Kenti printsess Alexandra

Allikas: Vikipeedia

Kenti printsess Alexandra, Leedi Ogilvy (Alexandra Helen Elizabeth Olga Christabel Ogilvy, neiupõlvenimega Windsor) (s. 25. detsembril 1936) on Briti kuningliku perekonna liige, kuningas George V lapselaps.

Printsess Alexandra täidab oma nõo, kuninganna Elizabeth II eest kuninglikke kohustusi. Ta on 2011. aasta seisuga Briti troonipärilusjärjestuses 39. kohal.

Sünd ja lapsepõlv[muuda | muuda lähteteksti]

Printsess Alexandra sündis 25. detsembril 1936 Londonis. Tema isa oli George, Kenti hertsog, kuningas George V ja kuninganna Mary neljas poeg. Tema ema, Kenti hertsoginna Marina oli Kreeka ja Taani prints Nicholase ning Venemaa suurvürstinna Elena Vladimirovna tütar. Briti monarhi lapselapsena on ta Suurbritannia printsess tiitliga Tema Kuninglik Kõrgus.

Sündimise hetkel oli printsess Briti troonipärilusjärjestuses 6. kohal. Alexandra ristiti 9. veebruaril 1937 ning tema ristivanemad olid: kuningas George VI, kuninganna Elizabeth, Kreeka ja Taani prints Nicholas, Jugoslaavia printsess Olga, krahv zu Törring-Jettenbach, Karl Teodor, Norra kuninganna Maud, Alexander Cambridge, Althone'i krahv ja Battenbergi printsess Henry (printsess Beatrice).

Enamuse oma lapsepõlvest veetis printsess Alexandra oma vanemate suvekodus Coppinsis. Teise maailmasõja ajal elas ta koos oma vanaema kuninganna Maryga Badmintonis. Printsessi isa sai 25. augustil 1942 lennuõnnetuses surma.

Oma nõbude, toonase printsess Elizabethi ja prints Philipi pulmas 20. novembril 1947 oli Alexandra pruutneitsi. Esimese Briti printsessina on ta õppinud tavakoolis, Heathfieldi koolis Ascotis.

Abielu[muuda | muuda lähteteksti]

24. aprillil 1963 abiellus ta Westminster Abbey's Angus Ogilvyga. Laulatusel olid kohal kõik kuningliku perekonna liikmed ning laulatuse teleülekannet vaatas umbes 200 miljonit inimest.

Kuna Ogilvy keeldus kuninganna pakkumisest hakata krahviks, oli ta tavakodanik. Selletõttu ei kanna paari järeltulijad kuninglikke tiitleid. 1988 sai Ogilvy rüütliseisuses. Abikaasadel on kaks last:

Kuninglikud kohustused[muuda | muuda lähteteksti]

1950. aastate lõpust alates on printsess Alexandra täitnud kuninganna eest kuninglikke kohustusi nii Suurbritannias kui ka välismaal.

1959 tegi ta ringreisi Austraalias ning osales Queenslandi pidustustel. 1967 oli ta samas puhkusel, täites ka ülesandeid Canberras ja Melbourne's. 1. oktoobril 1960 esindas printsess kuningannat Nigeeria iseseisvumispidustustel ja avas ka kaks päeva hiljem parlamendiistungi. Hilisemad ringreisid hõlmasid Kanadat, Islandit, Norrat, Taid, Gibraltarit ja Falklandi saari.

Printsess oli Lancasteri ülikooli kantsler 1964-2005. Ta on ka erinevate meditsiiniseltside auliige ning fondi Alexandra Rose Day, mis on asutatud tema vana-vanaema kuninganna Alexandra auks, president.

Ta saab iga-aastaselt £225 000 suuruse tasu ametlike kohustuste täitmiseks, nagu ka teised kuningliku perekonna liikmed, kuid tema summa maksab kuninganna ise riigikassasse tagasi.

Pereprobleemid[muuda | muuda lähteteksti]

1989 sattusid printsess ja tema abikaasa skandaali keskele, kui nende tütar, Marina, jäi rasedaks oma fotograafist poiss-sõbrast Paul Mowattist. Marinast ilmus Today ajalehes artikkel, kus ta kritiseeris oma perekonda ning poseeris piltidel, kandes peas krooni. 1990 Marina ja Mowatt abiellusid, kuid ainus kuningliku perekonna liige, kes seal osales, oli tema isa Angus. Kui paar lahutas, taastusid head suhted Marina ja perekonna vahel.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]