Vikipeedia:Tallinna Ülikool/Üldbioloogia

Allikas: Vikipeedia

See on TLÜ Loodus- ja terviseteaduste instituudis 2023. a sügissemestril toimuva aine MLB6001 Üldbioloogia töölehekülg. Siia lehele lisa enda kasutaja alamlehe link.

Lisa allpool loetelusse enda nimi ja selle järele oma artikli link. Selleks vajuta ülevalt "Muuda lähteteksti" ja trüki sisse järgnev tekst: # Eesnimi Perekonnanimi Kasutaja:Kasutajanimi/Artikliteema. Vajuta ülevalt "Muuda lähteteksti" ja näed näidist, kuidas Marko seda teinud on.

Aine raames koostatud artiklid:

  1. Näidis Marko Vainu - Kasutaja:Marko.Eesti/Savalduma karstiala
  2. Laura Vitsut - Geotropism
  3. Daria Panfilova - Jasmonaat
  4. Vivian Põld - Hägu-tõmmusamblik
  5. Taavi Teldre - Habesamblik
  6. Nora Lisette Leiste Kasutaja:Noraleiste/Leukoplast
  7. Julia Litovskihh - Kasutaja:JuliaLit/Ökoloogiline väärtarv
  8. Kaili Jaago - Marikäbi
  9. Helen Roots - Kasutaja:Student1223/Kirju-samblasultan
  10. Maria Pashko- Pisisamblikud
  11. Aleksandra-Juzeffa Belaišis- Tüvetutik
  12. Mattias Rihvk - Kasutaja:MattiasRihvk22/Eoskupar
  13. Ingeborg Peterson- Kasutaja:IngeborgPeterson/Florigeen
  14. Eric Sinisalu - Põõsassamblikud
  15. Anna Skvortsova - Kooriksamblikud
  16. Anu Lipp - Kasutaja:Anulipp/Kemotropism
  17. Raimond Lepalaan - Kasutaja:RaimondLepalaan/Narmassamblik
  18. Hendrik Kollom Kasutaja:Hendrikkollom/Rohekoridor
  19. Jako Koit - Haljasala
  20. Elissa Kaarmann - Taimeökoloogia
  21. Mark Olaf Uisk - Kasutaja:MarkOlafUisk/Harilik Palusammal
  22. Iiris Rehme - Harilik kõrvahark
  23. Angelika Švedova - Kasutaja:Ang3likq/Fototropism
  24. Kendra-Marii Sikk - Kasutaja:Kendra-Marii Sikk/Kromoplast
  25. Egert Halliste - Kasutaja:Ehalliste/Punaharjak
  26. Vanessa Vaher - Rihmsamblikud
  27. Valerija Sultanova - Metsakäharik
  28. Daniil Gordijenko - Tsütokiniin
  29. Hanna Maria Kelu - Trahhee
  30. Jana Antonišina - Kollane lõhnasamblik
  31. Hans Jürgen Teras - Apikaalne kasv
  32. Nikita Samozvanov - Korbasõõrik
  33. Monika Annok - Fütokroom
  34. Diana Horolski - Kasutaja:DianaHorolski/Giberelliin
  35. Liina Vatsa - [[1]]
  36. Pjotr Beda - Karvtutik
  37. Olivia Lõhmus - Kasutaja:Lo.Olivia/Loomaökoloogia
  38. Deniss Deidei - Kasutaja:Deniss Deniss d/Eelleht
  39. Sofija Volõnskajata - Kasutaja:Svolynskaja/Helgik

Alustamine[muuda lähteteksti]

Selleks, et oleks võimalik artikliga rahulikult ja segamatult toimetada, loo see enda kasutaja alamlehele. Selleks kirjuta allolevasse kasti (Kasutaja:Sinu kasutajanimi/Artiklinimi), kus "Kasutaja:Sinu kasutajanimi" märgib Sinu kasutajalehekülge ning "/Artiklinimi" esitab alamlehe nime. Artikli alguses toodud näite puhul kirjutaks Marko allolevasse kasti Kasutaja:Marko.Eesti/Savalduma karstiala.

