Katapõõsa lehed
Katapõõsa lehed (Cathae edulis folium, folia Cathae) on katapõõsa saadused, mida kasutatakse väga erinevatel eesmärkidel ja valmistusviisidel nii töönduslikult kui ka kodumajapidamises.
Tavakeeles nimetatakse katapõõsa lehti ka khati taime lehtedeks ehk khati põõsa lehtedeks.[1]
Droogina
[muuda | muuda lähteteksti]Droogina tarvitatakse okste tippudelt noorena kogutud värskeid katapõõsa lehti.[2]
Hoidmine ja kasutusviisid
[muuda | muuda lähteteksti]Noored võrsed ja lehed keeratakse banaanilehte, paberisse või kilesse, et need enne kasutamist ära kuivaks. Neid võib ka panna sügavkülma või säilitada jahvatatult. Lehti näritakse või neist tehakse teed või pastat, mida saab suitsetada ja mis talub ka transporti. Lehtedest võib mee ja suhkru lisamisel teha ka maiustusi. Samuti segatakse neid kohvi hulka. Kuivatatud lehte võib suitsetada paljalt või hašiši hulka segatuna. Katalehti näritakse mõned minutit ja hoitakse suus nagu närimistubakat, mida aeg-ajalt näkitsetakse või neelatakse.[3]
Toime
[muuda | muuda lähteteksti]Katapõõsa lehtedes olevad ained mõjutavad tõenäoliselt kolinergilisi ja adrenergilisi närviimpulsse. Kata toime põhineb suures osas katinoonil, mis stimuleerib serotoniini, dopamiini ja norepinefriini vabanemist, mistõttu toimib nagu kokaiin ja amfetamiin. Kata ergutab meeli, parandab füüsilist vastupidavust ja keskendumisvõimet, kõrgendab meeleolu ning vähendab une- ja toiduvajadust. Kata on ka pikaajalise toimega valuvaigisti, mille toime võib kesta poolest tunnist ööpäevani.[3]
Islamimaades kasutatakse katat suhtlus- ja esinemisoskuse parandamiseks, samuti peetakse seda armurohuks ning võetakse masenduse, peavalu, gonorröa, maovaevuste, maohaavandite, köha, astma ja palaviku korral.[3]
Hoiatus
[muuda | muuda lähteteksti]Katapõõsa lehtede pikemaajaline tarvitamine põhjustab erutust, ängistust, maaniat, isutust, pupillide laienemist, hüperaktiivsuse suurenemist, vererõhu ja kehatemperatuuri tõusu, mao-, kurgu- ja söögitorupõletikku, seedetrakti haavandeid, maksa- ja neerukahjustusi, bronhiiti, vähki, migreeni ja ajuverejooksu.[3][4]
Aastatepikkune tarvitamine, ka kogustest olenevalt, võib põhjustada hallutsinatsioone ja psühhoosi ning isiksuse degradeerumist ja meestel sugutungi kadumist.
Muu
[muuda | muuda lähteteksti]Katapõõsa lehtedes sisalduvast katinoonist valmistatakse sünteetilist uimastit metkatinooni.
Õigusregulatsioon
[muuda | muuda lähteteksti]Kationiin on Eestis kantud narkootiliste ja psühhotroopsete ainete I ja II nimekirja.[5]
Katapõõsa lehti kontrollivad Euroopas 2008. aasta seisuga 11 riiki.[6]
Viited
[muuda | muuda lähteteksti]- ↑ Katinoonid, Veebiversioon (vaadatud 28.03.2014)
- ↑ Ain Raal, "Maailma ravimtaimede entsüklopeedia", lk 174, Tallinn: Eesti Entsüklopeediakirjastus, 2010
- ↑ 3,0 3,1 3,2 3,3 S. Piippo, U. Salo, Meelte ja tunnete taimed, Tallinn: Kirjastus Varrak, 2007
- ↑ Ain Raal,"Maailma ravimtaimede entsüklopeedia", lk 174,Tallinn: Eesti Entsüklopeediakirjastus, 2010
- ↑ NARKOOTILISTE JA PSÜHHOTROOPSETE AINETE NIMEKIRJAD I–V, Veebiversioon (vaadatud 28.03.2014)
- ↑ Uimastiprobleemide olukord Euroopas, 8. peatükk: uued uimastid ja uimastitarbimise suundumused, lk 91, Euroopa Narkootikumide ja Narkomaania Seirekeskus, 2008, Veebiversioon (vaadatud 30.03.2014)
Välislingid
[muuda | muuda lähteteksti]- Assessment of khat (Catha edulis Forsk), Veebiversioon (vaadatud 28.03.2014) (inglise keeles)
- Ian P. Stolerman, Encyclopedia of Psychopharmacology, lk 674 – 676, 2010, Volume 2, springer Verlag, Google'i raamat veebiversioon (vaadatud 28.03.2014) (inglise keeles)
- Uwe Gnadenteich,
- MTA ametnikud said kätte rekordilise koguse khati taimi, Avaldatud: 28.03.2014 kell 10:50, veebiversioon (vaadatud 28.03.2014)