Android (operatsioonisüsteem)

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Android (operatsioonisüsteem)
Android logo (2007-2014).svg
Android 4.4 with stock launcher.png
Android 4.4 KitKat avakuva
Ettevõte/arendaja Google
Open Handset Alliance
Android Open Source Project (AOSP)
Hetkeseis Aktiivne
Stabiilne väljalase 9.0 / 6.08.2018
Litsents Apache 2.0 ja GNU GPL v2
Veebisait android.com

Android on tarkvarakomplekt elektroonikaseadmetele, mis hõlmab operatsioonisüsteemi, vahetarkvara ja peamisi rakendusi.

Android kasutab Linuxi tuuma muudetud versiooni[viide?]. Operatsioonisüsteemi töötas algul välja Android Inc., mille ostis Google, nüüd aga Open Handset Alliance.

Android avalikustati 5. novembril 2007 koos Open Handset Alliance'i asutamisega. Google väljastas enamiku lähtekoodist, kasutades Apache'i litsentsi, vaba tarkvara ja avatud lähtekoodi litsentsi.

Google teatas 16. veebruaril 2010, et päevas saadetakse välja 60 000 Android OS-iga mobiiltelefoni.[viide?]

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

2005. aasta juulis ostis Google ära pisikese tarkvaraettevõtte Android, mis tegutses Californias Palo Altos. Sel ajal oli ettevõttest vähe teada peale selle, et ta tootis mobiilseadmetele tarkvara. Androidi töötajad, sealhulgas Andy Rubin, jätkasid tööd Google'i heaks.

Rubini juhitav töörühm töötas välja mobiilseadmete platvormi, mis põhines Linuxi tuumal. Seda levitasid käsitelefonide tootjad ja mobiilsideoperaatorid, sest see süsteem oli paindlik ja uuendatav. Google oli varem teatanud paljudele riistvarakomponente ja tarkvara tootvatele partneritele, et see platvorm on Google'i partneritele avatud mitmesuguse koostöö jaoks.

2006. aasta detsembris hakkasid levima kuuldused, et Google kavatseb mobiiltelefone müüma hakata. BBC ja The Wall Street Journali uurimused näitasid, et Google soovib oma otsimootori ja rakenduste lisamist mobiiltelefonidele ning töötab kõvasti selle eesmärgi saavutamiseks. Trüki- ja võrgumeediaväljaanded teatasid peagi, et Google töötab välja omaenda tootesarja mobiiltelefoni. Järgnesid teadaanded, et Google on määranud kindlaks oma toodete tehnilised andmed ning näidanud oma prototüüpe mobiiltelefonitootjatele ja võrguoperaatoritele. 2007. aasta septembris teatas ajakiri InformationWeek, et Google on esitanud hulgaliselt patenditaotlusi mobiiltelefonide valdkonnas.

Lõpuks tutvustas Google oma nutitelefoni Nexus One, mis kasutas operatsioonisüsteemi Android. Seadet toodab Taiwanis asuv HTC Corporation ja seda müüakse alates 5. jaanuarist 2010.

Kasutus[muuda | muuda lähteteksti]

Androidi operatsioonisüsteemi kasutatakse nutitelefonides, sülearvutites, tahvelarvutites, Google TV-s, käekellades, kõrvaklappides ja teistes seadmetes. Põhiline Androidi riistvaraplatvorm on ARM-arhitektuur. iOS-i ja Android 2.3.3 „Gingerbreadi“ saab alglaadida paralleelselt nii iPhone’il kui ka iPod Touchil, millelt on OpenBooti ja iDroidi abiga piirangud eemaldatud.