Võimaldamaks teistele selle leidmist, lisa kindlasti artiklile viitav link käesoleva artikli algusesse. Kui artikkel on valmis, saab selle kasutaja alamlehelt teisaldada avalikule, otsingumootoriga leitavale lehele.

Teemat valides pööra tähelepanu juba Vikipeedias olevale sisule. Kui sel teemal on korralik artikkel, siis vali midagi muud. Vaata ka seda, mida teised on valinud ja ära teemat korda.

Artikli koostamine[muuda lähteteksti]

Kui Vikipeedias on juba midagi olemas, siis ära alusta nullist, vaid kopeeri selle artikli tekst oma alamlehele ja täienda-paranda seda.

Artikli koostamisel oleks igati kasulik abiks võtta spikrit ja tutvuda artiklite kvaliteedikriteeriumitega. Eeskujuks sobivad hästi head artiklid (nt andesiit, hall nulg ja Mart Saar) ning A-klassi artikleid.

Artikli tekst peab olema entsüklopeediline ning kindlasti ei tohi kopeerida teiste autorite loodut (plagiaat ehk loomevargus on lubamatu).

Korralike artiklite tõlkimine inglisekeelsest Vikipeediast on lubatud, kuid sellisel juhul tuleb lisada vähemalt üks uus allikas. Tõlgitud artikkel peab olema kirjutatud korrektses ja ladusas eesti keeles, mitte otsetõlgitud estonglishis. Eriti tähelepanelikult tuleb jälgida terminite ja liiginimede korrektsust ning nende eestikeeseid vasteid mitte ise välja mõelda.

Artikli sisu võib vabalt koostada alguses väljaspool Vikipeediat, oma arvuti tekstidokumendis. Selle alamlehele salvestamise ning vastavalt nõuetele vormindamise saab jätta lõppu (aga arvesta, et selleks kulub ka veidi aega). Enne salvestamist kasuta kindlasti "Näita eelvaadet" nuppu ja salvesta alles siis, kui artikli sisu ja väljanägemisega rahule jääd.

Vormistamine on lihtne, see seisneb suuresti ainult siselinkide ja allikaviidete ning alapealkirjade korrektsel viisil lisamises.

Artikli mustandi loomine oma tekstidokumenti[muuda lähteteksti]

Artikli sisu võib vabalt koostada alguses väljaspool Vikipeediat, oma arvuti tekstidokumendis. Selle alamlehele salvestamise ning vastavalt nõuetele vormindamise saab jätta hilisemaks. Tekstidokumenti artikli mustandit koostades pane tähele:

  • Pööra tähelepanu juba Vikipeedias olevale sisule. Kui Sinu teemal on artikkel juba olemas, siis kopeeri selle artikli tekst ja täienda-paranda seda.
  • Artikli alguses on pealkiri paksus kirjas, millele järgnevad n-ö definitsioon ja sissejuhatus (vt teiste Vikipeedia artiklite algusi).
  • Liigenda artikkel peatükkideks.
  • Viita alati, kui kasutad kirjandus- ja andmeallikaid. Kasuta endale mugavat viitamissüsteemi, mis oleks artikli üleslaadimisel kergesti hoomatav, nt numbrilist viitamist.
  • Viimane peatükk on "Viited". Selle järele võib tulla peatükk "Välislingid". Need "viitavad tavaliselt kõnealuse isiku või organisatsiooni enda kodulehele ja autoriteetsete andmebaaside või kogumike sissekannetele, mis on täielikult pühendatud artikli teemale".

Tekkinud küsimustele võib leida vastused juhendist. Sealt saad vaadata ka seda, kuidas on mõni konkreetne artikliosa vormistatud, kuidas lisada viiteid ja pilte ning mil viisil sisestada tabeleid.

Abimaterjalid[muuda lähteteksti]