Dian Fossey

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Dian Fossey
Sündinud 16. jaanuar 1932
San Francisco, California, USA
Surnud 26. detsember 1985 (53-aastaselt)
Vulkaanide rahvuspark, Rwanda
Rahvus ameeriklane
Uurimisvaldkonnad etoloogia, primatoloogia
Alma mater San Jose Riiklik Ülikool (B.A. 1954)
Cambridge'i Ülikool (Ph.D., zooloogia, 1974)
Mõjutajad Jane Goodall, Louis Leakey, George Schaller
Tuntus Mägigorillade uurimine ja kaitse

Dian Fossey (16. jaanuar 193227. detsember 1985) oli ameerika zooloog, primatoloog ja antropoloog, kes juhatas üle 18 aasta ulatuslikku uuringut gorillade kooselu kohta.

Ta tegeles mägigorillade uurimisega Rwandas Vulkaanide rahvuspargis. Ta rajas 24. septembril 1967 Karisoke uurimiskeskuse.

Saanud julgustava tõuke antropoloog Louis Leakeylt, viibis Fossey iga päev Rwanda mägimetsades, uurides gorillade elu. Fossey 1983. aastal avaldatud raamat „Gorillas in the Mist“ on ülevaade tema teadustööst mägigorillade uurimisel Karisoke uurimiskeskuses ja tema enda elust. 1988. aastal tehti raamatu põhjal ka film. Fossey tapeti 1985. aastal, juhtum on endiselt lahendamata.

Oma eluajal kõige edukamaks primatoloogiks kutsutud Fossey töötas koos Jane Goodalli ja Birute Galdikasega töörühmas, mida sageli kutsuti ka nimega The Trimates, mille all mõeldi kolme silmapaistvat naisteadlast, kes uurisid primaate (Fossey uuris gorillasid, Goodall šimpanse, Galdikas orangutane). Omavahel hüüti seda töörühma ka Leakey ingliteks (Leakey's Angels), sest inimahvide uurimist nende loomulikus keskkonnas juhtis ja koordineeris Louis Leakey.

Elu ja karjäär[muuda | muuda lähteteksti]

Dian Fossey sündis California osariigis San Franciscos kindlustusagendi George. E. Fossey III ja modelli Kathryn „Kitty“(Kidd) Fossey peres. Tema vanemad lahutasid, kui Dian oli 6-aastane. Ema abiellus järgmisel aastal ärimees Richard Price'iga. Isa üritas olla tütrega ühenduses, kui ema tegi kõik, et seda vältida, mistõttu ajapikku igasugune suhtlus kadus. Diani kasuisa Richard Price ei kohelnud Diani kunagi kui oma last. Ta ei lubanud Dianil istuda söögilauas koos tema ja ta emaga. Ranges distsipliinis veendunud kasuisa ei pakkunud Dianile kuigi palju emotsionaalset tuge. Võideldes sisemise ebakindlusega, leidis Dian tee loomadeni, kes aktsepteerisid teda. Tema armastus loomade vastu sai alguse esimese kuldkala saamisega ning jätkus läbi terve elu. 6-aastaselt hakkas ta tegelema ratsutamisega, mis tegi temast koolis tunnustatud sportlase. 

Haridus[muuda | muuda lähteteksti]

Dian sai oma hariduse Lowelli keskkoolis. Oma kasuisa juhendamisel jätkas Dian oma õpinguid Marini kolledžis ärikorralduse erialal. Veetes 19-aastaselt oma suve Montana rantšos, taaselustas see armastuse loomade vastu ja ta osales California Davise ülikoolis bioloogia veterinaaria algkursusel. Seistes vastu oma kasuisa soovidele, et Dian õpiks ärikoolis, otsustas Dian teha karjääri loomadega töötades, mistõttu Diani vanemad keeldusid läbi terve elu teda rahaliselt toetamast, mis puutus suurematesse summadesse. Ta pidas ennast ise üleval töötades müüjana kaubamajas White Front, tehes ka mujal kassapidaja tööd ning töötades masinate taga tehastes. 

Kuigi Fossey oli alati olnud eeskujulik õpilane, oli tal raskusi peamiste teadusharudega nagu keemia ja füüsika ning kukkus teisel aastal koolist välja. Ta läks üle San Jose kolledžisse tööteraapiat õppima, saades bakalaureuse kraadi 1954. aastal.  Esialgu, järgides oma kolledži kraadi, alustas Fossey karjääri terapeudina. Ta käis praktikal paljudes California haiglates ja tegeles tuberkuloosihaigetega. Fossey oli olnud võidukas ratsutaja, mis tõttu sattus ta 1955. aastal Kentuckysse ning aasta hiljem võttis ta seal vastu tööpakkumise Kosairi puuetega laste haiglas. 

Tema arg ja tagasihoidlik isiksus lihtsustasid tööd lastega. Lõpuks kutsus üks töötaja Diani enda pere juurde elama. Fossey kolis farmi ja hakkas igapäevatööna tegelema karjakasvatusega. Farmis töötades sai Dian läbi Henryde perekonna, kellele farm kuulus, kogeda armastava perekonna hoolivust, mis oli tema elust senini puudunud. 1963. aastal võttis ta farmist puhkust, et sõita seitsmeks nädalaks Aafrikasse. 1966. aastal lahkus ta töölt, kui Louis Leakey oli taganud tema uurimistööle mägigorilladega rahalise toe. 

Huvi Aafrika vastu[muuda | muuda lähteteksti]

1963. aasta septembris saabus Dian Keeniasse Nairobisse. Reisi käigus kohtus ta näitleja ja Treetops hotelli omanikuga William Holdeniga, kes tutvustas teda oma safari giidile John Alexanderile. Alexanderist sai tema giid seitsmeks nädalaks Keenias, Tansaanias, Kongo DV-s ja Rodeesias. Ta näitas Dianile Aafrika suurimat rahvusparki Tsavot, Manyara soolajärve, mis meelitab ligi suuri flamingokolooniaid, ja rikkaliku loodusega Ngorongoro kraatrit. Kaks viimast külastust olid Tansaanias Olduvai Gorges, kus Louis ja Mary Leakey tegid arheoloogilisi väljakaevamisi ning Kongos Mikenos, kus 1959. aastal ameerika zooloog George Schaller oli alustanud mägigorillade uurimist. Olduvai Gorges kohtus Fossey Leakey ja ta naisega, kes otsisid inimahvide fossiile. Leakey rääkis Fosseyle Jane Goodali tööst ja inimahvide pikaajalise uurimistöö tähtsusest. Kuigi Fossey oli külastuse käigus murdnud oma pahkluu, jätkas ta oma reisi ja peatus 16. oktoobril Walter Baumgarteli väikeses hotellis Ugandas. Gorillade kaitsmise toetaja Baumgartel oli esimeste seas, kes nägi kasu, mida turism piirkonnale tuua võiks, ning ta tutvustas Fosseyt Keenia metsiku looduse fotograafidele Joan ja Alan Rootile. Paar lubas Fosseyl ja Alexanderil ööbida nende laagri läheduses ning nende päevade jooksul kohtus Dian esimest korda mägigorilladega. Pärast Rodeesias sõbra juures viibimist, naasis Fossey Louisville'i, et maksta tagasi oma võlg. Ta avaldas kolm artiklit oma reisi kohta ajalehes The Courier-Journal.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]