Mine sisu juurde

Sachsenburg

Allikas: Vikipeedia
Sachsenburg
Vaade idast
Vapp

Pindala: 42,6 km² Muuda Vikiandmetes
Elanikke: 1289 (1.01.2018)[1] Muuda Vikiandmetes

Koordinaadid: 46° 50′ N, 13° 21′ E
Asend Spittal an der Drau ringkonnas
Sachsenburg (Austria)
Sachsenburg

Sachsenburg on turulinn Austria Kärnteni liidumaa Spittal an der Drau ringkonnas.

Drava Sachsenburgis

Omavalitsusala on piki Drava jõe orgu, kus see siseneb Lurnfeldi tasandikule Kõrg-Tauerni mäestiku Kreuzecki rühma (põhjas) ja Gailtali Alpide (lõunas) vahel. Omavalitsuse osad on Sachsenburg ja Obergottesfeld.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Nime päritolu on ebamäärane: sidet kaugelasuva keskaegse Saksimaa hertsogiriigiga pole kunagi tõestatud; kuid tõenäoliselt 16. sajandil välja antud vapil on näha Saxe, omamoodi pann, mida kasutati varem Kõrg-Tauerni mäestikus kullaotsimiseks. Drava oru strateegiliselt olulist kitsaskohta (Sachsenburger Klause) valvati tõenäoliselt juba Rooma ajal, kui ala oli osa Noricumi provintsist.

Markt Saxenburg, Johann Weichard von Valvasor, 1681

Kahte jõeäärset läbipääsu blokeerivat kindlust on esmamainitud 1213. aasta dokumendis. Sachsenburgi on 1292. aastal dokumenteeritud Salzburgi peapiiskoppide halduskohana, kes omasid Kärnteni hertsogkonnas suuri valdusi. Salzburgi kantsina oli see okkaks tagumikus nii Kärnteni hertsogitele kui ka Görzi krahvidele Lienzis, seetõttu sageli nende vägede rünnaku all. 1252. aastal piiras Görzi krahv Meinhard III koos oma äia Tirooli krahvi Albert IV-ga kantsi, kuid tulutult. Salzburgi peapiiskopid andsid asulale 1326. aastal turuõiguse ning rajasid ka kaitsevallid ja linnamüürid.

Salzburgi valdused mediatiseeriti alles 1803. aastal. Kindlustused lammutati 1813. aastal, kui Ülem-Kärnten moodustas Prantsusmaa poolt okupeeritud Illüüria provintside põhjapoolse osa. 1848. aasta revolutsioonide ajal kuulutasid mitmed kodanikud 20. märtsil välja iseseisva "Sachsenburgi vabariigi", kuid Austria sõjavägi surus nad kohe maha. Sachsenburgi omavalitsus loodi 1850. aastal, see ühendati koos Möllbrücke ja Pusarnitziga Lurnfeldi turulinnaks, kuid saavutas 1992. aastal iseseisvuse.

Sõpruslinnad[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]