Knoppix

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Knoppix
Knoppix logo.svg
Knoppix 7.2 640x480.png
Knoppix 7.2 LXDE-ga
Ettevõte/arendaja Klaus Knopper
OS-i tootepere UNIXi-laadne
Algne versioon 30. september 2000
Stabiilne väljalase 8.2 / 14. mai 2018
Uuendamismeetod APT
Paketihaldur dpkg
Tuuma tüüp monoliitne (Linux)
Vaikekasutajaliides LXDE (varem KDE)
Veebisait www.knoppix.org
Kuvatõmmis Knoppixi käivitumisest

Knoppix on Debianil põhinev Linuxi live DVD-distributsioon, mis on mõeldud käitamiseks otse optiliselt kettalt, mälupulgalt, -kaardilt või muult väliselt andmekandjalt, ilma et seda oleks vaja arvuti kõvakettale installeerida.

Pärast operatsioonisüsteemi käikulaskmist on kasutajale kohe saadaval töövalmis süsteem, mis sisaldab nii laialtlevinud rakendustarkvara kui ka spetsiifilisi vabatarkvaralisi ja avatud lähtekoodiga rakendusi ja utiliite.

Knoppixit saab kasutada Linuxi demoplaadina, mille abil näidata Linuxi võimalusi. Samuti saab selle abiga päästa kokku jooksnud või viirustest nakatunud (Windows-)süsteemi. Seda kasutatakse peamiselt failide kopeerimiseks kõvaketastelt, mille operatsioonisüsteem on lakanud töötamast.

Knoppixit saab ka kõvakettale installida nagu harilikku operatsioonisüsteemi. Arvutitesse, mis toetavad algstarti mälupulgalt või mälukaardilt, saab Knoppixi installida neilt seadmetelt.

Variandid[muuda | muuda lähteteksti]

Knoppixist on 2018. aasta seisuga olemas vaid DVD-variant, mille vaikimisi töölauakeskkond on KDE. Süsteemil on kaks keelevalikut: inglise ja saksa keel.

CD-varianti enam ei arendata. Alates versioonist 6.0 on sellel vaikimisi töölauakeskkonnaks LXDE (Metacity või OpenBox aknahalduriga). Viimane CD-lt käitatav Knoppixi-versioon on 7.2, mis on välja lastud 2013. aastal ja seega väga aegunud. CD-variandil on kui 1000, ning DVD-l rohkem kui 2600 tarkvarapaketti.

Knoppixi variant Adriane Knoppix on mõeldud pimedatele. Seda saab kasutada täielikult nägemismeelt tarvitamata. See versioon on nimetatud Klaus Knopperi naise Adriane Knopperi järgi, kes on samuti pime. Selle programmi nime on tõlgendatud ka lühendina sõnadest "Audio Desktop Reference Implementation And Networking Environment".

Sisu[muuda | muuda lähteteksti]

Knoppixis kaasnevate peamiste pakettide hulgas on näiteks:

Nõudmised riistvarale[muuda | muuda lähteteksti]

Knoppixi töötamiseks peab arvutis olema:

  • Inteliga ühilduv keskprotsessor (i686 või hilisem)
  • 256 MB RAM tekstirežiimi jaoks, 512 MB – 1 GB RAM graafilise liidese jaoks, 1 GB RAM LibreOffice'i kasutamiseks.
(Vanemate Knoppixi-versioonide nõudmised on vastavalt väiksemad.)
  • alglaetav optiline ajam või mäluseade (vastavalt mälupulk või -kaart)
  • standardne SVGA-ühilduv graafikakaart
  • jada- või PS/2-standardile vastav hiir või IMPS/2-ühilduv USB-hiir või muu osutusseade.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Aluse Knoppixile pani Klaus Knopper, kelle järgi Knoppix on ka nimetatud. Knoppixi esimene versioon, mis kandis numbrit 1.4, tuli välja CD-l 30. septembril 2000. 2010. aasta juuni seisuga oli välja tulnud 31 versiooni, neist 22 CD-l ja 15 DVD-l. 28. septembril 2014 välja tulnud versiooni number oli 7.4.2 (hiljem järgnes 7.5 CeBIT-i versioon).

Kuigi Knoppix on peamiselt KDE-põhine, sisaldavad DVD-versioonid ka GNOME-i töölauda. Knoppix 5.0 DVD-versiooni KDE on muuhulgas ka eestikeelse kasutajaliidesega.

Alates versioonist 5.1.0 on Knoppixile lisatud Beryli abiga 3D-töölaud. Lisaks on alates versioonist 5.3.1 tähelepanu pööratud virtualiseerimisele. Nii on Knoppixi kernelis kohe olemas GSPCA, QEMU, KVM ja VirtualBoxi moodulid ning lisatud on VirtualBoxi OSE versioon.

Alates versioonist 6.0 on Knoppixilt eemaldatud välisele seadmele sessiooni konfiguratsiooni salvestamise võimalus. CD-variandid sisaldavad KDE asemel LXDE töölauakeskkonda. CD-variandil on tööriistade arvu vähendatud, et jätta ruumi enimkasutatavale rakendustarkvarale, nagu veebilehitseja, kontoripakett, pilditöötlus, meediapleier. LXDE töölauakeskkonna peamenüü on askeetlik, mistõttu suur osa teisi tööriistu pole enam avastatavad.