Clarence Seedorf

Allikas: Vikipeedia
Clarence Seedorf
Sünniaeg 1. aprill 1976 (48-aastane)
Amet jalgpallitreener
Medalikohad
Euroopa meistrivõistlused
Kolmas koht 2000 jalgpall
Kolmas koht 2004 jalgpall
2008

Clarence Clyde Seedorf (sündinud 1. aprillil 1976 Surinames Paramaribos) on Hollandi jalgpallikoondise endine poolkaitsja.

Koondisekarjäär[muuda | muuda lähteteksti]

Hollandi rahvuskoondises mängis Seedorf 19942008 87 mängu ja lõi 11 väravat.

Debüüt koondises toimus 14. detsembril 1994, kui Luksemburgi jalgpallikoondist võideti 5:0. Esimese värava koondise kasuks lõi Seedorf 29. märtsil 1995, kui võideti 4:0 Malta jalgpallikoondist.

1996. aasta EM-il Inglismaal kuulus Seedorf juba põhirivistusse, alustades iga mängu algkoosseisus. Alagrupis viigistati Šotimaa jalgpallikoondisega 0:0, võideti Šveitsi jalgpallikoondis 2:0 ja kaotati Inglismaa jalgpallikoondisele 1:4. Holland jagas alagrupis Šotimaaga teist kohta ja ka väravate vahe oli võrdne, aga enam löödud värava tõttu pääses Holland veerandfinaali Prantsusmaa jalgpallikoondise vastu. Selles kohtumises väravaid ei löödud ja järg jõudis penaltiseeriani, kus kahe võistkonna peale oli Seedorf ainus eksija.

1998. aasta MM-il Prantsusmaal viigistas Holland Belgia jalgpallikoondisega 0:0, võitis Lõuna-Korea jalgpallikoondise 5:0 ja viigistas Mehhiko jalgpallikoondisega 2:2 ning võitis võrdsete punktide juures tänu paremale väravate vahele Mehhiko ees alagrupi. Alagrupis mängis Seedorf 69 esimest minutit Belgia vastu. Järgnes kohtumine Jugoslaavia jalgpallikoondisega, mille Holland võitis 2:1 ja Seedorf mängis kogu mängu. Veerandfinaalis alistati sama tulemusega Argentina jalgpallikoondis, aga Seedorf ei mänginud. Poolfinaalis Brasiilia jalgpallikoondise vastu sekkus Seedorf lisaajal 111. minutil seisul 1:1 ja 9 minutit hiljem järgnes penaltiseeria, mille Brasiilia võitis 4:2. Seedorf lööma ei pidanud. Pronksimängu tegi Seedorf kaasa algusest lõpuni ja Holland kaotas Horvaatia jalgpallikoondisele 1:2.

2000. aasta EM-il oma kodumaal võitis Holland kõik alagrupimängud ja veerandfinaalis, kus Seedorf ei mänginud, Jugoslaavia 6:1. Poolfinaalis Itaalia jalgpallikoondise vastu jäid väravad löömata. Seedorf sekkus vahetusest 86. minutil. Penaltiseerias sai Holland sisse ainult ühe penalti (Seedorf ei pidanud lööma) ja kaotas 1:3. Pronksikohtumist ei toimunud.

2004. aasta EM-il Portugalis viigistas Holland algul Saksamaa jalgpallikoondisega 1:1 (Seedorf ei mänginud), siis kaotas Tšehhi jalgpallikoondisele 2:3 (Seedorf mängis esimesed 86 minutit ja sai juba 9. minutil kollase kaardi) ning alistas Läti jalgpallikoondise 3:0 (Seedorf mängis kogu kohtumise). Holland pääses Tšehhi järel teisena edasi. Veerandfinaalis Rootsi jalgpallikoondise vastu mängis Seedorf kogu mängu, aga väravad jäid löömata. Penaltiseerias võitis Holland 6 löögi järel kummaltki poolt 5:4, Seedorf ei pidanud lööma. Poolfinaalis, kus Seedorf mängis kogu mängu, kaotas Holland Portugali jalgpallikoondisele 1:2. Pronksikohtumist ei toimunud.

Klubid[muuda | muuda lähteteksti]

Saavutused[muuda | muuda lähteteksti]

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Clarence Seedorf on 176 cm pikk ja kaalub 76 kg.