Patrick Vieira

Allikas: Vikipeedia

Patrick Vieira (2009)
Kuld 1998 jalgpall
Hõbe 2006 jalgpall
Kuld 2000 jalgpall

Patrick Paul Vieira (sündinud 23. juunil 1976 Dakaris) on Prantsusmaa jalgpallitreener ja Prantsusmaa jalgpallikoondise endine poolkaitsja.

Vieira sündis Senegali pealinnas. Tema isa oli sealt pärit, aga ema oli Roheneemesaartelt. Vieira on ema neiupõlvenimi ja see on portugali päritolu. Vanemad lahutasid, kui Patrick oli väga väike, ja ta ei näinud oma isa enam iialgi. Kui ta oli kaheksa-aastane, kolis ema temaga Prantsusmaale. Patrick ei läinud Senegali tagasi enne 2003. aastat. Tema vanaisa oli teeninud Prantsusmaa sõjaväes ja sellepärast oli Patrickul õigus Prantsusmaa kodakondsusele.

Kuus hooaega järjest, 19992004, valiti ta Premier League'i hooaja sümboolsesse koondisse. Sealjuures 2002 valiti ta Premier League'i aasta mängijaks.

Tema klubikarjääri viimaseks klubiks jäi Manchester City. 14. juulil 2011 teatas ta, et loobub spordist. Ta võttis vastu City noortetreeneri koha ja tema ametinimetuseks sai jalgpalli arendusdirektor.

Aastatel 2016–2018 oli ta Major League Socceri klubi New York City FC ja 2018–2020 Prantsusmaa kõrgliiga klubi Nice'i peatreener. 2021. aasta juulis määrati Vieira Inglismaa kõrgliiga klubi Crystal Palace'i peatreeneriks. Ta vallandati sealt 2023. aasta märtsis pärast seda, kui Crystal Palace oli olnud võiduta viimases 12 mängus järjest ning ei olnud viimases kolmes mängus teinud väravale mitte ühtegi lööki.[1] 2023. aasta juulist on Vieira Prantsusmaa kõrgliigaklubi Strasbourgi peatreener.[2]

Koondisekarjäär[muuda | muuda lähteteksti]

Aastail 1995–1996 mängis Vieira 7 mängu Prantsusmaa U-21 koondises. Väravaid ta nendes ei löönud.

Vieira kutsuti Prantsusmaa koondisse 1996. aasta suveolümpiamängudele, mis toimusid USA-s Atlantas. Alagrupis alistas Prantsusmaa Austraalia 2:0, viigistas Hispaaniaga 1:1 ja võitis Saudi Araabia 2:1. Prantsusmaa võitis alagrupi Hispaania ees tänu paremale väravate vahele. Poolfinaalis kaotas Prantsusmaa lisaajal Portugalile 1:2. Vieirad peatreener Raymond Domenech üheski kohtumises ei kasutanud.

Täiskasvanute Prantsusmaa jalgpallikoondises pidas Vieira esimese kohtumise 1997 Hollandi jalgpallikoondise vastu.

1998. aasta MM-ile pääses Prantsusmaa korraldava meeskonnana finaalturniiridele ilma kvalifikatsioonita. Alagrupis alistas Prantsusmaa 12. juunil LAV-i jalgpallikoondise 3:0, 18. juunil Saudi Araabia jalgpallikoondise 4:0 ja 24. juunil Taani jalgpallikoondise 2:1. Neist viimase kohtumise mängis kaasa ka Vieira ja sai 62. minutil kollase kaardi. Edasi võitis Prantsusmaa 28. juunil lisaajal 1:0 Paraguay jalgpallikoondise, veerandfinaalis 3. juulil penaltiseerias Itaalia jalgpallikoondise ja poolfinaalis 8. juulil 2:1 Horvaatia jalgpallikoondise. Finaal Brasiilia jalgpallikoondise vastu 12. juulil oli teine kohtumine sel MM-il, kus Vieira platsile pääses. Ta vahetati sisse 74. minutil seisul 2:0, kui Prantsusmaa oli vähemuses, ja mäng lõppes Prantsusmaa 3:0 võiduga. Prantsusmaa tuli esimest korda maailmameistriks ja nagu koondise ülejäänudki mängijad, pälvis Vieira Prantsusmaa kõrgeima autasu, Auleegioni ordeni.

