Kasvuhormoon

Allikas: Vikipeedia
Kasvuhormooni struktuur

Kasvuhormoon (lühend GH tuleneb ingliskeelsest mõistest growth hormone, lühend hGH tähistab inimese kasvuhormooni human growth hormone) on valgupõhine peptiidhormoon, mis stimuleerib kasvu, rakkude paljunemist ja taastumist inimestel ja teistel loomadel. Kasvuhormoon koosneb 191-aminohappest ja see on üheahelaline polüpeptiid, mida sünteesivad, talletavad ja eritavad somatotroopsed rakud ajuripatsi eessagaras.

Kasvuhormooni täpne toime organismis on lõpuni läbi uurimata.

1981. aastal õnnestus esmakordselt kasvuhormooni sünteesida. Organismis toodetavat kasvuhormooni nimetatakse somatotropiiniks, sünteetilist kasvuhormooni somatropiiniks.

Kasvuhormooni kasutatakse laste kasvuhäirete ravis.[1][2]

1989. aastal lisas Rahvusvaheline Olümpiakomitee kasvuhormooni keelatud ainete nimistusse. Alates 2010. aastast kasutatakse sportlaste testimisel kasvuhormooni kasutamise tuvastamiseks Maailma Dopinguvastase Agentuuri ehk WADA heakskiidetud teste. Mitmed spordimeditsiini-alased uuringud on näidanud, et kasvuhormooni kasutamine ei paranda sportlikke tulemusi ning põhjustab mitmeid kõrvalnähtusid. Kasvuhormooni pikaajaline tarvitamine tõstab mitmete haiguste riski.

Kasvuhormoonid reguleerivad ka taimede kasvu. Üks selline hormoon on auksiin.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]