Narkomaania

Allikas: Vikipeedia
Merge-arrow.svg See artikkel on esitatud liitmiseks artikliga Sõltuvus (narkoloogia). Lisateavet artikli arutelust

Narkomaania on psüühiline või füüsiline sõltuvus, mis on tekkinud narkootikumide tarvitamise tagajärjel.[1]

Narkootiliste ainete all on siin mõistetud lisaks legaalsetele uimastitele (alkohol, nikotiin, olmekeemia hulka kuuluvad saadused) veel seadusandluses sätestatud korras koostatud nimekirjades loetletud ained ja samuti nende ainete stereoisomeere, estreid, eetreid või soolasid.[2]

Kliinilised tunnused[muuda | muuda lähteteksti]

Narkomaania peamiseks tunnuseks on inimese võimetus ilma sõltuvusaineta igapäevaselt hakkama saada. Rangelt võttes tuleb narkomaaniana käsitleda ka suitsetamist, sest nikotiinisõltlasel tekkivad märgatavad tervisehäired nikotiini vajakajäämisel. Kuid kuna suitsetamine on teatud ühiskondades täiesti või mingil määral aktsepteeritud, siis ei peeta seda üldiselt narkomaaniaks.

Sõltuvusaine vajakajäämisel tekivad mitmesugused häired nii psüühikas kui somaatikas.

Tüüpilised tunnused on:

Sümptoomkompleksi, mis hõlmab eneses ülaltoodud ilminguid, nimetatakse võõrutusseisundiks.

Diagnostika[muuda | muuda lähteteksti]

Diagnostika aluseks on:

Narkomaania kliinilised tunnused avalduvad juhul, kui inimene ei saa vastavat ainet. Aine kättesaadavuse korral ei ole võimalik intervjuu põhjal narkomaaniat diagnoosida, kui narkomaan seda ei soovi. Aine regulaarse kättesaadavuse korral tunneb inimene end hästi ja mingeid spetsiifilisi kaebusi tervise osas ei esitata. Sel juhul aitavad diagnoosi püstitada vaatlus ja laboratoorne diagnostika:

Kui tegemist on suu kaudu manustatava või sisse hingatava ja kiiresti organismist elimineeruva narkootikumiga (alkohol, orgaanilised lahustid), võib diagnoosi püstitamine ambulatoorsetes tingimustes olla üsna problemaatiline. Patsiendi eitava suhtumise korral on abistavaks vahendiks objektiivsed andmed patsiendi suhtlusringkonnast.

RHK-10 järgi eristatakse järgmiseid narkomaania alaliike:

Ravi[muuda | muuda lähteteksti]

Narkomaania põhjuslikku ravi aastal 2010 ei tunta.

Morfinismi korral rakendatakse metadoon-asendusravi. Ka nikotismi korral on olemas vastavad asendusravi võimalused – nikotiini sisaldavad plaastrid, mis leevendavad suitsetamisest loobumise perioodil esinevaid võõrutusnähte.

Prognoos[muuda | muuda lähteteksti]

Et narkomaania spetsiifilist ravi ei tunta, siis prognoos tervistumisele on halb.

Eri ainete puhul on prognoos paranemisele erinev:

  • Nikotiini puhul hea
  • Kannabinoidide puhul hea
  • Alkoholi puhul halb
  • Opiaatide puhul väga halb
  • Hallutsinogeenide puhul suhteliselt hea, sest nad ei tekita füüsilist sõltuvust
  • Kokaiini puhul väga halb
  • Rahustite või uinutite puhul raske sõltuvus

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Narkootiliste ja psühhotroopsete ainete ning nende lähteainete seadus (lühend - NPALS), Riigikogu seadus, vastu võetud 11.06.1997, paragrahv 2 lõige 6, veebiversioon (vaadatud 26.03.2015)
  2. "Narkootiliste ja psühhotroopsete ainete meditsiinilisel ja teaduslikul eesmärgil käitlemise ning sellealase arvestuse ja aruandluse tingimused ja kord ning narkootiliste ja psühhotroopsete ainete nimekirjad". Elektrooniline Riigiteataja, 26.11.2007. Tallinn. Failitüüp: html. Kasutatud 16.12.07. Eesti.

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]