Roberto Carlos

Allikas: Vikipeedia

Roberto Carlos
Pronks 1996 jalgpall
Kuld 2002 jalgpall
Hõbe 1998 jalgpall
Kuld 1997 jalgpall
Kuld 1999 jalgpall
Hõbe 1995 jalgpall
Roberto Carlos (2011)

Roberto Carlos da Silva Rocha (sündinud 10. aprillil 1973 Garças) on Brasiilia jalgpallikoondise endine kaitsja.

Carlos on tuntud oma jooksukiiruse ja tugeva löögi poolest. Ta suudab 100 m joosta 10,6 sekundiga ja palli audist visata 36 m kaugusele.

Enamiku oma karjäärist mängis Roberto Carlos Hispaanias Madridi Realis vasakkaitsjana. Madridis on ta neljal korral tulnud Hispaania meistriks ja võtnud kolmel korral UEFA Meistrite Liiga. Meistrite Liigas mängis ta üle 100 mängu. Tema viimane klubi oli Mahhatškala Anži.

Pärast jalgpallurikarjääri lõppu on ta olnud Türgi klubide Sivasspori (2013–2014) ja Akhisar Belediyespori (2015) ning India klubi Delhi Dynamos FC (2015–2016) peatreener.

Koondisekarjäär[muuda | muuda lähteteksti]

Roberto Carlos osales Brasiilia jalgpallikoondises kolmel korral jalgpalli maailmameistrivõistlustel ja 2002. aastal tuli maailmameistriks.

Roberto Carlose esimene suurvõistlus oli 1993. aasta Copa America Ecuadoris. Alagrupis viigistas Brasiilia 0:0 Peruu jalgpallikoondisega ja kaotas 2:3 Tšiili jalgpallikoondisele. Viimases mängus oli vaja võita Paraguay jalgpallikoondis ja sellega saadigi hakkama, koguni 3:0. Brasiilia tuli alagrupis Peruu järel teiseks, edestades Paraguayd väravate vahega. Veerandfinaal Argentina jalgpallikoondise vastu lõppes 1:1 ja järgnes penaltiseeria, kus kumbki meeskond realiseeris esimesed 5 penaltit (Roberto Carlos lõi neljandana). Kuuendal penaltil Brasiilia eksis ja Argentina pääses poolfinaali. Samamoodi, penaltiseeria 6. penaltiga võitis Argentina poolfinaalis Colombia jalgpallikoondist ja finaalis võitis ta ka külaliseks kutsutud Mehhiko jalgpallikoondise 2:1.

Esimese värava Brasiilia eest lõi Roberto Carlos 6. juunil 1995 Liverpoolis Jaapani jalgpallikoondise vastu. See oli viimane värav 3:0 võidetud mängus.

1995. aasta Copa Americal Uruguays võitis Brasiilia alagrupis kõik mängud. Veerandfinaalis kohtuti taas Argentinaga ja taas lõpetas mängu penaltiseeria. Seekord lõpetas Brasiilia võiduga 4:2 ja Roberto Carlos realiseeris esimese löögi. Poolfinaalis võideti külaliseks kutsutud USA jalgpallikoondis 1:0. Finaal Uruguay jalgpallikoondise vastu lõppes 1:1, Roberto Carlos mängis kogu kohtumise ja sai kollase kaardi. Penaltiseerias lõi Roberto Carlos esimesena ja tabas, aga meistriks tuli Uruguay tulemusega 5:3.

1996. aasta suveolümpiamängudel USA-s Atlantas pidas Roberto Carlos kaasa kõik Brasiilia mängud algusest lõpuni, välja arvatud veerandfinaalis, kus ta ilmses edus 86. minutil välja võeti. Alagruppi alustas Brasiilia 0:1 kaotusega Jaapanile, aga järgnesid 3:1 võit Ungari jalgpallikoondise ja 1:0 võit Nigeeria jalgpallikoondise üle. Ungari vastu sai Roberto Carlos juba 3. minutil kollase kaardi ja see polnudki mängu esimene kollane kaart. Ungari kaotas kõik mängud, ülejäänute vahel tekkis surnud ring. Alagrupist läks võitjana edasi Brasiilia Nigeeria ees. Veerandfinaalis alistas Brasiilia Ghana jalgpallikoondise 4:2, aga poolfinaalis kaotas lisaajal Nigeeriale 3:4. Pronksimängus võideti 5:0 Portugali jalgpallikoondis. Nigeeria tuli olümpiavõitjaks.

