Moe Piiritustehas

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Moe piiritusetehas

Moe Piiritustehas oli Eesti piiritustootmisettevõte.

Ettevõtte ajalugu ulatub 1887. aastasse, mil Moe mõisas alustas tööd piiritus- ja õlletehas[1].

1977. aastal toimus Moe lennuõnnetus, kui Nõukogude Armee õhujõudude reisilennuk An-24 riivas tiivaga Moe piiritustehase katlamaja 32 meetri kõrgust telliskorstent, hukkusid kõik pardal viibinud.

Aastal 1999 läks ettevõte AS-i Onistar kätte[1], mis aastal 2009 kuulutas välja pankroti[2]. Aastast 2003 kandis ettevõte nime AS Rakvere Piiritustehase Moe tehas[1]. 2009. aastal läks AS Rakvere Piiritustehas pankrotti.

Moe Peenviinavabrik[muuda | muuda lähteteksti]

Next.svg Pikemalt artiklis Moe Peenviinavabrik[3]

2010. aastal alustas uus omanikfirma, OÜ Estonian Spirit Rakveres taas piirituse tootmist ning Rakvere piiritusetehas ning Moe Peenviinavabrik kuuluvad Eesti ettevõttele Estonian Spirit OÜ[4]. Tehasele kuulus ka Eesti Piiritustööstuse Muuseum[1].

2017. aasta oktoobris kiitis Euroopa Komisjon heaks ettevõtte taotluse registreerida kaitstud geograafiline tähis (KGT) Estonian Vodka. Seoses kaitstud tähise registreerimisega tohib seda sõnapaari kasutada toote märgistusel vaid juhul, kui viin on toodetud tehnilises toimikus sätestatud nõudeid järgides ning selle valmistamisel on kasutatud Eestis kasvatatud toorainest valmistatud etüülalkoholi ning Eesti päritolu vett.

2018. aastast piiritusetootja valdusfirma Estonian Spirit OÜ vähendas mahevilja kõrge hinna tõttu Rakvere Piiritustehase tootmismahtu kuni poole võrra ning koondas Rakvere piiritusetehase töötajaid[5]. Estonian Spirit OÜ on ainuke piiritusetootja Eestis.

Rakvere piiritustehas suleti 2019. aastal, et kogu tootmine Moele kolida. 2020. aastal, seoses koroonapandeemiaga Eestis ja oluliselt kasvanud nõudlusega desinfektsioonivahendite järgi taaskäivitati aga tootmine ka Rakvere piiritustehases.[6][7]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]