Litsents[muuda | muuda lähteteksti]

Kui välja arvata mõned uuenduste perioodid, on Android olnud saadaval 21. oktoobrist 2008, "free and open source software" (tasuta ja avatud lähtekoodiga tarkvara) litsentsi alusel. Google avaldas Linuxi tuuma uuenduste lähtekoodi GNU üldise avaliku litsentsi (GPL) versiooni 2 alusel. Ülejäänud kood (võrk, tarkvara kogumik ja ka telefonipinu) aga avaldati Apache'i litsentsiversiooni 2 alusel. Selle litsentsi alusel tohivad edasimüüjad lisada täiendusi ilma neid avatud lähtekoodi kogukonnale varem näitamata. Samuti avaldab Google ülevaadatud probleemid, et need oleks soovijatele nähtavad ja neid oleks võimalik kommenteerida. Open Handset Alliance töötab välja Androidi osa, mis seisneb muudatustes kerneli tuumas ning selle lähtekood on avalik ja saadaval GPL litsentsi alusel. Ülejäänud osa Androidist töötatakse välja privaatselt, selle lähtekood avaldatakse tervikliku versiooni ilmudes. Tavaliselt teeb Google koostööd riistvara tootva firmaga, et välja töötada uut Androidi versiooni kasutav lipulaeva seade. Pärast seadme jõudmist poelettidele avaldatakse ka selle versiooni lähtekood. Ehkki Android on avatud lähtekoodiga, ei saa seadmete tootjad kasutada Google Androidi kaubamärki enne, kui Google on tõendanud, et seade järgib nende sobivust määratlevat dokumenti ehk "Compatibility Definition Documenti" (CDD).

Versioonid[muuda | muuda lähteteksti]

Android nutitelefon

Pärast esmast väljalaset on Androidil olnud palju uuendusi. Need baasoperatsioonisüsteemi uuendused on olulised selleks, et parandada vigu ja lisada uusi elemente. Üldiselt on iga versioon välja töötatud koodnime all, mis tuleb ingliskeelsest magustoidunimest. Koodnimed väljastati tähestikulises järjekorras: Cupcake, Donut, Eclair, Froyo, Gingerbread, Honeycomb, Ice Cream Sandwich, Jelly Bean, KitKat, Lollipop ja Marshmallow. Esimese kahe versiooni nimed olid Astro ja Bender, aga neid nimesid ei saanud kasutada kaubamärgi põhjustel.

