Kubuntu

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Kubuntu
Kubuntu logo and wordmark.svg
Kubuntu 16.10.png
Kubuntu 16.10 (Yakkety Yak)
Ettevõte/arendaja Blue Systems, Canonical Ltd. / Ubuntu Foundation
OS-i tootepere GNU/Linux
Lähtekoodi tüüp vaba ja avatud
Algne versioon 8. aprill 2005
Stabiilne väljalase 16.10 (Yakkety Yak) / 13. oktoober 2016
Uuendamismeetod PackageKit ja/või APT
Paketihaldur dpkg
Tuuma tüüp monoliitne kernel
Vaikekasutajaliides KDE
Veebisait www.kubuntu.org

Kubuntu on Ubuntu alusel koostatud operatsioonisüsteem, mille peamine erinevus Ubuntust on, et Ubuntus kasutatava töölaua Unity või Gnome asemel kasutatakse töölauda KDE Plasma Desktop.

Nimi[muuda | muuda lähteteksti]

"Kubuntu" (hääldus: /kuːˈbuːntuː/) tähendab bemba keeles "inimlikkuse poole" ja on tuletatud ubuntu'st, mis tähendab "inimlikkus, humaansus". K sõna alguses tähistab KDE töölauda ja rakendusi, mida Kubuntu vaikimisi kasutab. Juhuslikult tähendab "kubuntu" kirundi keeles "vaba".

Erinevus Ubuntust[muuda | muuda lähteteksti]

Tavaline Ubuntu paigaldatakse Unity (varasemates versioonides GNOME) töölaua ja GTK+/GNOME programmide ning pakkidega (näiteks Evolution). Samuti kasutab Ubuntu GTK+/GNOME põhiseid administreerimis vahendeid (näiteks Synaptic pakihaldur). Kubuntu kasutab aga KDE töölauda ja KDE/Qt programme ning pakke (näiteks Kontact). Samuti KDE/Qt põhiseid administreerimisvahendeid (näiteks KPackageKit). Sellest hoolimata saavad Kubuntu kasutajad paigaldada kõiki GTK+/GNOME põhiseid pakke ja vastupidi. Samuti saab kasutaja paigaldada Ubuntu ja siis lisada sellele KDE töölaua.

Kubuntu töölaud on täielikult kohandatav. Algselt loodi KDE selleks, et lihtsustada üleminekut teistelt operatsioonisüsteemidelt (näiteks Microsoft Windowsilt), pakkudes võimalust kohandada menüüd eelmise operatsioonisüsteemi oma sarnaseks. KDE 4 sisaldab vaikimisi võimalust 3D-efektide jaoks.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]