Patrick Vieira (2009)
Patrick Vieira (2009)
Patrick Vieira (2009)
Patrick Vieira (2009)

2000. aasta EM-valikgrupi võitis Prantsusmaa kõigest 1 punktiga Ukraina ja 2 punktiga Venemaa jalgpallikoondise ees. Finaalturniiril alistas Prantsusmaa 11. juunil 3:0 Taani jalgpallikoondise ja 16. juunil 2:1 Tšehhi jalgpallikoondise, kuid kaotas 21. juunil alagrupivõitjat otsustavas mängus 2:3 Hollandile. 51. minutil lõi Frank de Boer sisse vabalöögi, mis muutis Vieirast suunda ja kuigi väravavaht Bernard Lama sai käe vahele, lendas pall väravasse[3]. Seda ei loetud siiski Vieira omaväravaks. 25. juunil peeti veerandfinaal Hispaania jalgpallikoondise vastu, milles Vieira mängis kogu kohtumise ja Prantsusmaa võitis 2:1. 28. juunil peeti poolfinaal Portugali jalgpallikoondise vastu, mille Prantsusmaa võitis lisaajal 2:1 ja Vieira, kes mängis kogu kohtumise, sai 23. minutil kollase kaardi. 2. juulil peeti finaal Itaalia vastu, milles Itaalia läks 55. minutil Marco Delvecchio löögist juhtima, aga 4. üleminutil Prantsusmaa viigistas Sylvain Wiltordi löögist ja võitis lisaajal 2:1. Vieira mängis kogu kohtumise.

2001. aasta konföderatsioonide karikavõistlustele kvalifitseerus Prantsusmaa maailmameistrina. Avakohtumises 31. mail alistati 5:0 Lõuna-Korea jalgpallikoondis ja Vieira mängis terve kohtumise, lüües 19. minutil 2:0. 1. juunil kaotas Prantsusmaa 0:1 Austraalia jalgpallikoondisele ja Vieira vahetati sisse 88. minutil, kui Prantsusmaa oli vähemuses. 3. juunil võitis Prantsusmaa Mehhiko jalgpallikoondise 4:0 ja Vieira mängis kogu kohtumise. Mehhiko kaotas kõik mängud, ülejäänud meeskondade vahelise surnud ringi võitis tänu heale väravate vahele Prantsusmaa Austraalia ees. Poolfinaalis alistas Prantsusmaa 7. juunil ka Brasiilia 2:1 ja jõudis 9. juunil peetud finaali Jaapani jalgpallikoondise vastu. Vieira lõi 30. minutil mängu ainsa värava ja jagas 2 väravaga turniiri resultatiivseima mängija tiitlit, kuigi ta lõi need 5 mängust ja mitte 3 mängust nagu lõunakorealane Hwang Sun-Hong. Vieirale anti hõbepalli auhind.

2002. aasta MM-ile Lõuna-Koreasse jõudis Prantsusmaa valitseva maailmameistrina ilma valikturniirita. Vieira alustas igas oma koondise mängus algrivistuses. Turniiri avakohtumises kaotas Prantsusmaa üllatuslikult Senegali jalgpallikoondisele 0:1. 6. juunil tehti väravateta viik Uruguay jalgpallikoondisega ja 11. juunil kaotas Prantsusmaa 0:2 ka Taanile, jäi alagrupis viimaseks ja langes välja. Viimases alagrupimängus vahetati Vieira 71. minutil välja, kui väravad olid juba löödud. Prantsusmaa tulemus oli MM-i tiitlikaitsja kõigi aegade halvim tulemus, kui mitte arvestada 1934. aasta MM-i, millel tiitlikaitsja Uruguay keeldus osalemast.

