Edgar Davids

Allikas: Vikipeedia
Edgar Davids
Sünniaeg 13. märts 1973 (51-aastane)
Medalikohad
Euroopa meistrivõistlused
Kolmas koht 2000 jalgpall
Kolmas koht 2004 jalgpall

Edgar Steven Davids (sündinud 13. märtsil 1973 Paramaribo) on Hollandi jalgpallikoondise endine poolkaitsja.

Koondisekarjäär[muuda | muuda lähteteksti]

Esimest korda mängis Davids Hollandi jalgpallikoondises 20. aprillil 1994, kui Tilburgis kaotati 0:1 Iirimaa jalgpallikoondisele. Esimese värava koondise kasuks lõi ta tulemusega 2:1 võidetud mängus Jugoslaavia jalgpallikoondise vastu 29. juunil 1998.

1996. aasta MM-il Inglismaal mängis Davids kaasa kogu Hollandi esimese kohtumise Šotimaa jalgpallikoondise vastu, mis lõppes 0:0. Kuid teises kohtumises Šveitsi jalgpallikoondise vastu saatis peatreener Guus Hiddink Davidsi platsile alles 80. minutil, eelistades talle Aron Winterit, kes mängis kogu mängu. Holland võitis 2:0 ja Davidsi mängu sekkumise ajaks olid väravad juba löödud. Davids oli väga pahane, et ei pääsenud algkoosseisus väljakule, ja pärast matši antud raadiointervjuus solvas Hiddinkit ropult. Hiddink saatis Davidsi koju. Viimases alagrupimängus kaotas Holland Inglismaa jalgpallikoondisele 1:4, pääses küll alagrupist teisena edasi, aga kaotas seejärel penaltiseerias Prantsusmaa jalgpallikoondisele.

Kogu järgmise aasta jooksul ei kutsunud Hiddink Davidsit Hollandi koondisse. Küll kutsus Hiddink ta tagasi Prantsusmaal toimunud 1998. aasta MM-iks.

MM-il ei osalenud Davids esimeses kohtumises, kus Holland viigistas 0:0 Belgia jalgpallikoondisega. See-eest tegi ta täies ulatuses kaasa järgmised kohtumised. Alagrupis võitis Holland Lõuna-Korea jalgpallikoondise 5:0 ja viigistas Mehhiko jalgpallikoondisega 2:2. Holland võitis Mehhiko ees alagrupi. Järgnes mäng Jugoslaavia jalgpallikoondisega, kus Davids lõi üleajal Hollandi võiduvärava. See oli Davidsi esimene värav Hollandi koondises. Poolfinaalis Brasiilia jalgpallikoondise vastu lõi Ronaldo teise poolaja avaminutil juhtvärava. 60. minutil sai Davids kollase kaardi. 87. minutil Holland viigistas ja lisaaeg väravaid ei toonud. Brasiilia võitis penaltiseerias (Davids lööma ei pidanud) ning Hollandi osaks jäi pronksimäng, kus ta kaotas Horvaatia jalgpallikoondisele 1:2 ja Davids sai 89. minutil kollase kaardi.

Edgar Davids (2007)

2000. aasta EM-il kodumaal mängis Davids taas kõigis kohtumistes. Alagrupis võitis Holland kõik kolm mängu ja veerandfinaalis 6:1 Jugoslaavia. Poolfinaalis Itaalia jalgpallikoondise vastu jäid itaallased juba 34. minutil kümnekesi, kui Gianluca Zambrotta sai teise kollase kaardi, aga mida ei tulnud, see oli värav. Isegi penaltiseerias jättis Holland 3 penaltit realiseerimata (Davids lööma ei pidanud) ja Itaalia pääses finaali, kus kaotas Prantsusmaale. Davids valiti selle turniiri sümboolsesse koondisse.

2004. aasta EM-il Portugalis mängis Davids esimeses alagrupimängus Saksamaa jalgpallikoondise vastu esimese poolaja, mille Saksamaa võitis 1:0. Teisel poolajal Holland viigistas. Teises kohtumises Tšehhi jalgpallikoondise vastu mängis Davids kogu kohtumise ja tšehhid võitsid 3:2. Kolmandas kohtumises mängis Läti jalgpallikoondise vastu mängis Davids esimesed 77 minutit ja vahetati välja seisul 2:0. Holland võitis 3:0 ja pääses alagrupist Tšehhimaa järel teisena edasi. Järgnes veerandfinaal Rootsi jalgpallikoondise vastu, kus Davids mängis esimesed 61 minutit. Mängus väravaid ei löödud. Penaltiseeriaga pääses Holland poolfinaali Portugali jalgpallikoondise vastu, kus Portugal lõi 3 väravat (ühe oma väravasse) ja võitis 2:1, Davids mängis kogu mängu.

Pärast 2004. aasta EM-i määras Hollandi koondise uus peatreener Marco van Basten Davidsi Hollandi koondise kapteniks. Kuid see ei kestnud kaua. Davids ei pääsenud enam koduklubi Milano Internazionale esirivistusse ja vähese mängupraktika tõttu langes Davids 2004. aasta oktoobris Hollandi koondisest välja. Pärast seda on ta Hollandi koondises mänginud kõigest ühe mängu, 2005. aasta oktoobris.

Kokku pidas Davids Hollandi koondises 74 kohtumist ja lõi neis 6 väravat.

Saavutused[muuda | muuda lähteteksti]

Davids võidab peapalli (2003).

Isiklikud[muuda | muuda lähteteksti]

Klubid[muuda | muuda lähteteksti]

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Edgar Davids on 169 cm pikk ja kaalub 68 kg.

Tal on poeg Gyatso.