 • Beetaversioon avaldati 5. novembril 2007, SDK (tarkvaraarenduskomplekt) avaldati 12. novembril 2007.
 • 1.0 Android avaldati 23. septembril 2008. Tuli ka esimene Androidi operatsioonisüsteemiga seade, milleks oli HTC Dream (G1).
 • 1.1 Android avaldati 9. veebruaril 2009 ja oli ainult T-Mobile G1-le.
 • 1.5 Cupcake avaldati 30. aprillil 2009 ja see põhineb Linuxi tuuma versioonil 2.6.27.
 • 1.6 Donut avaldati 15. septembril 2009 ja põhineb Linuxi tuuma versioonil 2.6.29.
 • 2.0/2.0.1/2.1 Eclair avaldati 30. aprillil 2009 ja põhineb Linuxi tuuma versioonil 2.6.27. Vahel nimetatakse 2.1 versiooni nimega Flan, kuid ametlik nimi on tal endistviisi Eclair.
 • 2.2.x Froyo avaldati 20. mail 2010 ja see põhineb Linuxi tuuma versioonil 2.6.32.
 • 2.3.x Gingerbread avaldati 6. detsembil 2010 ja põhineb Linuxi tuuma versioonil 2.6.35.
 • 3.x Honeycomb 3.0 avaldati 22. veebruaril 2011. On olemas ka versioonid 3.1 ja 3.2. 3.x Honeycomb on mõeldud tahvelarvutitele. Põhineb Linuxi tuumal 2.6.36.
 • 4.0.x Ice Cream Sandwich avaldati koos Galaxy Nexusega (Samsung/Google GT-I9250) 19. oktoobril 2011. SDA avaldati samal kuupäeval. Selle versiooni lähtekood avaldati varsti pärast seda, kui Galaxy Nexus poodidesse jõudis. Gabe Cohen Google'ist teatas, et teoreetiliselt sobib see kõigi Androidi 2.3.x seadmetega, mis parasjagu tootmises on.
 • 4.1.x Jelly Bean avaldati 9. juulil 2012 ja esimene seade millel see peal oli, oli Nexus 7 tahvelarvuti. Selle versiooni eesmärgiks oli parandada kasutajaliidese jõudlust ja funktsionaalsust.
 • 4.2.x Jelly Bean avaldati 13. novembril 2012 ja esimesed seadmed millel see peal oli olid LG Nexus 4 nutitelefon ja Samsungi Nexus 10 tahvelarvuti, mis avaldati 13. novembril 2012. Algul pidi avaldamine toimuma 29. oktoobril New Yorgis, aga orkaan Sandy tõttu jäi see ära.
 • 4.3 Jelly Bean avaldati ametlikult 24. juulil 2013. Erilisi uuendusi polnud, aga uuendused sisaldasid kiiremat jõudlust, rakenduste lisamist erinevatele kasutajakontodele (administraatori konto rakenduste jagamine teistele kasutajatele), energiasäästlikumat Bluetoothi. Veel on ka väiksemad uuendusi.
 • 4.4 KitKat – sellega lubatakse veel mugavamat ja puhtamat Androidi. Ametlikult saadaval. Avaldati koos Nexus 5-ga 31. oktoobril 2013. Põhineb Linuxi tuuma versioonil 3.8.
 • 5.x.x Lollipop avalikustati ametlikult 25. juunil 2014 Google I/O konverentsil. OTA (over-the-air) tehti avalikuks 12. novembril 2014 ja versiooni lähtekood avalikustati 3. novembril 2014. Lollipop sisaldas mitmeid uusi funktsioone, k.a mitte segada (do-not-disturb), teadeteriba stack-ti, parandati lukustusekraani välimust, menüü disainiti lihtsamaks (saab tähestikulises järjekorras rakendusi paigutada, kõige kasutatavamad rakendused ettepoole tuua), lisaks hulk väiksemaid funktsioone ja nende täiendusi. Seda Androidi versiooni saab paigaldada praktiliselt kõigile Android 4.x.x seadmetele. Android 5 versioonist on uuendusi 5.0.1, 5.0.2 ja 5.1.1-le.
 • 6.0 Marshmallow – nimi "Android M" avalikustati mais 2015 Google I/O konverentsil. Süsteem ise muutus kättesaadavaks oktoobris 2015. 29. septembril 2015 avaldas ja paiskas Google müüki nutitelefoni Nexus 5X, mis oli valminud koostöös LG-Electronicsiga ja millel oli peal Android 6.0 tarkvara. Nädal pärast telefoni avalikustamist said Poolas kõik LG G4 telefoni omanikud 6.0 uuenduse oma seadmetele. Android Marshmallow' versiooni eesmärgiks on tagada parem turvalisus kasutajale. Näiteks saab anda rakendustele õigusi toimetamaks teie telefonis. Lisaks saab nüüd liita mälukaarti telefoni sisemäluga. Ehk kui telefonis on 16 GB mälumahtu ja kui liita näiteks 32 GB SD-mälukaart, on telefonis reaalselt kasutatavat mäluruumi 48 GB. Android 6 versioonist on uuendusi ainult üks - 6.0.1.
 • 7.0 Nougat – Android 7.0, koodnimega Nougat (lühemalt "Android N"), avalikustati Google I/O konverentsil 9. märtsil 2017. Enne versiooni avalikku väljalaset 22. augustil 2017 toimus ka uue süsteemi põhjalik testimine ainult teatud regioonides, teatud telefonimudelitel. Selle tarbeks loodi Androidi beetaprogramm, mida täiendati kokku viie versiooniga. Põhiliselt uuendati või lisati juurde funktsioone kasutajaskonna/testijate tagasiside põhjal. Android N-i põhiline uuendus on kahe rakenduse kasutamine samaaegselt ühel ekraanil (ingl. split-screen) ja jõudluse säästmine tagataustal toimivate rakenduste näol. See tähendab, et kui varasemates Android versioonides tuli rakenduste tagataustal töö lõpetada rakendusehaldurist (ingl. application manager), siis nüüd saab rakenduse töö lõpetada lihtsalt hoides sõrme rakenduse ikoonil ja lohistada see või valida rakenduse peatamine. Lisaks saab rakendused saata "talveunne" ehk rakenduse saab peatada, säästmaks aku jõudlust ja kasutusaega. talveuni lõppeb rakenduse uuesti käivitamisel. Lisaks on veel palju uusi ja väiksemaid funktsioone ja täiendusi. Uusim Android Nougati versioon on 7.1.2.

