Xubuntu

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Xubuntu
Xubuntu logo and wordmark.svg
Xubuntu 16.10 English.png
Xubuntu 16.10 (Yakkety Yak)
Ettevõte/arendaja Lubuntu kogukond ja LXDE Foundation
OS-i tootepere GNU/Linux
Stabiilne väljalase 16.10 (Yakkety Yak) / 13. oktoober 2016
Paketihaldur dpkg
Vaikekasutajaliides LXDE
Veebisait www.xubuntu.org

Xubuntu on Ubuntu Linuxi distributsioon, mis kasutab Xfce töölauda. See teeb nimetatud distributsiooni mahult väiksemaks ja riistvara suhtes vähemnõudlikumaks ("kergemaks")[1] Gnome ja KDE töölaudadega sõsarversioonidest ning seetõttu sobib Xubuntu hästi kasutamiseks vanematele arvutitele ning ka "õhukeste terminalide" (thin client) võrkudes.

Nimi[muuda | muuda lähteteksti]

Nimetus Xubuntu tuleb nimetuste Xfce ja Ubuntu ühendamisest. Xfce on lühend sõnadest XForms Common Environment (XVormide üldine keskkond) ning sõna "ubuntu" tähendab bantu keeltes sh. suulu ja xhosa keeles 'inimlikkus teiste suhtes'. Sõnal "Xubuntu" pole mingit erilist tähendust.

Paketihaldus[muuda | muuda lähteteksti]

Xubuntu kasutab Ubuntu repositooriume, seega saab selle kasutaja soovi korral paigaldada kõiki programme, mis neis leiduvad. Töölaua koostamisel kasutatakse võimalikult palju GTK2 baasil ehitatud programme.

Xubuntut levitatakse ühel CD-l, mis toimib nii LiveCD-na kui ka installimise CD-na.

Kõik Xubuntu paketti kuuluvad rakendused saab olemasolevale Ubuntu süsteemile lisada ka uut süsteemi paigaldamata ja kui valida järgmisel sisselogimisel seansiks "Xfce", ongi kasutajal ees Xubuntu töölaud.

Lisaks graafilisele keskkonnale on võimalus pakette paigaldada ka ilma graafilise liideseta, sisestades terminali sudo apt-get install xubuntu-desktop.

Süsteemi töönõuded[muuda | muuda lähteteksti]

Xubuntu paigaldatakse ühelt kahest CD-kettast. Kumbki nõuab 1,5 GB ruumi kõvakettal. Desktop CD nõuab 192 MB RAM'i. Alternate CD, mis kasutab tekstipõhist installerit, nõuab vähemalt 64 MB RAM'i ja lubab ühtlasi juurdepääsu installimise lisavõimalustele.

Kui Xubuntu on installeeritud, siis saab ta töötada 192 MB RAM'i abil, kuid tungivalt soovitatakse vähemalt 256 MB RAM'i olemasolu.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]