Davor Šuker

Allikas: Vikipeedia

Davor Šuker (2007)
Pronks 1998 jalgpall

Davor Šuker (sündinud 1. jaanuaril 1968 Osijek) on endine Jugoslaavia ja Horvaatia jalgpallikoondise ründaja.

Davor Šuker mängis algul kodulinna Osijeki meeskonnas, pärast läks üle Zagrebi Dinamosse. Kodusõda sundis teda kolima Hispaaniasse Sevillasse. Sevilla FC-s mängis ta väga edukalt ja 1996. aastal ostis ta Madridi Real, mille koosseisus tuli Šuker La Liga, Hispaania superkarika ja UEFA Meistrite Liiga võitjaks. Hiljem mängis ta ka Arsenalis.

Koondisekarjäär[muuda | muuda lähteteksti]

Šukeri esimene suurvõistlus oli 1987. aasta noorte maailmameistrivõistlused jalgpallis, kus Šuker oli koos Robert Prosinečkiga meeskonna põhiründaja. Prosinečki valiti ka turniiri parimaks mängijaks. Šuker osales kõigis Jugoslaavia mängudes. Avamängus alistas Jugoslaavia Tšiili jalgpallikoondise 4:2, siis Austraalia jalgpallikoondise 4:0 (Šuker lõi teise ja neljanda värava). Viimases mängus Togo jalgpallikoondise vastus anti Šukerile ja Prosinečkile algul puhkust, sest Jugoslaavial oli juba alagrupivõit peaaegu kindel, aga 37. minutil vahetati nad seisul 2:0 ikkagi sisse. Jugoslaavia võitis 4:1 ja Šuker lõi viimase värava. Veerandfinaalis alistas Jugoslaavia Prosinečki eelviimasel minutil löödud väravast Brasiilia jalgpallikoondise 2:1 ja poolfinaalis sama tulemusega Saksa DV jalgpallikoondise, kusjuures Šuker lõi viimase värava. Eelviimasel minutil vahetati ta välja. Finaalis Saksamaa jalgpallikoondise vastu lõppesid normaal- ja lisaaeg 1:1 (Šuker sai 77. minutil kollase kaardi) ja järgnes penaltiseeria, kus esimesena löönud Marcel Witeczek, kes oli löönud sakslastele viigivärava, vääratas, ülejäänud 9 lööki läksid aga sisse (Šuker lõi jugoslaavlastest teisena). Jugoslaavia tuli noorte maailmameistriks.

Šuker arvati Jugoslaavia koondisse 1988. aasta suveolümpiamängudele, mis toimusid Söulis. Esimeses alagrupimängus, kus Jugoslaavia kaotas Austraaliale 0:1, ta ei mänginud. Teises alagrupimängus Nigeeria jalgpallikoondise vastu vahetati ta sisse 69. minutil seisul 3:0 ja mäng lõppes 3:1 võiduga. Edasipääsemiseks oli vaja alistada viimases kohtumises Brasiilia. Šuker vahetati platsile 60. minutil seisul 0:2 ja matš lõppes 1:2. Kõik mängud võitnud Brasiilia võitis alagrupi Austraalia ees, Jugoslaavia edestas üksnes kõik kohtumised kaotanud Nigeeriat.

Šuker arvati Jugoslaavia koondisse ka 1990. aasta maailmameistrivõistlusteks, mis toimusid naaberriigis Itaalias, aga ta ei saanud minutitki mängida. Jugoslaavia jõudis veerandfinaali, kaotades seal penaltiseerias Argentina jalgpallikoondisele.

Esimese mängu Jugoslaavia täiskasvanute koondises pidas Šuker alles 1991. aastal. Jugoslaavia koondises mängis ta 2 mängu ja lõi neis ühe värava (1992. aasta EM-valikmängus Fääri saarte jalgpallikoondise vastu 7:0 võidetud mängus viimase värava). Jugoslaavia pääseski EM-finaalturniirile, kuid seejärel riik lagunes ega tohtinud osaleda. Jugoslaavia asemel lubati turniirile esimene varu Taani jalgpallikoondis, kes tuligi Euroopa meistriks.

