Metadoonasendusravi

Allikas: Vikipeedia

Metadoonasendusravi on narkoloogias morfinismi korral kasutatav asendusravi meetod, mille puhul kasutatakse metadooni.

Eesmärk[muuda | muuda lähteteksti]

Metadoonasendusravi on üks osa üldisest kahjude vähendamise programmist[1].

Ravi peamine eesmärk on anda võimalus narkomaanile mitte kulutada oma raha mustalt turult narkootikumide ostmiseks ja seeläbi anda võimalus narkomaanile oma elukvaliteedi tõstmiseks.

Riik sõlmib narkomaaniga lepingu, mille kohaselt riik kindlustab narkomaanile temale vajaliku narkootikumi igapäevase annuse. Et metadoon on omahinnalt odav, siis riigi kulutused narkomaani vajaduste rahuldamiseks on väikesed, aga võit kriminogeense olukorra leevendamisel on suur.

Kahjude vähendamise programmi raames viiakse metadoonasendusravi läbi ka kinnipidamisasutustes nii Eestis kui ka välismaal.[2][3]

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

1964. aastal hakkas Vincent Dole, kes töötas sel ajal Rockefelleri Ülikoolis, uurima metabolismi iseärasusi heroiini kasutajatel. Temaga liitus Marie Nyswander, kes psühhiaatrina töötades oli juba aastaid tulutult püüdnud ravida heroiinisõltlasi. Uuritavateks subjektideks olid kaks pikaajalist heroiinisõltlast. Uuritavad olid apaatsed, sisustades oma päeva peamiselt televiisorit vaadates. Kui neile hakati manustama metadooni, ilmnes neil tahteaktiivsuse tõus ja järgmine heroiini annus ei olnud neil enam nii tähtis, kui varem. Tahteaktiivsus tõusis neil sel määral, et nad hakkasid koolis käima. Saadud tulemused julgustasid uurijaid eksperimenti laiendama ja tulemus oli paljutõotav – patsiendid naasid igapäevasesse ellu. Loodi uusi keskusi, kus käisid metadooni saamas sajad sõltlased.[4]

Kasutamise põhjendus[muuda | muuda lähteteksti]

Metadoon on sobiv asendusravi läbiviimiseks järgmistel põhjustel:

  • Metadooni poolestusaeg on pikk – kuni 60 tundi. Pikk poolestusaeg võimaldab narkomaanidel oma annuse järel käia kord päevas või isegi üle päeva. Teiste opioidide poolestusaeg on tunduvalt lühem ja neid tuleb manustada mitu korda ööpäevas.
  • Teine eelis metadooni kasutamisel on see, et metadoon imendub hästi suukaudsel manustamisel, kuna teised opioidid suu kaudu manustatuna imenduvad halvasti, mis tõttu reeglina tuleb neid manustada veenisiseselt. Ekstreemsetel juhtudel süstitakse ka reieveeni.[5] Reieveeni süstimise üks tõsisemaid tüsistusi on ravimatu jalgade halvatus.
  • Metadoon ei põhjusta joovet, mistõttu metadooni tarvitav inimene on püsivalt töövõimeline erinevalt teisi narkootikume kasutavast inimesest, kes narkojoobe tõttu ei ole töövõimeline.

Probleemid[muuda | muuda lähteteksti]

Et metadooni regulaarne tarvitamine optimaalsetes annustes ei põhjusta joovet, siis areneb patsientidel kriitikameel oma seisundi suhtes ja paljudel juhtudel püüavad nad meeleheitlikult metadooni tarvitamisest loobuda – saada terveks. Kuid kuna metadoon on samasugune narkootiline aine nagu heroiin, oopium, alfametüülfentanüül, siis narkomaania ravimatuse tõttu see reeglina ei õnnestu. Õndumised põhjustavad patsientidel ägedaid psüühilise seisundi kriise – patsientide meelest on kõiges süüdi metadoon. Seetõttu on metadoonasendusravi käigus väga oluline patsiendi psüühilise seisundi toetamine, mille eesmärgiks on püüda patsienti panna leppima olukorraga, et ta on parandamatult haige ja on sunnitud eluaegselt metadooni tarvitama.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. "Narkomaania ennetamise riiklik strateegia aastani 2012" (PDF). Originaali (PDF) arhiivikoopia seisuga 4. märts 2016. Vaadatud 1. aprillil 2010.
  2. "Eesti metadoonasendusravi kvaliteedi ja teenuste vajaduste hindamise uuringu aruanne (UNODC 2008)" (PDF). Originaali (PDF) arhiivikoopia seisuga 18. mai 2012. Vaadatud 1. aprillil 2010.
  3. Methadone in prison is the best practice
  4. S.S. Wilmarth, A. Goldstein Therapeuric effectivness of methadone maintenance programas in the management of drug dependence of morphine in te USA. WHO, 1974
  5. Myer H. Roszler jt. (mai 1989). "The groin hit: Complications of intravenous drug abuse" (pdf). RadioGraphics (inglise). Vaadatud 5.09.2008.

Lisalugemist[muuda | muuda lähteteksti]