Kavand[muuda | muuda lähteteksti]

Linux[muuda | muuda lähteteksti]

Androidi tuum on arendatud Linuxi tuumast ja Google on teinud ka arhitektuurilisi edasiarendusi, mis on väljaspool tavapärast Linuxi tuuma arenduse tsüklit. Androidil ei ole algupärast X Window süsteemi ja ei toeta ka täit GNU standardset andmekogu.[viide?] Seetõttu on raske olemasolevaid Linuxi rakendusi ja andmekogusid Androidi paigaldada.

Funktsioonid[muuda | muuda lähteteksti]

Telefoni paigutus
Android töötab nii nutitelefonide kui ka tahvelarvuti ekraanisuurustel. Kasutatakse OpenGL ES 2.0 spetsifikatsioonil põhinevaid 2D- ja 3D-andmekogusid.
Salvestamine
Andmete säilitamiseks kasutatakse SQLite’i (väikesemahuline struktuurpäringukeel).
Side
Android toetab järgmisi sidetehnoloogiaid: GSM/EDGE, IDEN, CDMA, EV-DO, UMTS, Bluetooth, Wi-Fi, LTE, NFC ja WiMAX.
Sõnumid
Android toetab nii SMS- kui ka MMS-vormingus sõnumite saatmist. Samuti ka lõimunud tekstsõnumite saatmist ja nüüd on ka Androidi C2DM-raamistik (pilvest seadmesse sõnumite saatmise raamistik) üks osa Android Pushi sõnumisaatmise teenustest.
Erinevate keelte tugi
Android toetab paljusid keeli. Nende arv enam kui kahekordistus, kui tuli välja versioon 2.3 Gingerbread. Java ME toe võib saada kolmanda osapoole rakenduste kaudu.
Veebibrauser
Androidis oleva veebibrauseri põhjaks on avatud lähtekoodiga WebKiti küljendusmootor koos Chrome V8 JavaScripti mootoriga.
Java tugi
Kuigi enamik rakendusi on Androidile kirjutatud Java programmeerimiskeeles, puudub tegevusprogrammis Java virtuaalarvuti ja Java byte koodi ei käivitata. Java klassid on koostatud Dalviku täitmisprogrammideks ja käitab Dalvikus, mis on spetsialiseerunud virtuaalarvuti kavandatud spetsiaalselt Androidi jaoks ja optimeeritud aku toitel töötavate seadmete jaoks, millel on piiratud mälumaht ja protsessor.
Meedia tugi
Android toetab järgmisi audio/video/kaadermeediavorminguid: WebM, H.263, H.264 (3GP ja MP4 ümbrisrakenduses), MPEG-4 SP, AMR, AMR-WB (3GP ümbrisrakenduses), AAC, HE-AAC (3GP ja MP4 ümbrisrakenduses), MP3, MIDI, Ogg Vorbis, FLAC, WAV, JPEG, PNG, GIF, BMP.
Voogedastuse toetus
RTP / RTSP voogesitus (3GPP PSS, ISMA), HTML progressiivne allalaadimine (HTML <video> märgend). Adobe Flashi voogesitus (RTMP) ja HTTP Dynamic voogesitus on toetatud Flashi pistikprogrammiga. Apple HTTP Live voogesitust toetab mobiilide jaoks tehtud RealPlayer ja ka operatsioonisüsteem Android 3.0.
Täiendav riistvara tugi
