Tallinn-Väikese raudteejaam

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Tallinn-Väikese jaamahoone raudtee poolt
Vaade Kesklinna suunas
Jaamahoone Juurdeveo tänava poolt

Tallinn-Väike ehk Tallinn-Väikese raudteejaam (saksa Reval-Kleinbahnhof), vanadel kaartidel ka Tallinn-Peajaam (vene Ревель-Главное) ja Willjandi Peawaksal (saksa Felliner Hauptbhf), on raudteejaam Tallinna Kesklinnas Kitseküla asumis.

Tallinn-Väikese raudteejaam asub Balti jaamast mööda raudteed 4 kilomeetri kaugusel. Seal asub kaks madalat (550 mm) perrooni ning jaamas on 9 raudteed. Jaamas peatuvad kõik Elroni edelasuunalised reisirongid (liiguvad Viljandi, Türi, Pärnu, Lelle ja Rapla suunas). Balti jaamast Tallinn-Väiksesse sõidab rong umbes 8–9 minutit. Piletihinnalt kuulub jaam I tsooni, mille piires liiklemine on tallinlasele tasuta.[1]

Jaama juurde viib Pärnu maanteelt Juurdeveo tänav (kitsarööpmelist raudteed nimetati ka juurdeveoraudteeks). Pärnu maantee ääres kannavad nii trammi- kui ka bussipeatused Tallinn-Väikese nime.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Jaama nimi tuleneb sellest, et see oli Tallinna kõige olulisem kitsarööpmelise raudtee, millel nii raudtee kui ka veerem olid "väiksemad". Tallinn-Väikese raudteejaamast kulges raudtee edasi viaduktiga üle laiarööpmelise raudtee sadama suunas (vt Tallinn-Sadama raudteejaam), kuid reisirongidele oli see lõppjaam. 20. sajandi alguses oli kasutusel ka nimi Tallinna-Peajaam. Rongid lõpetasid kitsarööpmelisel raudteel jaamani sõitmise 3. märtsil 1971 ning raudtee asendati laiarööpmelisega.

1. detsembril 1924 langes jaamas vanemkordnik Heinrich Lossmann.

Enne 2014. aastat sõitsid jaamas Edelaraudtee rongid.

Jaamahoone[muuda | muuda lähteteksti]

Jaamaga samal ajal rajati kahekorruseline paekivist jaamahoone koos varikatuse ja veetorniga. Pärast kitsarööpmelise raudtee sulgemist (1971) lammutati varikatus, kuid jaamahoone on säilinud. Säilinud on ka veetorn.[2]

Depoo[muuda | muuda lähteteksti]

Next.svg Pikemalt artiklis Tallinn-Väike vedurite ringdepoo

Tallinn-Väikese vedurite ringdepoo valmis 1930. aasta novembris. Depoo oli algselt 12-kohaline, depoo ees oli pöördsild veduritele[3]. Praegu sealses piirkonnas töötav remonditsehh rajati 1994. aastal[4].

Praegu asub seal AS Edelaraudtee gruppi kuuluv remondiettevõte AS Ühinenud Depoode hallatav Tallinn-Väikese Diiselrongide ja -vedurite depoo (Kauba tänav 3A)[5].

Pilte[muuda | muuda lähteteksti]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]

Eelnev peatus
Icon train.svg
Raudteepeatus lõunasuunalistel reisirongiliinidel
Järgnev peatus
Human-go-previous.svg Balti jaam (Tallinn)
Train station.svg
Tallinn-Väike
Liiva Human-go-next.svg