Dida

Allikas: Vikipeedia
 See artikkel räägib väravavahist; ründaja kohta vaata artiklit Edvaldo Alves de Santa Rosa

Pronks 1996 jalgpall
Kuld 2002 jalgpall
Hõbe 1998 jalgpall
Kuld 1999 jalgpall

Nélson de Jesus Silva (mängijanimega Dida; sündinud 7. oktoobril 1973) on endine Brasiilia jalgpallur, väravavaht.

Klubikarjäär[muuda | muuda lähteteksti]

Aastatel 2000–2010 mängis ta klubis AC Milan. Klubiga sai ta kaks Meistrite liiga võitu ning ühe Serie A ja Coppa Italia võidu. Karjääri lõpetas ta 2015. aastal Brasiilia kõrgliiga klubis Internacional.

Koondisekarjäär[muuda | muuda lähteteksti]

Aastatel 19952006 mängis ta Brasiilia jalgpallikoondises 91 kohtumises.

Dida esimene suurturniir oli 1995. aasta Copa America. Dida oli varumängija, põhiväravavaht oli Taffarel. Brasiilia kaotas finaalis penaltitega Uruguay jalgpallikoondisele.

Brasiilia kutsuti külalisena 1996. aasta CONCACAF-i meistrivõistlustele. Dida oli juba põhiväravavaht. Finaalis kaotas Brasiilia Mehhiko jalgpallikoondisele 0:2.

1996. aasta suveolümpiamängudel mängis Dida kaasa kõik Brasiilia mängud algusest lõpuni. Ta lasi 6 mängus sisse 8 väravat. Avamängu 0:1 kaotusest Jaapani jalgpallikoondisele hoolimata võitis Brasiilia alagrupi, alistas veerandfinaalis Ghana jalgpallikoondise 4:2, aga kaotas poolfinaalis hilisemale olümpiavõitjale Nigeeria jalgpallikoondisele lisaajal 3:4. Pronksimängus alistati Portugali jalgpallikoondis 5:0.

1997. aasta konföderatsioonide karikavõistlustel mängis Dida kõik 5 mängu, välja arvatud viimase alagrupimängu 8 viimast minutit. Ta lasi sisse 1 värava (ja tema asendaja samuti). Brasiilia võitis kõik mängud peale teise alagrupimängu, milles viigistati Austraalia jalgpallikoondisega 0:0. Finaalis võideti Austraalia seevastu 6:0.

1998. aasta MM-iks kutsus peatreener Mário Zagallo koondisse tagasi Taffareli, kes mängis kõik mängud ja Dida vaatas kõik mängud pealt. Brasiilia kaotas finaalis Prantsusmaa jalgpallikoondisele.

1999. aasta Copa Americal Paraguays mängis Dida kaks kohtumist: viimase alagrupimängu, kui edasipääs oli juba tagatud, ja veerandfinaali Argentina jalgpallikoondise vastu. Mõlemas mängus tõrjus Dida penalti, mis tagas mõlemas mängus Brasiiliale üheväravalise võidu. Brasiilia tuli Lõuna-Ameerika meistriks, alistades finaalis Uruguay 3:0.

1999. aasta konföderatsioonide karikavõistlustel pidas Dida kõik 5 mängu. Alagrupis ei lasknud ta sisse ühtki väravat, poolfinaalis võitis Brasiilia Saudi Araabia jalgpallikoondise 8:2 ja finaalis kaotas korraldava maa Mehhiko koondisele 3:4.

2001. aasta konföderatsioonide karikavõistlustel Lõuna-Koreas pidas Dida kõik 5 mängu. Alagrupis ei lasknud ta sisse ühtki väravat. Brasiilia tuli võidu ja 2 viigiga teiseks. Poolfinaalis kaotas Brasiilia Prantsusmaale 1:2 ja pronksimängus Austraaliale 0:1.

2001. aasta Copa Americal oli Dida varuväravavaht. Põhiväravavaht oli Marcos. Brasiilia langes üllatuslikult välja veerandfinaalis 0:2 kaotusega Hondurasele.

2002. aasta MM-ile pääses Brasiilia läbi häda. Pärast valikmänge lasti vana peatreener Vanderlei Luxemburgo lahti ja asemele tuli Luiz Felipe Scolari, kes valis MM-il põhiväravavahiks Marcose. Dida vaatas jälle kõik 7 mängu pealt ja püstitas sellega jalgpalli MM-ide kõigi aegade rekordi: ta ei pääsenud oma 14 esimeses MM-i mängus korrakski platsile. Finaalis alistas Brasiilia Saksamaa jalgpallikoondise.

Dida (2007)

2003. aasta konföderatsioonide karikavõistlustel oli Dida taas põhiväravavaht. Ta pidas kõik kolm mängu. Esiteks kaotas Brasiilia 0:1 Kameruni jalgpallikoondisele, siis alistas 1:0 USA jalgpallikoondise ja viigistas 2:2 Türgi jalgpallikoondisega. Brasiilia ja Türgi jäid jagama teist-kolmandat kohta Kameruni järel, väravate vahe oli mõlemal võrdne (0), aga Türgi oli löönud 4 väravat Brasiilia 3 vastu ja läks edasi.

2005. aasta konföderatsioonide karikavõistlustel osales Dida 4 mängus (viimase alagrupimängu mängis Marcos). Neis mängudes lasi Dida sisse 4 väravat. Alagrupis kaotas Brasiilia Mehhikole 0:1. Sealjuures tõrjus Dida penalti, aga kohtunik tühistas selle, sest üks mängija oli enneaegselt karistusalasse astunud. Löök tuli kordamisele ja Dida tõrjus uuesti. Brasiilia jäi Jaapaniga jagama teist-kolmandat kohta ja pääses edasi üksnes tänu paremale väravate vahele. Siiski võitis Brasiilia poolfinaalis Saksamaa 3:2 ja finaalis Argentina 4:1.

Dida on konföderatsioonide karikavõistluste läbi aegade kõige edukam mängija. Ta on võitnud selle meeskonnaga kaks korda (1997 ja 2005), osalenud ka kõigil vahepealsetel võistlustel ja mänginud rekordilised 22 mängu. Ta on ka ainus, kes mänginud konföderatsioonide karikal 5 korda.

2006. aasta MM-il pidas Dida peatreeneri Carlos Alberto Parreira käe all kõik 5 mängu algusest lõpuni ja lasi neis sisse 2 väravat. Brasiilia kaotas veerandfinaalis Prantsusmaale 0:1. Dida oli enam-vähem ainus Brasiilia koondise mängija, keda fännid ja ajakirjandus pärast MM-i ei kritiseerinud. Ühtlasi oli Dida esimene neegerväravavaht, kes pärast 1950. aasta MM-i Brasiilia MM-koondises mänginud.

Pärast MM-i loobus Dida Brasiilia koondises mängimisest.