Prints Andrew, Yorki hertsog

Allikas: Vikipeedia
Prints Andrew (2011)
Prints Andrew (2007)

Prints Andrew, Yorki hertsog (Andrew Albert Christian Edward Mountbatten-Windsor, sündinud 19. veebruaril 1960 Buckinghami palees) on Briti kuningliku perekonna liige, kuninganna Elizabeth II kolmas laps ja teine poeg. Ta on 2022. aasta septembri seisuga troonipärimisjärjekorras 8. kohal.

Elulugu[muuda | muuda lähteteksti]

Nooruspõlv[muuda | muuda lähteteksti]

Prints Andrew' vanemad on kuninganna Elizabeth II ja prints Philip. Poiss sai nime oma isapoolse vanaisa, Kreeka printsi Andrease järgi. Prints ristiti 8. aprillil 1960 ning tema ristivanemad olid Gloucesteri hertsog, leedi Alexandra Ogilvy, lord John Elphinstone, Eustoni hertsog ja leedi Kennard Georgina Phillips.

Andrew oli esimene laps, kes sündinud valitseval monarhil alates kuninganna Victoria nooremast tütrest printsess Beatrice'ist aastal 1857.

Prints Andrew oli algul koduõppel, siis õppis Heatherdowni algkoolis Berkshire'is. 1973. aastast õppis ta isa ja vanema venna eeskujul Gordonstouni koolis Šotimaal. Ta lõpetas kooli 1979. aastal, sooritades põhieksamid inglise keeles, ajaloos, majanduses ja politoloogias. Erinevalt vendadest ei astunud ta ülikooli.

Sõjaväeteenistus[muuda | muuda lähteteksti]

Kuninglik merevägi[muuda | muuda lähteteksti]

1978. aasta detsembris tegi prints Andrew füüsilisi teste ja eksameid, et liituda Kuningliku Mereväega. 1979. aasta märtsis ja aprillis tegi ta Suurbritannia Kuningliku Mereväekolledži lennuväeosas läbi pilooditreeningu. Mais sai temast helikopteripiloot.

Sama aasta septembris sai temast mitšman ning ta astus Suurbritannia Kuninglikku Mereväekolledžisse Dartmouthis. 1980 osales ta Kuningliku Mereväe roheliste barettide kursusel.

Pärast aastast viibimist Dartmouthis suundus Andrew Yorkshire'i Kuninglikku Lennuväkke saama elementaarset lennutreeningut. Järgnes põhitreening Cornwallis Gazelle'i helikopteritel.

Hiljem läks ta üle Sea Kingi helikopterile. 1982 liitus ta esimese eesliini üksusega 820 Naval Air Squadron, teenides lennukikandja Invincible pardal.

Falklandi sõda[muuda | muuda lähteteksti]

2. aprillil 1982 vallutas Argentina Suurbritannia koloonia Falklandi saared. See viis Falklandi sõjani. Prints Andrew laev Invincible oli üks kahest alusest, mis olid saadaval, ja saadeti seetõttu saari tagasi võtma.

Algul Briti valitsus ei tahtnud, et prints Andrew nii ohtlikul missioonil osaleks, ent kuninganna nõudis, et Andrew lubataks laevale. Seega liitus ta Invincible'iga helikopteripiloodina. Ta aitas kaasa evakueerimisele ja transpordile.

Edasine karjäär[muuda | muuda lähteteksti]

1983. aasta lõpus suunati prints RNS Portlandile ning ta õppis juhtima helikopterit Lynx. Veebruaris 1984 ülendati ta leitnandiks. 1984–1986 teenis ta Brazeni pardal piloodina. Teenistuse lõpus läbis ta Kuninglikus Mereväekolledžis Greenwichis leitnantide Greenwichi staabikursuse. Sama aasta oktoobris läbis ta neljakuulise helikopteriinstruktorite kursuse ning 1987–1988 teenis Osprey pardal helikopteri ohvitserina. 1988–1989 teenis ta Edinburghi pardal.

Aastatel 1989–1991 teenis prints Andrew, siis juba Yorki hertsog, lennukikomandöri ja piloodina Lynx HAS3-l laeval Capeltown. Juulis 1991 tegi ta läbi eskadronikomandöri eksami ning 1992 läbis Camberley Staff College'is armeeteenistuse kursuse. Sama aasta septembris sai temast komandör ja ta tegi laevakomandöri eksami. 19931994 juhatas ta miiniotsijat Cottesmore, mille baas oli Portsmouthis.