2004. aasta EM-valikgrupi võitis Prantsusmaa täiseduga. Vieiragi lõi ühe värava. Finaalturniiri Portugalis alustas Prantsusmaa mälestusväärse võiduga Inglismaa jalgpallikoondise üle 13. juunil, kus Frank Lampard viis inglased 38. minutil juhtima, aga Zinedine Zidane'i kaks üleajal löödud väravat andsid võidu Prantsusmaale. Järgmises mängus 17. juunil viigistas Prantsusmaa Horvaatiaga 2:2. Vieira sai 32. minutil kollase kaardi. Viimases mängus võitis Prantsusmaa 21. juunil Šveitsi jalgpallikoondise 3:1. Vieira mängis kõik Prantsusmaa mängud algusest lõpuni ja Prantsusmaa võitis alagrupi Inglismaa ees. Veerandfinaalis Kreeka jalgpallikoondise vastu Vieira ei mänginud, Prantsusmaa kaotas 0:1 ja langes välja.

2006. aasta MM-valikgrupis olid Prantsusmaa, Šveits, Iisrael ja Iirimaa väga võrdsed. Omavahel lõppes neil ainult üks kohtumine ühe poole võiduga. Selle võidu saavutas Prantsusmaa, kes suutis võõrsil Iirimaad võita, ja pääses sellega finaalturniirile Saksamaale. Vieira osales kõigis Prantsusmaa mängudes algrivistuses. Alagruppi ei läbinud Prantsusmaa veenvalt. 13. juunil tehti 0:0 viik Šveitsiga ja 18. juunil 1:1 viik Lõuna-Koreaga. 23. juunil võitis Prantsusmaa 2:0 Togo jalgpallikoondist, kes kaotas kõik mängud. Selles kohtumises lõi Vieira 55. minutil avavärava ja vahetati 81. minutil välja. Ühtlasi oli Vieira selles kohtumises meeskonna kapten, sest tavaliselt kaptenisidet kandev Zidane pidi selle kaartide tõttu vahele jätma. Ühtlasi valiti ta kohtumise parimaks mängijaks. Järgmises mängus võitis Prantsusmaa 27. juunil Hispaania 3:1, kusjuures Vieira sai 68. minutil kollase kaardi ja lõi 83. minutil 2:1. Ta valiti teist korda kohtumise parimaks mängijaks. Veerandfinaalis alistas Prantsusmaa 30. juunil Brasiilia 1:0 ja poolfinaalis 1. juulil sama tulemusega Portugali. Finaalis 5. juulil võeti Vieira seisul 1:1 56. minutil platsilt välja. Normaal- ja lisaajal väravaid ei löödud ja Itaalia võitis penaltiseerias.

2008. aasta EM-valikgruppi loositi kokku Itaalia ja Prantsusmaa ning kaks paremat pääsesidki finaalturniirile. Itaalia ja Prantsusmaa võitsidki need kohad, kuid tasavägises konkurentsis Šotimaa jalgpallikoondisega, kes alles eelviimases voorus kaotas kodus Itaaliale. Itaalia võitis valikgrupi Prantsusmaa ees. Nad loositi finaalturniiril Šveitsis jälle samasse alagruppi. Prantsusmaa tegi avamängus 0:0 viigi Rumeenia jalgpallikoondisega, kaotas järgmised mängud, jäi alagrupis viimaseks ja langes välja. Peatreener Domenech ei saatnud Vieirad mängima, sest see oli saanud põlvevigastuse.

2010. aasta MM-koondisse Vieirad ei arvatud. Pärast seda, kui koondis oli MM-il väga halvasti esinenud, teatas Vieira, et ei ole enam koondises mängimisest huvitatud. Kokku esines ta Prantsusmaa koondises 107 korda, viimast korda 2. juunil 2009, ja lõi neis 6 väravat.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. "Statement: Patrick Vieira". Crystal Palace F.C. 17. märts 2023. Vaadatud 17. märtsil 2023.
  2. "Patrick Vieira: Ex-Crystal Palace boss named new manager of RC Strasbourg". BBC Sport. 2. juuli 2023. Vaadatud 7. juulil 2023.
  3. UEFA arhiiv. Dramatic win for Dutch[alaline kõdulink] (inglise keeles) Vaadatud 20. märtsil 2012

Klubid[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]