Knoppix

Allikas: Vikipeedia
Knoppix
Knoppix logo.svg
KNOPPIX.png
Knoppix 5.3.1 KDE-ga
Ettevõte / Arendaja Klaus Knopper
OS-perekond UNIXi-laadne
Tuuma tüüp monoliitne
Vaikekasutajaliides LXDE, KDE
Veebisait www.knoppix.org
Knoppixi kuvatõmmis tekstiversionis

Knoppix on Linuxi käivitatav teisend, mis baseerub Debian GNU/Linuxil. See on mõeldud töötamiseks otse CD-lt, DVD-lt või mälupulgalt, ilma et seda oleks vaja kõvakettale installida.

Pärast operatsioonisüsteemi käivitamist on olemas töötav süsteem, mis sisaldab mitut sageli vajatavat rakendust, näiteks:

ning sadu teisi vabavaralisi ja avatud lähtekoodiga rakendusi.

Knoppixit saab kasutada Linuxi demoplaadina, mille abil näidata Linuxi võimalusi. Samuti saab selle abiga päästa kokku jooksnud või viirustest nakatunud (Windows-)süsteemi. Seda kasutatakse peamiselt failide kopeerimiseks kõvaketastelt, mille operatsioonisüsteem on lakanud töötamast.

Knoppixit saab ka kõvakettale installeerida justkui harilikku operatsioonisüsteemi. Arvutitesse, mis toetavad buutimist mälupulgalt või mälukaardilt, saab neilt seadmetelt Knoppixi installeerida.

Knoppixi töötamiseks peab arvutis olema:

  • Inteliga ühilduv protsessor (486 või hilisem)
  • 32 MB RAM tekstirežiimi jaoks, 64 MB RAM graafikarežiimi jaoks, 128 MB RAM OpenOffice'i kasutamiseks
  • buuditav CD-ROM või buut-flopiketas ja standardne CD-ROM
  • standardne SVGA-ühilduv graafikakaart
  • jada- või PS/2-standardile vastav hiir või IMPS/2-ühilduv USB-hiir

Knoppixist on kaks põhilist varianti: traditsiooniline "Compact Disc" (CD, 0,7 GB) ja "Maxi" (DVD, 4,7 GB). Neil on vastavalt rohkem kui 1000 ja rohkem kui 2600 tarkvarapaketti. Kummalgi on omakorda kaks keelevalikut: inglise ja saksa keel.

Kuigi Knoppix on peamiselt KDE-põhine, sisaldavad DVD-versioonid ka GNOME töölauda. Knoppix 5.0 DVD-versiooni KDE oskab teiste seas eesti keelt.

Alates versioonist 5.1.0 on Knoppixile lisatud Beryli abiga 3D desktop. Lisaks on alates versioonist 5.3.1 tähelepanu pööratud virtualiseerimisele. Nii on Knoppixi kernelis kohe olemas GSPCA, QEMU, KVM ja VirtualBoxi moodulid ning lisatud on VirtualBoxi OSE versioon.

Aluse Knoppixile pani Klaus Knopper, kelle järgi Knoppix on ka nimetatud. Knoppixi esimene versioon, mis kandis numbrit 1.4, tuli välja CD-l 30. septembril 2000. 2010. aasta juuni seisuga oli välja tulnud 31 versiooni, neist 22 CD-l ja 15 DVD-l. Viimase, 3. märtsil 2010 välja tulnud versiooni number oli 6.3.

Knoppixi variant Adriane Knoppix on mõeldud pimedatele. Seda saab kasutada täielikult nägemismeelt tarvitamata. See versioon on nimetatud Klaus Knopperi naise Adriane Knopperi järgi, kes on samuti pime. Selle programmi nime on tõlgendatud ka lühendina sõnadest "Audio Desktop Reference Implementation And Networking Environment".