Knoppix

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Knoppix
Knoppix logo.svg
Knoppix 7.2 640x480.png
Knoppix 7.2 LXDE-ga
Ettevõte/arendaja Klaus Knopper
OS-i tootepere UNIXi-laadne
Algne versioon 2000
Stabiilne väljalase 7.7.1 / 27. oktoober 2016
Tuuma tüüp monoliitne
Vaikekasutajaliides LXDE, KDE
Veebisait www.knoppix.org
Kuvatõmmis Knoppixi käivitumisest

Knoppix on Linuxi käivitatav teisend, mis baseerub Debian GNU/Linuxil. See on mõeldud töötamiseks otse CD-lt, DVD-lt või mälupulgalt, ilma et seda oleks vaja kõvakettale installida.

Pärast operatsioonisüsteemi käivitamist on olemas töötav süsteem, mis sisaldab mitut sageli vajatavat rakendust, näiteks:

ning sadu muid vabatarkvaralisi ja avatud lähtekoodiga rakendusi.

Knoppixit saab kasutada Linuxi demoplaadina, mille abil näidata Linuxi võimalusi. Samuti saab selle abiga päästa kokku jooksnud või viirustest nakatunud (Windows-)süsteemi. Seda kasutatakse peamiselt failide kopeerimiseks kõvaketastelt, mille operatsioonisüsteem on lakanud töötamast.

Knoppixit saab ka kõvakettale installida nagu harilikku operatsioonisüsteemi. Arvutitesse, mis toetavad buutimist mälupulgalt või mälukaardilt, saab Knoppixi neilt seadmetelt installida.

Knoppixi töötamiseks peab arvutis olema:

  • Inteliga ühilduv keskprotsessor (486 või hilisem)
  • 64 MB RAM tekstirežiimi jaoks, 512 MB – 1 GB RAM graafikarežiimi jaoks, 1 GB RAM LibreOffice'i kasutamiseks.
(Vanemate Knoppixi versioonide nõudmised on vastavalt väiksemad.)

Variandid[muuda | muuda lähteteksti]

Knoppixist on kaks põhilist varianti: traditsiooniline CD (Compact Disc) (CD, 0,7 GB) ja maxi (DVD, 4,7 GB). CD-versioonil on vaikimisi töölauakeskkonnaks LXDE (Metacity aknahalduriga), DVD-versioonil KDE. Neil on vastavalt rohkem kui 1000 ja rohkem kui 2600 tarkvarapaketti. Kummalgi on omakorda kaks keelevalikut: inglise ja saksa keel.

Knoppixi variant Adriane Knoppix on mõeldud pimedatele. Seda saab kasutada täielikult nägemismeelt tarvitamata. See versioon on nimetatud Klaus Knopperi naise Adriane Knopperi järgi, kes on samuti pime. Selle programmi nime on tõlgendatud ka lühendina sõnadest "Audio Desktop Reference Implementation And Networking Environment".

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Aluse Knoppixile pani Klaus Knopper, kelle järgi Knoppix on ka nimetatud. Knoppixi esimene versioon, mis kandis numbrit 1.4, tuli välja CD-l 30. septembril 2000. 2010. aasta juuni seisuga oli välja tulnud 31 versiooni, neist 22 CD-l ja 15 DVD-l. 28. septembril 2014 välja tulnud versiooni number oli 7.4.2 (hiljem järgnes 7.5 CeBIT-i versioon).

Kuigi Knoppix on peamiselt KDE-põhine, sisaldavad DVD-versioonid ka GNOME-i töölauda. Knoppix 5.0 DVD-versiooni KDE on muuhulgas ka eestikeelse kasutajaliidesega.

Alates versioonist 5.1.0 on Knoppixile lisatud Beryli abiga 3D-töölaud. Lisaks on alates versioonist 5.3.1 tähelepanu pööratud virtualiseerimisele. Nii on Knoppixi kernelis kohe olemas GSPCA, QEMU, KVM ja VirtualBoxi moodulid ning lisatud on VirtualBoxi OSE versioon.