Pärast Jugoslaavia lagunemist sai Šukerist Horvaatia jalgpallikoondise alustala. Juba 22. oktoobril 1992 lõi ta sõprusmängus Mehhiko jalgpallikoondise vastu kaks väravat, 3:0 võidetud mängus esimese ja viimase. Need olid tema esimesed väravad Horvaatia kasuks.

Šuker mängis kaasa 1996. aasta EM-i Inglismaal. Alagrupis osales ta kahes esimeses mängus, milles alistati 1:0 Türgi jalgpallikoondis ja 3:0 Taani (selles mängus lõi Šuker esimese ja viimase värava). Kolmandas mängus, mille eel Horvaatia oli juba edasipääsu taganud, Šuker ei mänginud ja Horvaatia kaotas 0:3 Portugali jalgpallikoondisele, kes ka alagrupi Horvaatia ees võitis. Veerandfinaalis kaotas Horvaatia Saksamaale 1:2 ja Šuker lõi horvaatide ainsa värava seisuks 1:1.

1998. aasta MM-il Prantsusmaal oli Šukeri tipphetk. Esimeses alagrupimängus alistas Horvaatia Jamaica jalgpallikoondise 3:1 ja Šuker lõi mängu viimase värava. Teises mängus Jaapani jalgpallikoondise vastu oli Šuker kapten ja lõi mängu ainsa värava. Nii oli edasipääs alagrupist tagatud ja alagrupivõitu otsustavas mängus kaotati Argentina 0:1. Edasi alistas Horvaatia Rumeenia jalgpallikoondise 1:0 (Šuker lõi mängu ainsa värava esimese poolaja üleminutitel penaltist) ja pääses veerandfinaali. Seal alistas Horvaatia Saksamaa 3:0, kusjuures Šuker lõi viimase värava. Poolfinaalis Prantsusmaa jalgpallikoondise vastu viis Šuker Horvaatia juhtima, aga Prantsusmaa võitis siiski 2:1. Pronksimängus alistas Horvaatia Hollandi jalgpallikoondise, kusjuures Šuker lõi viimase värava. Nii lõi Šuker kuus väravat seitsmes mängus ja pälvis turniiri resultatiivseima mängija auhinna Kuldsaapa. Ta valiti ka turniiri sümboolsesse koondisse. Turniiri väärtuslikema mängija valimisel jäi ta alla üksnes Ronaldole.

2002. aasta MM-il Jaapanis osales Šuker meeskonna kaptenina, aga sai mängida üksnes avakohtumise esimesed 64 minutit Mehhiko vastu. Mäng lõppes Mehhiko 1:0 võiduga. Seejärel võitis Horvaatia Itaalia jalgpallikoondise 2:1, aga kaotas Ecuadori jalgpallikoondisele 0:1 ja langes välja, edestades alagrupis üksnes Ecuadori.

Davor Šuker lõi 4. septembril 1994 Eesti jalgpallikoondise vastu kaks väravat EM-valikmängus Kadrioru staadionil, mis lõppes 2:0. Kordusmängus Maksimiri staadionil 3. septembril 1995 tegi Šuker oma esimese kübaratriki Horvaatia kasuks 7:1 lõppenud mängus. Korra on ta veel ühes koondisemängus suutnud kolm väravat lüüa: 7:0 võidetud sõprusmängus Austraalia vastu 6. juunil 1998.

Šuker lõi Horvaatia kasuks 69 mängus 45 väravat. Ta on Horvaatia jalgpallikoondise kõigi aegade resultatiivseim mängija ja pole näha, kes tema rekordi võiks ületada, sest 2009. aasta seisuga polnud keegi teine jõudnud isegi 20 väravani. Kõige rohkem, 5 väravat, lõigi ta Eestile. 4 väravat lõi ta Taanile. 3 väravat on ta löönud Ukrainale, Itaaliale, Sloveeniale, Kreekale, Austraaliale ja Iirimaale.

2004. aastal valis Pelé ta FIFA 100 nimekirja.