Android oskab kasutada video/kaader kaameraid, puutetundlikke ekraane, GPS-i, kiirendusmõõtureid, güroskoope, baromeetreid, magnetomeetreid, mängimisseadmeid, lähedus- ja rõhuandureid, termomeetreid, kiirendatud 2D bit blits'e (koos riistvara ekraani suuna, mõõtkava ja pikslivormingu ümberarvestamisega) ja kiirendatud 3D-graafikat.
Mitmikpuude
Androidil on loomulik mitmikpuutetugi (reageerib korraga mitmele puudutusele), mis oli esimesena võimalik nutitelefonis HTC Hero. See eriomadus oli algselt võimetuks tehtud tuuma tasandil (tol ajal arvatavasti selle pärast, et see ei rikuks Apple'i patente puutetundliku ekraani kohta). Google on välja andnud uuenduse Nexux One’ile ja Motorola Droidile, mis võimaldab kasutada mitmikpuutefunktsioone.
Videokõne
Androidil ei ole algupärast tuge videokõne jaoks, aga mõnel telefonil on operatsioonisüsteemist kohandatud versioon, mis seda toetab IP või UMTS- võrgu kaudu (näiteks Samsung Galaxy S). Androidi versioonis 2.3.4 ning hilisemates, on võimalik teha videokõne Google Talki kaudu. Gingerbread versioon lubab Nexus S mobiilil tellida internetikõnesid SIP-kontoga. See võimaldab täiustatud VoIP-valimist teistele SIP-kontodele ja telefoninumbritele. Skype 2.1 pakub võimalust videokõnede jaoks ja ka esipaneeli kaamera tuge.
Multitegumtöö
rakenduste multitegumtöö on võimalik.
Häälepõhised funktsioonid
Google'i otsing hääle abil on olnud võimalik alates Androidi esimese versiooni avaldamisest. Häälkäsud helistamiseks, sõnumite saatmiseks, menüüdes liikumiseks jne – nende tugi on olemas alates Androidi versioonist 2.2.
Tethering
Android toetab lõastamist, mis võimaldab telefoni kasutada juhtmevaba Wi-Fi hotspot'i ehk võrgusõlmena, mis töötab maksimumvõimsusel. Enne Androidi 2.2 versiooni oli see võimalik ainult kolmanda osapoole rakendusi kasutades või tootjapoolsete kohandustega.
Ekraani jäädvustamine
Androidil on algupärane tugi kuvatõmmise jäädvustamiseks vajutades toitenuppu (power switch) ja helitugevusnuppe üheaegselt. See loomupärane tugi tuli välja koos Android 4.0 uuendusega ning oli esimesena võimalik Galaxy Nexus (Samsung/Google GT-I9250) nutitelefonil. Varem ei olnud Androidil kuvatõmmise jäädvustamise tuge turvalisuse põhjustel. Varem olid ainukeseks võimaluseks kuvatõmmise jäädvustamisel PC ühendus (DDMS arendaja tööriist), tootja või kolmanda osapoole kohandused.

Rakendused[muuda | muuda lähteteksti]

Next.svg Pikemalt artiklis Androidi tarkvara arendus.

Androidi rakendus asub APK-s (application package file), mis on lihtne ZIP-fail, millel on kindel sisemine faili kujundus. See võimaldab kohest käivitamist ehk seda ei pea enne lahti pakkima. Neid saab saata e-postiga, salvestada USB-mälupulgale ja ka eraldada mõne osa sellest lahtipakkimise järel.