1997. aasta Copa Americal Boliivias võitis Brasiilia alagrupis kõik mängud. Veerandfinaalis alistati Paraguay 2:0 ja poolfinaalis Peruu koguni 7:0. Finaalis väljakuperemeeste vastu mängis Roberto Carlos algusest lõpuni ja Brasiilia võitis 3:1.

Maailmameistrina kutsuti Brasiilia 1997. aasta Konföderatsioonide Karikavõistlustele Saudi Araabiasse. Roberto Carlos ei osalenud avakohtumises, kus Brasiilia võitis Saudi Araabia jalgpallikoondise 3:0, aga ülejäänud mängudes osales algusest lõpuni. Alagrupis viigistas Brasiilia veel Austraalia jalgpallikoondisega 0:0 ja võitis 3:2 Mehhiko. Poolfinaalis võideti 2:0 Tšehhi jalgpallikoondis ja finaalis 6:0 Austraalia.

1998. aasta MM-il Prantsusmaal osales Roberto Carlos kõigis Brasiilia mängudes algusest lõpuni. Alagrupis alistas Brasiilia Šotimaa jalgpallikoondise 2:1 ja Maroko jalgpallikoondise 3:0 ning siis, kui edasipääs oli juba kindel, kaotas Norra jalgpallikoondisele eduseisust 1:2. Brasiilia võitis Norra ees alagrupi. Seejärel alistas Brasiilia Tšiili 4:1, veerandfinaalis Taani jalgpallikoondise 3:2 (11. minutil sai Roberto Carlos kollase kaardi), poolfinaalis pärast 1:1 lõppenud normaal- ja lisaaega penaltiseerias Hollandi jalgpallikoondise 4:2 (Roberto Carlos lööma ei pidanud) ning pääses finaali, kus kaotas Prantsusmaa jalgpallikoondisele 0:3.

1999. aasta Copa Americal Paraguays võitis Brasiilia alagrupis kõik mängud. Viimane alagrupimäng Tšiili vastu lõpetati 85. mängul paksu udu tõttu. Veerandfinaalis alistati Argentina 2:1, poolfinaalis külaliseks kutsutud Mehhiko 2:1 ja finaalis Uruguay 3:0. Roberto Carlos mängis finaali kaasa algusest lõpuni.

2002. aasta MM-il võitis Brasiilia alagrupis kõik kohtumised. Alagrupp mängiti Lõuna-Koreas. Algul alistati 2:1 Türgi jalgpallikoondis ja 4:0 Hiina jalgpallikoondis. Hiina vastu lõi Roberto Carlos avavärava ja valiti kohtumise parimaks mängijaks. Sellega oli Brasiilia edasipääsu alagrupist taganud ja viimases mängus (5:2 Costa Rica jalgpallikoondise vastu) teda vaja ei olnud. Ülejäänud mängudes osales ta algusest lõpuni. Brasiilia alistas Belgia jalgpallikoondise 2:0, veerandfinaalis Inglismaa jalgpallikoondise 2:1, poolfinaalis Türgi 1:0 ja finaalis Saksamaa jalgpallikoondise 2:0 ning tuli maailmameistriks.

2006. aasta MM-il Saksamaal võitis Brasiilia alagrupis kõik kohtumised. Algul alistati Horvaatia jalgpallikoondis 1:0 ja Austraalia 2:0. Sellega oli Brasiilia edasipääsu alagrupist taganud ja viimases mängus (4:1 Jaapani vastu) teda vaja ei olnud. Ülejäänud mängudes osales ta algusest lõpuni. Brasiilia alistas Ghana 3:0, aga kaotas siis veerandfinaalis Prantsusmaale 0:1 ja langes välja.

Pärast maailmameistrivõistlusi teatas Roberto Carlos rahvuskoondisest lahkumisest. Ta pidas Brasiilia koondis kokku 125 mängu ja lõi 11 väravat.

Aastal 2004 valis Pelé ta maailma kõigi aegade 125 parima jalgpalluri nimekirja FIFA 100.

Klubid[muuda | muuda lähteteksti]