H.264/MPEG-4 AVC

Allikas: Vikipeedia

H.264 oli aastal 2003 kõige uuem videokompressiooniprotokoll. Kuna videokonverentsidel on sidekanal tavaliselt väga piiratud läbilaskevõimega, on oluline videosignaal võimalikult efektiivselt kokku suruda. 2003. aastal võeti kasutusele uus protokoll H.264, teise nimega MPEG-4 AVC. See on mõneti sarnane laialt tuntud XviD ja DivX algoritmidega. Madalatel kiirustel annab H.264 pisut parema tulemuse kui DivX.

H.264 SVC[muuda | redigeeri lähteteksti]

Otsekohe lisati protokollile täiendus G ehk Annex G H.264/AVC, mida laiemalt tuntakse nimega Scalable Video Codec ehk SVC. SVC võimaldab edastada videopildist mitme erineva kvaliteediga signaali, mistõttu on see kontrollimatus internetikeskkonnas üks paremaid tänaseid videoedastuse standardeid. Lihtsalt seletatuna edastatakse madala ja kõrge eraldusvõimega videosignaal ning edastusvea korral kuvatakse vastuvõtus madala kvaliteediga signaal, kuna vead seda sellisel määral ei mõjuta.

H.264 High-Profile[muuda | redigeeri lähteteksti]

H.264 võimaldab sama võrgukiiruse juures edastada parema pildikvaliteediga videot kui senised standardid H.263 ja H.261. Kõrgem pakkimisefektiivsus tähendab ka vajadust kiirema protsessori järele.

Matemaatikud on leidnud, et videokodeerimisel on võimalik selle standardi raames minna veel efektiivsemaks ning seetõttu on toodud standardisse lisana ka kõrgpakkimine (High-Profile HiP). Selle algoritmi kasutamisel suudetakse edastuskiiruse nõudmistes tulla alla orienteeruvalt kuni 50%. Reaalsuses peab arvestama, et kõrgpakkimine kaotab pildil teravust.

Videopakkimisel eristatakse sujuvust ja teravust.

Vaata ka[muuda | redigeeri lähteteksti]