19951996 oli hertsog vanempiloot 815. Mereväe Eskadronis, suurimas lennuüksuses, kus oli rohkem kui 80 lennukikandjat, 41 helikopterit ja 420 inimest maapealses personalis. Vanempiloodi peamine ülesanne oli kontrollida lennustandardeid ja vastutada operatsioonide eest. 1999 sai printsist komandör. Ta lõpetas oma mereväekarjääri 2001. aastal, olles teeninud 1999–2001 Londonis.

2005. aasta juulis sai temast Kuningliku Mereväe kapten.

Praegune roll[muuda | muuda lähteteksti]

Prints Andrew töötab Suurbritannia tööstus- ja kaubandusministeeriumis rahvusvaheliste kaubandus- ja investeerimistehingute esindajana. Selle töö võttis ta üle oma sugulaselt Edwardilt. Töö kaudu esindab hertsog Suurbritanniat kaubanduskonverentsidel kogu maailmas.

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Abielu[muuda | muuda lähteteksti]

23. juulil 1986 abiellus prints Andrew Sarah Fergusoniga Westminster Abbeys. Abielu puhul andis kuninganna Andrew'le tiitlid Yorki hertsog, Invernessi krahv ja Killyleagh' parun, mis olid kuulunud tema vanavanaisale George V-le ja vanaisale George VI-le.

Yorki hertsogil ja hertsoginnal on kaks last, printsessid Beatrice ja Eugenie.

Hertsoginnat nähti värske õhuna kuninglikus perekonnas, mille elu ümbritses kuninglik protokoll. Kuid abielus olid probleemid, peamiselt sestõttu, et hertsog oli pidevalt mereväeteenistuse tõttu ära ning meedia tähelepanu koondus hertsoginnale.

1992 ilmusid Briti tabloidis kompromiteerivad fotod Sarah'st ja tema finantsnõustajast John Bryanist. Paar läks ametlikult lahku sama aasta märtsis. Abielu lahutati 1996.

Kahe printsessi hooldusõigus jagati mõlema poole vahel. Sarah kaotas tiitli "Tema Kuninglik Kõrgus", ent jäi Yorki hertsoginnaks. Ta elab siiani hertsogi kodus Sunninghill Parkis ning endised abikaasad on säilitanud sõbralikud suhted.

Hertsogit nägi avalikkus lahutuses haavatud poolena. Tema käitumine abikaasa ja isana tekitas imetlust ning ta on üks kuningliku perekonna populaarsemaid liikmeid.

Suhted[muuda | muuda lähteteksti]

Prints Andrew'd on pärast lahutust seostatud mitme naisega. See tuleneb tema playboy-mainest nooruses. Tema suhted "ebasobivate" naistega on tekitanud meedia tähelepanu.

Huvid[muuda | muuda lähteteksti]

Hertsog mängib ka golfi.

Seos Jeffrey Epsteiniga[muuda | muuda lähteteksti]

Prints Andrew'd on kritiseeritud tema sõpruse pärast ameerika investori ja seksusaalkurjategija Jeffrey Epsteiniga. 2014. aasta detsembris Florida kohtule antud ütlustes kirjeldab Virginia Roberts Giuffre, kuidas Jeffrey Epstein ja Ghislaine Maxwell teda korduvalt 2001. aastal prints Andrew'le kupeldasid (Giuffre oli tol ajal 17-aastane) [1]. Buckinghami palee ja prints Andrew on korduvalt süüdistusi eitanud, prints Andrew on kinnitanud enda valmidust koostööks FBI ja USA föderaalprokuröridega, kuid föderaalprokurör Geoffrey Berman sõnul on ta keeldunud igasugusest koostööst.[2]

Tiitlid ja kõnetlusvormelid[muuda | muuda lähteteksti]

Tiitlit "Yorki hertsog" on prints Andrew kandnud 1980. aastast.

2022. aasta jaanuaris loobus ta kõnetlusvormeli "Tema Kuninglik Kõrgus" kasutamisest.

Tunnustus[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. "Guardian: Epstein sundis alaealise neiu prints Andrew'ga seksima". ERR (eesti keeles). 01.08.2020. Vaadatud 15.03.2021.{{netiviide}}: CS1 hooldus: tundmatu keel (link)
  2. "USA: prints Andrew ei tee Epsteini juurdlusega üldse koostööd". ERR (eesti keeles). 28.01.2020. Vaadatud 15.03.2021.{{netiviide}}: CS1 hooldus: tundmatu keel (link)

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]