Rennweg am Katschberg

Allikas: Vikipeedia
Rennweg am Katschberg
Katschbergi kurumaantee ja Tauern Autobahni viadukt
Vapp

Pindala 121 km² (2018)[1] Muuda Vikiandmetes
Elanikke 1754 (1.01.2018)[2] Muuda Vikiandmetes

Koordinaadid 47° 1′ N, 13° 37′ E
Asend Spittal an der Drau ringkonnas
Rennweg am Katschberg (Austria)
Rennweg am Katschberg

Rennweg am Katschberg on turulinn Austria Kärnteni liidumaa Spittal an der Drau ringkonnas.

Rennweg asub Katschi orus (Katschtal) Kõrg-Tauerni mäestiku (läänes) ja Gurktali Alpide (Nocki mäed, idas) vahel piki Drava vasakpoolse lisajõe Lieseri ülemjooksu. Põhjas kulgeb Alpide peaahelik, kus Katschbergi kuru mägipiirkonda peetakse üheks suuremaks suusakuurordiks Kärntenis, mis toob suure osa Rennwegi mainest. See asub Katschberg Straße (B99) maanteel, mis ühendab Kärntenit Salzburgi liidumaaga, ligipääsuga paralleelsele Tauern Autobahnile (A10) ja Katschbergi tunnelile.

Omavalitsuse osad on Rennweg, St. Peter ja Oberdorf.

Gmünd Rennwegist lõunas toimib Liesertali ja Maltatali vahelise ühenduspunktina. Ringkonnakeskus Spittal an der Drau asub Gmündist kagus.

Lähedalasuv Millstatti järv on turistide seas populaarne.

Autobahnil edasi lõunasse sõites jõuab Villachisse.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

St. Peteri kirikla

Asula tekkis Kärnteni hertsogkonnas orgu Rauchenkatschi lossist põhjas, mida on esmamainitud 1197. aasta dokumendis kui castrum chaetze. Piirkond, mille Saksamaa kuningas Heinrich II 1007. aastal esialgu Freisingi piiskoppidele loovutas, läks seejärel Salzburgi peapiiskoppidele. Sarnaselt lossiga on ka Katschi org saanud nime tõenäoliselt Katschi isandate järgi Steiermargist. Seda haldasid Salzburgi ministeriaalid, et kontrollida olulist kaubateed üle Katschbergi kuru.

Tänapäevane omavalitsus loodi 1850. aastal pärast 1848. aasta revolutsioone Austria keisririigis. 2007. aastal ülendati see turulinnaks.

Kultuur[muuda | muuda lähteteksti]

Muusika[muuda | muuda lähteteksti]

Alpi piirkonna rahvamuusikat (Volksmusik) esitab kapell Katschtaler Trachtenkapelle, mis esineb kohalikel kontsertidel. Seal kuuldavat muusikat mängitaksegi tänapäeval veel ainult sellistes väikestes kohtades nagu Rennweg ehk väikestes külades, kust pole kadunud rahvamuusika traditsioon, mida peetakse Austria kultuuri oluliseks osaks.

Püha Jüri kirik

Religioon[muuda | muuda lähteteksti]

Püha Jüri kihelkonnakirik asub Katschi oru lääneküljel.

Püha Peetruse kirikut oru idaküljel on hiljuti renoveeritud. See asub väikeses St. Peteri külas.

Katschberg[muuda | muuda lähteteksti]

Katschbergi piirkond on populaarne suusakuurort Salzburgi ja Kärnteni piiril. See asub platool otse Katschbergi tunneli kohal, kõrgusel 1641 m. Suusakuurort koosneb peamiselt neljatärnihotellidest ja puhkekorteritest, millest enamikul on juurdepääs suusatõstukitele. Piirkonna identiteeti aitavad hoida regulaarselt toimuvad folklooriõhtud.

Katschbergi 60 km suusanõlvu ulatuvad üle kahe mäetipu. Kuurorti pikim rada on 6 km, mis viib Ainecki mäe tipust Sankt Margaretheni külla. Suusanõlvu teenindab 16 tõstuki süsteem võimsusega 24 000 inimest tunnis.

Pilte[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]