus: arhiivikoopia kasutusel pealkirjana (link) - ↑ https://www.britannica.com/topic/cambric