EDGE

Allikas: Vikipeedia
Ambox outdated serious.svg See artikkel vajab ajakohastamist.
Palun aita selle artikli sisu ajakohastada. (Kuidas ja millal see märkus eemaldada?)

EDGE (Enhanced Data rates for GSM Evolution ehk EGPRS (Enhanced GPRS) ehk IMT Single Carrier (IMT-SC) ehk täiustatud GSM-andmeside, ka 2.75G on GSM-süsteemis kasutatava GPRS-tehnoloogia edasiarendus, mis võimaldab võrreldes GPRS-iga kiiremat andmeedastust.

EDGE võimaldab andmesideühenduse allalaadimiskiirust kuni 296 kbit/s (Class 32, 5 ajapilu) ning üleslaadimiskiirust kuni 177,6 kbit/s (Class 32, 3 ajapilu), mis on 3-4 korda kiirem varasemast GPRS-tehnoloogiast. Tõsi, enamik mobiilsidevõrke ja terminale toetab vaid kiirusi kuni 236 kbit/s allalaadimisel ja 118 kbit/s üleslaadimisel (EDGE class 10, kuni 4 ajapilu alla ja 2 üles) ning sedagi mitte korraga. EDGE loetakse formaalselt Rahvusvahelise Telekommunikatsiooni Liidu (ITU) standardi ITU-2000 järgi osaks 3G mobiilsidetehnoloogiast [1], sest selle andmekiirus ületab 144 kbit/s, kuid kuna see jääb ikkagi palju madalamaks nn tõelise 3G (näiteks UMTS) andmekiirusest, siis loetakse üldiselt seda pigem 2.75G-ks.

Tehnoloogia[muuda | muuda lähteteksti]

EDGE on täiendus 2G ja 2,5G GSM- ja GPRS-võrkudele ning tänu sellele on GSM-operaatoritel lihtsam EDGE-tehnoloogiat kasutusele võtta. Tegemist on GPRS-i edasiarendusega ja seega on ta vastavate täiustuste tegemisel rakendatav mistahes võrgule, millel GPRS töötab. EDGE ei vaja tark- ega riistvarauuendusi GSM-tuumvõrgule, muudatused hõlmavad vaid raadiovõrgu osa: tugijaama süsteem tuleb uuendada EDGE-i toetavaks.

EDGE moduleerimis- ja kodeerimisskeem (MCS)[muuda | muuda lähteteksti]

GPRS-is on kasutusel neli kodeerimisskeemi (CS-1 kuni CS-4), aga EDGE-l on moduleerimis- ja kodeerimisskeeme kokku 9 (MCS-1 kuni MCS-9).

Modulatsioonina on kasutusel lisaks GSM-võrkude traditsioonilisele GMSK-le ka tõhusam 8-PSK (kasutatakse MCS-5 kuni MCS-9 korral). Sobiva moduleerimis- ja kodeerimisskeemi valib terminal vastavalt ühenduse kvaliteedile tugijaamaga: soodsates raadiolevi tingimustes (näiteks tugijaama lähedal) kasutatakse suuremat kiirust võimaldavaid kodeerimisskeeme, tingimuste halvenedes minnakse üle aeglasematele, kuid häirekindlamatele skeemidele.

 Modulatsiooniskeem (MCS)  Bitikiirus
(kbit/s/ajapilu)
 Modulatsioon 
MCS-1 8.80 GMSK
MCS-2 11.2 GMSK
MCS-3 14.8 GMSK
MCS-4 17.6 GMSK
MCS-5 22.4 8-PSK
MCS-6 29.6 8-PSK
MCS-7 44.8 8-PSK
MCS-8 54.4 8-PSK
MCS-9 59.2 8-PSK

EDGE kasutab pakettsidet nagu GPRS. Tänu EDGE-tehnoloogiale on võimalik edastada mobiilsidevõrgus ka vähem kvaliteetseid videovoogusid, kuna andmeedastuskiirus on selleks tavaliselt piisav.

EDGE-i toetab enamik kaasaegsetest mobiiltelefonidest (välja arvatud kõige odavamad) ja kõik kaasaegsed GSM-andmesidemodemid.

Eestis toetavad EDGE-i kõigi mobiilsideoperaatorite GSM-võrgud, kuid kiirusel kuni 236 kbit/s (Class 10), neist EMT-l on toetus olemas kõigis tugijaamades, teistel operaatoritel enamikes (üle 80%), aga ka nendel on suund võetud kõigi olemasolevate tugijaamade uuendamisele EDGE-i toega.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. http://web.archive.org/20081209134234/www.itu.int/ITU-D/imt-2000/DocumentsIMT2000/IMT-2000.pdf International Mobile Telecommunications (IMT) Cellular and Mobile Broadband Access for the 21st Century