Rakendused töötatakse tavaliselt välja Java programmeerimiskeeles, kasutades Android Software Development Kiti (Androidi tarkvaraarenduskomplekti). On olemas ka teisi arendamisvahendeid, näiteks Native Development Kit rakenduste ja laienduste jaoks C või C++ keeles, ja ka Google App Inventor, mis on graafiline keskkond algajale programmeerijale. Lisaks on veel mitmeid erinevaid platvormitundetuid rakenduste raamistikke.

Rakenduste saamise viisid[muuda | muuda lähteteksti]

Eelinstallitud rakendused – Android sisaldab selliseid eelinstallitud rakendusi nagu telefon, e-post, kalender, veebibrauser ja kontaktid. Need toimivad nii kasutaja rakendustena kui ka võtmevõimalustena, mida saavad kasutada teised rakendused. Eelinstallitud rakendused võivad olla osa Androidi tegevusprogrammist või on originaaltootja arendatud kindla seadme jaoks.
Kasutaja installitavad rakendused – Android pakub arengut soodustavat avatud keskkonda, mis toetab erinevaid kolmanda osapoole rakendusi, mille sarnaseid pakub Android Market kasutajatele tuhandeid.

Rakenduste turvalisus[muuda | muuda lähteteksti]

Androidi rakendused töötavad liivakastis, operatsioonisüsteemi eraldatud osas, millel ei ole juurdepääsu ülejäänud süsteemi ressurssidele, välja arvatud juhul, kui kasutaja on andnud vastava loa rakenduse paigaldamisel.

On teatatud mõnest Android Marketis saadaval olevast Androidi tarkvaraga seotud pahavara juhtumist, kus on tegemist olnud pettusrakendusega. Mõnikord on Trooja hobust sisaldavad rakendused peidetud legaalsete rakenduste piraatversioonidesse. Sellele on Google reageerinud pahatahtlike rakenduste eemaldamisega Android Marketist ja halvanud nende töö nakatunud seadmetes. Turvafirmad nagu AVG Technologies ja Symantec on välja andnud oma viirustõrje Androidi seadmetele.

Android Market[muuda | muuda lähteteksti]

Android Market oli veebipõhine tarkvarapood, mille Google arendas välja Google Androidi seadmete jaoks. Rakendus Market on eelinstallitud enamikule Androidi seadmetele ja see võimaldab kasutajatel sirvida ja alla laadida sinna riputatud rakendusi, mis on avaldatud kolmanda osapoole arendajate poolt.

Ainult seadmetel, mis järgivad Google'i sobivusnõudeid, on lubatud eelinstallida Google’i suletud lähtekoodiga Android Marketi rakendust ja sellele juurdepääsu omada.

Praeguseks Android Marketit enam ei ole, selle asemel on seadmetel Google Play Store, mis on sama asi, ainult teise nime ja kujundusega.

Privaatsus[muuda | muuda lähteteksti]

Androidi nutitelefonidel on oskus anda teada Wi-Fi võrgu juurdepääsukohtadest, mis mobiilikasutaja ringi liikudes leitakse, et nendest kokku panna laiaulatuslik andmebaas, mis hõlmab miljonite selliste pöörduspunktide füüsilist asukohta. Need andmebaasid moodustavad elektroonilisi kaarte, et üles leida seadme asukoht, mis võimaldab neil jooksutada rakendusi nagu Foursquare, Latitude, Places ja et laiali kanda asukohapõhiseid reklaame.

Üheks kavandi veaks on, et tavakasutaja ei saa jälgida, kuidas rakendus pääseb juurde tema privaatandmetele (näiteks asukoht ja riistvara ID numbrid) ja kuidas neid kasutatakse. Isegi installimise käigus, kui küsitakse luba, ei ole näidatud, kuidas kasutatakse (või ka ära kasutatakse) olulisi teenuseid ja andmeid. Kolmanda osapoole valmistatud tarkvara TaintDroid on akadeemiliseks uurimuseks rahastatud projekt, mis identifitseerib, millist infot rakendused serveritele saadavad.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Kasutatud materjal[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]